Süleymanpaşa Hemşehri Platformu
Dr. Nezih Okur >

Süleymanpaşa Hemşehri Platformu

Belediye Meclis adaylarının belirlenme şekline tepki olarak “Gölge Meclis-Bir Demokrasi Laboratuvarı” fikri ile ortaya çıkan çalışma grubu ikinci toplantısını 30 Mayıs 2019 tarihinde yaptı.

***

Gündemdeki “isim ve organizasyon önerileri” maddesi çok tartışıldı.

Mevcut çalışma grubunun, kuruluş, gözlem, araştırma, destek, yönetim, iletişim gibi görevleri sürdürmesi; ayrıca  halkı temsil edecek bir kurul oluşturulması görüşü benimsendi.

***

İsim tartışmalarında kurul adı olarak  “Gölge Meclis” kabul görmedi.

Önerilen   “Süleymanpaşa Halk Konseyi”, “Haydi Süleymanpaşa”, hatta  Latince “Concilium Plebis”, Eski Yunanca “Agora” gibi onlarca isim arasında bir karara varılamadı.

Burada, gelecek toplantıya kadar,  oldukça nötr görünen, “Süleymanpaşa Hemşehri Platformu” ismini önermek istiyorum.

***

“Süleymanpaşa Hemşehri Platformu” adı, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun hemşehrilik hukuku ile ilgili 13. Maddesi (*) ve belediye hizmetlerine gönüllü katılımı düzenleyen 77. Maddesini (**) çağrıştırarak girişimimize hukuki destek de sağlıyor.

***

Platform üyelerinin belirlenmesi için, siyasi görüş, cinsiyet, yaş  ayırımı yapmadan, bütün hemşehrileri kapsayacak kura yöntemi taraftar buldu.

***

Kura yönteminin detaylarını konuşamadık, ama şöyle bir yöntem denenebilir: her mahalledeki seçmen listelerinden birinci, iki bininci, dört bininci,altı bininci gibi bir sırayla isimler belirlenir, o kişilere teklif götürülür.

Böylece  her 2000 seçmende bir kişi, toplam 70-75 kişi, mahallelerinin temsilcisi olarak platforma katılmış olur.

***

“Sortition” denen bu kura yönteminin, halkın önünü açacağı, politikaya yeni yüzler kazandıracağı, halkı  yarışmacı politikanın pis oyunlarından koruyacağı, gittikçe artan maliyetler nedeniyle politikayı sadece zenginlerin at koşturduğu bir meydan olmaktan çıkaracağı savunuluyor.

Kura ile oluşmuş bir halk meclisinin, objektif, bilimsel danışmanlar desteği ve eğitimi ile, bazı hesaplar ve beklentilerle meclise girmiş politikacılardan daha doğru kararlar vereceği kabul ediliyor.

***

Toplantının bir gündem maddesi de vatandaş katılımını kolaylaştıran bilgisayar uygulamaları idi.

Bu konuda ücretsiz, açık yazılımlar olan www.consulproject.org, ve www.decidim.org yöneticileri ile temastayız.

Halen decidim yazılımını adapte etmeye çalışıyoruz.

Görünüşü www.decidim.barcelona gibi olacak.

Süleymanpaşa için iyi şeyler yapacağız.

Lütfen,düşüncelerinizi, önerilerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin (nezihokur@yahoo.com ).

Herkese mutlu bayramlar!

Her şey çok güzel olacak!

 

(*) Hemşehri hukuku Madde 13- Herkes ikamet ettiği beldenin hemşehrisidir. Hemşehrilerin, belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye faaliyetleri hakkında bilgilenme ve belediye idaresinin yardımlarından yararlanma hakları vardır. Yardımların insan onurunu zedelemeyecek koşullarda sunulması zorunludur. Belediye, hemşehriler arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve kültürel değerlerin korunması konusunda gerekli çalışmaları yapar. Bu çalışmalarda üniversitelerin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, sivil toplum kuruluşları ve uzman kişilerin katılımını sağlayacak önlemler alınır.

 

(**) Belediye hizmetlerine gönüllü katılım Madde 77- Belediye; sağlık, eğitim, spor, çevre, sosyal hizmet ve yardım, kütüphane, park, trafik ve kültür hizmetleriyle yaşlılara, kadın ve çocuklara, engellilere, yoksul ve düşkünlere yönelik hizmetlerin yapılmasında beldede dayanışma ve katılımı sağlamak, hizmetlerde etkinlik, tasarruf ve verimliliği artırmak amacıyla gönüllü kişilerin katılımına yönelik programlar uygular. Gönüllülerin nitelikleri ve çalıştırılmalarına ilişkin usûl ve esaslar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.

 

DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor