Kilit taşı mı, asfalt mı?
Dr. Nezih Okur >

Kilit taşı mı, asfalt mı?

Yollar kazılıyor sonra kilit taşı veya asfaltla kaplanıyor. Bu seçim maliyet, bakım kolaylığı, su geçirgenliği, estetik görünüş gibi kriterlere göre yapılıyor olabilir. Burada olayı gürültü açısından ele alacağım.

Şehir içinde ulaşım önemli bir gürültü kaynağıdır.  Şehir sakinlerine  oldukça gürültüsüz bir ortam sağlamak yöneticilerin görevleri arasındadır.

Yapılan bir araştırmada (*) taş döşemeden geçen trafiğin asfalta göre  iki misli rahatsızlık verdiği gösterilmiş.

Grafikteki yatay eksen akan trafiğin hızını, dikey eksen deneklerin belirttiği rahatsızlık puanlarını gösteriyor. Değişik yaş gruplarından 96 kişi ses kayıtlarını dinleyerek tepkisini belirtmiş. En üstteki  küçük üçgenlerle işaretli mavi çizgi taş döşeme kayıtlarına verilen tepkiyi, alttaki çizgilerdeğişik asfalt türlerine verilen tepkiyi gösteriyor.

30 km/saat hızla giden taşıtlar asfaltta ortalama 61.8 desibel gürültü çıkarırken, taş döşemede bu 66.85 desibel bulunmuş. Bu ölçüm yolun ortasından 7.5 metre uzakta, 1.7 metre yükseklikteki  bir noktada  yapılmış.

Desibel logaritmik bir skala olduğu için 66.85, 61.8 e göre yaklaşık üç misli fazla gürültü demektir. 65 desibelin üstü rahatsızlık veren seviye olarak kabul edilmektedir.

Bu nedenle şehir içinde, trafiğin yoğun olduğu caddelerde,  asfalt kaplamanın kilit taşına tercih edilmesi gürültü önleme açısından daha doğru görülmektedir.

Yöneticilerimizin Çevre Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde bu konuyu da dikkate alacaklarını umuyoruz.

Bu sütunda günlük yaşamımızı etkileyen büyük, küçük çeşitli sorulara kaynak göstererek kısa yanıtlar vermeye çalışacağım. E-mail adresim :nezihokur@tekirdagnethaber.com. Sorularınızı beklerim.

Kaynak: (*)  E.Freitas et.al. Traffic noise abatement: How different pavements , vehicle speeds and traffic densities affect annoyance levels. Transportation Research Part D 17 (2012) 321-326

 

DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor