''Tarafsız Bilgi'' edinmeye yüreği yetenler okusunlar!
TARIK ESKİ >

''Tarafsız Bilgi'' edinmeye yüreği yetenler okusunlar!

Devletin kurduğu meclisle değil, MİLLETİN MECLİSİNİN devamını tesis ettiği  devletin adıdır, Türkiye Cumhuriyeti Devleti.

Kimilerine göre, ''Türkiye Cumhuriyeti yeni bir devlet!''...

Oysa bu gerçek olmayan, ezberletilmiş tarihin ezbercilerinin ortaya koydukları o dönemin en pirim yaptıran ''goygoyundan'' başka bir şey değil.

1909 Sonrası Osmanlı siyasetinde ve hatta sosyal hayatında meydana gelen gelişmeleri tarafsız kaynaklardan inceleyen her ''sıradan'' zekaya sahip birinin kolayca erişebileceği bilgidir bunlar.

Detaya inmek isteyen Tanzimat ve İslahat fermanlarına kadar uzanmalıdır.

Dönelim konumuzun aslına...

1. T.B.M.M ile 2. T.B.M.M arasındaki iç ve dış gelişmeler/çekişmeler boyutundan ve gereklilikleri açısından ele almadan önce, Osmanlı'da ve Cumhuriyet öncesi kurulan siyasi partilere bakmak şarttır.

21 Mayıs 1889'da ittihâd-ı Osmanî adıyla ve Sultan Abdülhamit'i tahttan indirmek amacıyla gizli bir cemiyet olarak kurulan sonra İttihat ve Terakki adını alan ilk siyasi parti ile başlayıp,  9 Eylül 1923 günü "Halk Fırkası" adıyla kurulan bugünkü adı Cumhuriyet Halk Partisi olan partiyle devam ederken Cumhuriyetten önceki partiler kervanına 14 Eylül 1908'de kurulan Osmanlı Ahrar Fırkasını da eklemek gerekirken, 22 Ocak 1919'da kurulan Hürriyet ve İtilaf Fırkası ile devam edilebilir ki 18 Ekim 1920'de Ankara'da kurulan Türkiye Komünist Fırkası bile Cumhuriyetten önceki partiler sıralamasına yazılmayı hak ediyor.

Cumhuriyet döneminin ilk partilerine bakalım.

17 kasım 1924'de kurulan Terakki Perver Cumhuriyet Fırkası ki Şeyh Sait ''isyanı'' bahane edilerek kapattırılan, Adnan Adıvar, Refet Bele, Kazım Karabekir ve Rauf Orbay gibi İstiklal Savaşımızın Kahraman Komutanları, devlet ve fikir adamları olarak Mustafa Kemal'in yanındaki CEPHE ARKADAŞLARININ! kurucusu oldukları parti kapatılıyor.

Ardından yine Mustafa Kemal'in teşviki, EMRİ doğrultusunda başına Ali Fethi Okyar'ın geçtiği Serbest Fırka, Ağustos 1930'da kurulup, 17 Kasım 1930'da yani yüz gün geçmeden kapatılıyordu.

Nedenlerini, nasıllarını 5N1K mottosuyla ele almaya kalkarsak çok ama çok uzun gidecek ve sıkılacağız. Oysa amacımız, AYDINLANMAK!

Daha önce önemle dediğimiz gibi,

ezberletilmiş ''goygoy'' tarih kaynakları yerine tarafsız yerli ve yabancı kaynakları incelediğimizde Türk Siyasi Tarihi ve gelişmelerinin aslı/astarı ile yüzleşmemiz, GERÇEK BİLGİYE ulaşarak DOĞRU BİLGİ sahibi olabilmemiz çok kolay.

Bu yazı sayesinde...

Gerçek ve abartısız, hamasetten arınmış, ezber bozan fakat tümüyle DOĞRULARI BİLMEK İSTEYENLERİN önünü açıcı TEŞVİK tadında bir iki detayı paylaşalım istedik.

NOT: BU detayları gerçek kaynaklarından inceleyenler... Menemen Olayının! da gerçeklerine ulaşacaklardır. 

Edinmek isteyen için en kolay kazanç; TARAFSIZCA YAKLAŞMAYA CESARET EDİLEBİLEN,GERÇEKLERİ KAPSAYAN BİLGİLERDİR! (yazının sonunu bağlamak için bir anda aklıma geldi ama iyi oturdu)

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor