CHP İl Başkanı Ali Işıkgör, baltayı taşa vurdu...
TARIK ESKİ >

CHP İl Başkanı Ali Işıkgör, baltayı taşa vurdu...

CHP Tekirdağ İl Başkanı Ali Işıkgör'ün dün yaptığı açıklamasındaki, üzerinde ısrarla durduğu ''ECDAT YADİGARLARINA SAHİP ÇIKMA'' vurgusu dikkat çekiciydi.

CHP İl Başkanı bu vurguyu yaparken, CHP ve AK Parti arasındaki duyarlılık farkı üzerinden merkezlendirimeyi tercih etmiş.

Oysa tarih bilgisi ve tarihe olan ilgisi bağlamında külliyatı oldukça sağlam bir kişilik olan Ali Işıkgör'ün temsil ettiği makamın gereğini yerine getirmek adına tarihsel gerçekleri gözardı etmiş olduğunu düşündüm.

Ali Işıkgör, örneklemesini yaparken... 

AK Partili belediye başkanı Ahmet Aygün döneminde yapılan zamanla yıpranan 1. Murat'ın ve Süleymanpaşa'nın anıt heykellerinin özenden uzak yapılmış olduğuna ve CHP belediyeleri döneminde bu anıt heykellerin daha özen gösterilerek yeniden yapılmasını... CHP ve AK parti arasında, '' ECDAT YADİGARLARINA VERİLEN ÖNEM VE DEĞER, HASSASİYET '' bakımından örnek alınması hatta ibret alınması gerektiği noktasındaki ayrımın açıkça ortada olduğunun altını çiziyordu.

Sanırım ki, CHP İl Başkanı Işıkgör...

Savaş meydanında şehit olan ilk ve tek Osmanlı Padişahı olan 1.Murat Hüdavendigar'ın ve Süleymanpaşa'nın, Yavuz Sultan Selim'in, Kanuni Sultan Süleyman'ın ve çağ kapatıp, çağ açan Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet'in... 

Türbelerinin neden ve hangi gerekçe ile tek parti (CHP) döneminde tam 25 yıl kapalı tutulduğunu, ziyaret edilmelerine neden mani olunduğunu unutmuş veya gözden kaçırmış(!)

1. Meclisin açılışından önce ziyaret edilerek duaların edildiği Hacı Bayram Veli türbesi de aynı akıbete uğramıştır.

Sayın Işıkgör!...1.Murat'ın Bursa'daki türbesi konusunda dönemin Yugoslavya başbakanının ziyaretinde gelişen bir olay ve sizin dünkü açıklamanızın çok önünde meydana gelmiş anektod için, Münevver Ayaşlı'nın, Geniş Ufuklar ve Yabancı İklimlere Doğru isimli kitabının 176. sayfasını okumanızı tavsiye ediyorum.

Mısır seferi sonrası dönüş yolunda, ilim adamı Kemal Paşazade'nin atının sıçrattığı çamurun kaftanına yapışmasının üzerine Yavuz Sultan Selim'in vasiyeti gereği vefaatından sonra sandukasının üzerine serilen o çamurlu kaftanın 1520'den 1925'e kadar 405 yıl nasıl korunduğu ardından türbelerin yasaklanması ile 25 içinde türbenin kırılan camlarından giren toz, toprak, kar, yağmur sonucu nasıl lime lime olduğu... 

CHP Tekirdağ İl Başkanı, iyi yerden ama yanlış taraftan konuya girmiş.

Not: Kapatılmayan iki türbe vardı. Konya'da, Mevlana Celaleddin Rumi ve İstanbul'da, Cerrahi Şeyhi'ne ait türbeler. 

Buradan çıkartılması gereken kıssa ne olabilir?

'' Siyasetçi, ne söyleyeceğini değil, ne söylememesi gerektiğini daha iyi bilmeli.''

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor