Çanakçı'lı Cüneyt Yüksel ve Paris'li Ekrem Eşkinat...
TARIK ESKİ >

Çanakçı'lı Cüneyt Yüksel ve Paris'li Ekrem Eşkinat...

Cumhur ittifakının Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel'i, gazeteci Ruhan Yalçın'ın moderatörlüğünü yaptığı programda projelerini tanıtırken izledim.

Biri diğerini tamamlayacak biçimde hazırlanıp, planlanmış işler.

Alışılagelmiş ''vaatler'' olarak göz boyamaya, seçmen tavlamaya yönelik olmadıkları sıralamalarından ve gereklilik önceliklerine göre hazırlanmalarından, Cüneyt Yüksel'in sunum ve tanıtım önceliklerinden anlaşılıyor.

Akıl, bilgi, beceri ve dengeli kullanılarak sarf edilecek zaman ve maddi imkanların kazandıracağı değerli olmanın ötesinde projeler. 

Bir bakıma, siyaset ötesi ve tümüyle toplum yararına ve geleceğe atılan adımın dinamiklerini oluşturan parçalar halinde düşünülerek bir araya getirilmiş yatırım ve hizmet projeleri.

Cüneyt Yüksel'in, yatırımlar ve hizmetler denklemini güzel kurguladığı, uygulama kolaylığını daha tasarlama aşamasında kafasında tamamladığı açıkça anlaşılıyor. 

Amiyane tabirle... ''Ne vereyim abime?'' mantığındaki klasik siyasetçi ağzı yapmadığı çok belli. Kişisel ve karakteristik özelliklerini projelerin tasarımlarının ötesinde yapımına ve tamamlanmasına yansıtmış.

Ne seçmeni, ne Süleymanpaşa'nın geleceğini ne oy verecek veya vermeyecekleri ne de kendisini azımsamadığı  o kadar belli oluyor ki, her projeyi ayrı ayrı açıklamasına rağmen mimik ve jestleri değişmiyor. Projelere Süleymanpaşa'nın geleceğini, gençliğini, halkı tüm kesimleriyle birlikte katarak kendi disiplin odaklı karakterini yansıtmış.

Heyecanlı, kendinden emin ve sanki her bahsettiği projenin hizmete açılış kurdelesinin kesildiği anı yaşarcasına sunum yapıyor.

İki aday var!

Birisi Tekirdağ, Süleymanpaşa ilçesinin Çanakçı mahallesinde diğeri de aynı ilin aynı ilçesinde Ertuğrul mahallesinde dünyaya gelmişler.

Çanakçı mahalleli, Cumhur İttifakının Adayı Cüneyt Yüksel'in projeler bazında sunum biçimini, tarzını ve psikolojik algımız hakkındaki analizimizi yukarda sunduk.

Ertuğrul mahallesinde dünyaya gelen Ekrem Eşkinat, hali hazırdaki belediye başkanı ve CHP'nin yeniden aday gösterdiği isim. Millet İttifakının diyemiyoruz çünkü o ittifakın geneldeki yapısı Eşkinat'ı hala kabullenmediği o kadar açık ki, hala hazırda Eşkinat'a yönelik büyük tepki devam ediyor.

Beş yıl önce ''vaat'' ettiği işleri seçmene sunarken hazırlattığı bröşürleri, kitapçıkları ilk okul çocuğunun tatil kitaplarındaki cicili bicili karikatür tadında ve ''Ayşegül Tatilde'' formundaki çizimler, boyamalar halindeydi. Bunların tamamı neredeyse başlanmadan o raddede, boyama kitabının sayfalarında kalırken başlanmış bir ikisi ve yarım kalan bir kaçı hala daha tamamlanmayı bekliyor.

Bu dönem mi? Yok, bu dönem Eşkinat'ın ne ''vaatleri'' var ne de projeleri... 

Ağzı çok yanmış olacak ki, seçilmesi halinde önümüzdeki döneme ait tek söylemi; Rantiyecilere belediyeyi kapatacağı ve yanında namuslu, şerefli insanların yer alacağı.

İki aday arasındaki, bana göre önemli farkların başında...

Çanakçı mahalleli Cüneyt Yüksel;  Süleymanpaşa'ya tepeden bakmıyor. Süleymanpaşalıları kendisine oy vermeleri için ''seviyormuş'' gibi yapmıyor. Kucağına alıp sevdiği çocuklar kucağından indiğinde elini, yüzünü ıslak kolonyalı mendile silme gereği duymuyor.

HAYALİ DE, GERÇEĞİ DE SÜLEYMANPAŞA!

Ertuğrul mahalleli Ekrem Eşkinat; Çanakçı'lı Cüneyt Yüksel'in tam tersi dersem anlarsınız.

HAYALLERİ PARİS, GERÇEKLERİ...  KENDİSİ DAHİL ANLAYANA, BİLENE RASTLANMADI!

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI