Seçmene Ulaşmak
Dr. Nezih Okur >

Seçmene Ulaşmak

Sahnedeki orkestra şefi bir buzdağının suyun üstünde kalan kısmı gibidir. Şef sahneye çıkmadan önce orkestra ile günlerce çalışmış, eserlere yorumunu katmış, sanatçıları performansa hazırlamıştır.

***

Aynı durum siyasi partiler için de geçerli. Başkan adaylarının seçime 2-3 ay kala yaptıkları  kampanyalar, etkisi % 2-3 lerle ölçülen, buzdağının görünen kısımları gibi. Esas ”kampanya” suyun altında, seçimden önce yapılan çalışmalar.

***

Anayasa referandumu, başkanlık ve milletvekili seçimleri kıl payı kaybedildi. O nedenle  % 2-3 önemli. Kampanya sırasında, en çok kararsızlar hedef alınır. Günümüzün sosyal medya, “microtargeting” gibi moda yöntemleri yanında, hala  en etkili kampanyanın kapı kapı dolaşmak, ev ziyaretleri ve adayın seçmenle yüz yüze görüştüğü küçük toplantılar olduğu kabul ediliyor (*).

***

AKP bu işi iyi yapıyor. Bir olay: 17 Şubat Pazar günü  AKP’nin Süleymanpaşa Belediye Başkan adayı Cüneyt Yüksel, Altınova’da kız kardeşimin oturduğu apartmanda, bir AKP üyesini eşiyle birlikte ziyaret ediyor. Eve komşular davet ediliyor. 30-35 kişilik çaylı, börekli bir sohbet toplantısı gerçekleşiyor. Kız kardeşim CHP üyesi olmasına rağmen “toplantı ve konuşmalar etkileyiciydi” diyor.

***

Kapı kapı dolaşmak Amerika Birleşik Devletlerinde çok yerleşmiş bir yöntem. İngilizce “canvassing“ deniyor. Obama’nın 2008 kampanyasını gözlemleyen üç Fransız gazeteci Fransa’ya döndüklerinde, “Kapı Kapı / Porte a Porte” başlıklı bir kitap yazıyorlar (**) ve Hollande’ın kampanyasında nasıl kapı kapı dolaştıklarını anlatıyorlar. Artık kapı kapı dolaşmak Avrupa’da da yaygın.

***

Birçok kişiye tanımadığı bir insanın kapısını çalmak ve politik bir çalışma yapmak zor gelir. Bu durumdan yukarıda adı geçen kitapta ve çeşitli yazılarda (***) bahsediliyor. Çekingenliği atmak için iyi eğitim ve hazırlık şart.

***

Ev toplantıları bilinen bir uygulama. Plastik mutfak kapları (Tupperware), kozmetik ürünler, çelik tencereler  yıllardır ev toplantıları şeklinde pazarlanıyor. Belediye başkan adayı, mahallenin meclis adayı veya tanınan partililer ev toplantılarına katılabilir. Böyle toplantılar için evlerde gösterilecek, CHP propagandasına yönelik bir  DVD, anket formları, konuşma başlatıcı sorular, broşürler hazırlanabilir. Ev sahibine küçük bir armağan verilebilir. İlk adım, bu toplantıyı gönülden yapacak, partili arkadaşlarımızı bulmak.

***

Sıcak bir ev ortamında gerçekleşecek yüz yüze görüşmeler, soğuk beyaz floresan ışıklı, iç karartıcı kahvehanelerde, bezgin müdavimlere yapılacak konuşmalardan çok daha etkilidir. Bana göre, her akşam, 2-3 ev toplantısı yapmak, 2-3 köy kahvesi dolaşmaktan daha verimli olur.

***

Bir eylem önerisi: Kadın üyelerimiz ev ziyaretleri yanında, biraz ev yapımı börek ve bir saksı çiçek ile kahvehaneleri gündüz vakitlerinde ziyaret edebilir.

***

Sloganımız: Martın sonu bahar.Gerçekten bahar olması dileğiyle.

***

(*) E. Göknel.Seçim Nasıl Kazanılır. Sayfa 102-106.ISBN: 9786059915656

   C. Rose. How to Win Campaigns. ISBN:9781849711142

(**) G.Liegey, A.Muller,V.Pons. Porte a Porte. ISBN: 9782702144473

(***) S. Eckel “Knocking on stranger’s doors to talk politics is most people’s nightmare” The Washington Post, 25 Ekim 2018

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI