Siyasetin matematiği...
TARIK ESKİ >

Siyasetin matematiği...

Çok oy alan kazanır.

Siyasetin matematiği budur.

Bunun dışında ise işin matematiğine uymayan yanlar vardır ki, öngörülü ve tedbirli olmanızı gerektiren bir çok hal ile karşı karşıya kalamanız kaçınılmazdır.

İktidar veya muhalefet fark etmez. 

Siyasi yapıların kendi içindeki dinamikleri doğrultusunda ortaya koydukları genel/geçer kaideler bütünlüğü vardır.

Ülke bütünlüğünün tesisi bu genel/geçer kurallar manzumesinin satır başlarından en önemlisidir. Tartışılmaya açılması dahi söz konusu değildir.

Sosyal yaşamın dizaynını bir arada tutan harcın içinde eğitim, ulaşım, tarım politikalarıenerji, sağlık, iç güvenlik gibi temel konular bu başlığın bütünlüğü içinde ayrı ayrı değerlendiriliyor olsa bile tek başlığın katmanlarıdır.

Herkesi kucaklamak!...

Bütünlüğün kaçınılmazı gibi veya siyasetin hamaset içeren ''atmasyonundan'' başka bir şey değildir.

Siyasetin matematiğini yerine getirmek lakırdısından başka bir şey olmayan bu ''kolpa'' sözün peşine kitleleri takmayı planlayan toy siyasetçi söylemi bazen siyasetin başına türlü işler açtığı gibi ülkenin bekaa sorunu olarakta ortaya çıkıyor.

Kimin kimi kucakladığı belli olmayan dönemlerin sonunda, kucaklayanla kucaklanan can hıraş biribirlerine dalmakta gecikmiyorlar.

Olan mı ne? Olanın ardından ortalığı derleyip toparlamak yine DEMOKRASİNİN sırtına yüklenirken, siyasetin matematiğinin içinden çıkamayanlar işi siyasetin fizik, kimyası üzerinden kotarmaya soyunuyorlar.

Bazıları da var ki, matematik, fizik, kimya demeden tümüyle tarih olmadı işi beden eğitimiyle kotarmaya yönelik hamaset sosuna bulayarak yürütmeye çalışıyorlar.

Sonuç!...

Tüm bunlar olurken hiç bir şeyin farkında olmayan halk, mankurtlaştırılmış YOBAZ kitlenin ağına düşmekten kendisini koruyamıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, işte bu nedenlerden dolayı işi sıkı tutuyor.

Herkesin görüp görebileceği, hatalarını halktan gizleme acziyetine teslim olmayan ve hatasıyla yüzleşebilen ve bunu halktan gizlemeden halkla paylaşarak hataları onarmayı göze alabilmiş tek sitasetçi, lider olan Recep Tayyip Erdoğan dengeleri alt üst etmeye devam ederken önüne çıkartılan setlerin siperlere ve aşılması neredeyse imkansız engellere dönüştürüleceğini öngörerek attığı her adımı saklamaya, gizlemeye gerek görmeksizin halkıyla birlikte ele almayı seçiyor.

Halktan ve haktan kendisini soyutlamayan Cumhurbaşkanı Erdoğan içteki ve dıştaki... Türkiye'nin tüm kaynaklarını yağmalamaya alışık olanların hesaplarını siyasi matematiği tersine işleterek sağlamasını hakıyla yapan lider konumunda halkın gönlündeki yerini korumayı sürdürüyor.

Açıkçası şu ki,

Siyasetin matematiği yönüyle başladığımız bu değerlendirmeyi...

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyuş biçimiyle tamamlayalım.

Toplama yaparken, elde varları halkın gözünden kaçırmadan ve diğer haneye ekleyerek genel toplamın altına eklemeyi ihmal etmemesi içerdekileri ve dışardakileri olabildiğince huzursuz ediyor.

Onların bu huzursuzluğu karşısında TÜRK HALKI büyük yüzdeyle yine Erdoğan'ın yanında ve arkasında yer alıyor.

Elde varlar genel toplama dahil edildiği sürece bu böyle olmaya devam edecek.

Recep Tayyip Erdoğan'da bundan asla vaz geçmeyeceğine göre...

Siyasetin, ''çok oy alan kazanır'' mantığı siyaset mantığı olmaktan öte gidemeyecek demektir.

Recep Tayyip Erdoğan!...

Gibi olan kazanıyor. Demek en doğrusu.

Gibisine gerek yok. Gerçeğine sahibiz ve değerini bilmek zorundayız.

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor