GALATASARAY'IN, ASLANI ''CİMBO'' VE GERÇEK ÖYKÜSÜ...
TARIK ESKİ >

GALATASARAY'IN, ASLANI ''CİMBO'' VE GERÇEK ÖYKÜSÜ...

GALATASARAY!...

  ASLAN yani CİMBO ile anılır? 

Dünden bugüne ibret alınması gereken çok önemli bir gerçekliğin unutulmuş duyguların eseridir bu anılma biçimi.

Üstüne üstelik GALATASARAY'A bu ünvanı yakıştıran FENERBAHÇE taraftarıdır.

Bakın ama neden!

 Fenerbahçe spor kulübü, 25. kuruluş yıldönümü 1932 yılının 5/6 Haziran gecesi, meşhur ''kuşdili yangını'' sonucu kül olmuş, o güne kadar alınan tüm kupalar, madalyalar ve kulüp belgeleri ile birlikte, çevredeki binalarda oturan/yaşayan futbolcularının evleri de yanmıştır.
Birkaç gün sonra Yunanistan'ın Selanik takımı ile Selanik'te oynanacak maç vardır. Ancak Fenerbaçe'li futbolcuların evleri yanmış takımın formaları kül olmuş moralleri hiç yok derecesinde perişandırlar. Fenerbahçe'nin kapısını geçmiş olsun dileklerini iletmek üzere Galatasaray futbol takımı ve aynı zamanda milli takım kaptanlığı da yapan ''Nihat Bekdik'' ile birlikte bazı Galatasaray'lı futbolcular çaldılar. İçinde bulunulan durum Galatasaray'lı futbolculara iletilir. Nihat Bekdik ve arkadaşları hiç düşünmeden, bu karşılaşmada oynayamayacak Fenerbahçeli futbolcuların yerine görev almak istediklerini ve karşılaşmanın kesinlikle iptal edilmemesini istediler. Fenerbahçe'li yöneticiler buna çok sevinirler ve maç Selanik'te oynanır. O maç Nihat Bekdik'in de 2 gol atmasıyla 4-1 kazanılır. Bu maçtan, Fenerbahçe 901 lira hasılat elde eder. 
Galatasaray'lı futbolcuların bu yaklaşımları ve duyarlılıklarının yansımaları, ilk Galatasaray - Fenerbahçe maçında kendini gösterdi ve Fenerbahçe taraftarları, Nihat Bekdik'e maç boyunca "ASLAN  NİHAT"  diye tezahürat ederler.

Galatasaray'ın sembolü olan ''ASLAN'' yani CİMBO, Nihat Bekdik sayesinde ve Fenerbahçe seyircisinin coşkulu tezahüratları ile doğmuş olur.

Fazla söze gerek yok!

Tarihinde bu tür onurlu bir sürü anı ve olay yer alan...

GALATASARAY, BEŞİKTAŞ, FENERBAHÇE  kulüplerinin camialarına ve taraftarlarına hatta sempatizanları düzeyindeki herkese  örnek olması gereken bu gerçek, yaşanmış olay malesef ki, günümüzde ibretlik! olarak yer almak zorunda. Oysa sıradan ve yapılması en normal olan biçiminde anılması gerekiyordu. 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor