Süleymanpaşa’da toplu ulaşım için “Hub and Spoke” sistemi uygulanabilir mi?
Dr. Nezih Okur >

Süleymanpaşa’da toplu ulaşım için “Hub and Spoke” sistemi uygulanabilir mi?

244 kelime, okunma süresi 1 dakika 45 saniye.

Bisiklet  tekerleğinin göbeğine “hub”, tellerine  “spoke” denir. Taşımacılıkta “hub and spoke” yerleşmiş bir deyimdir.  Değişik noktalardan gelip değişik noktalara giden ulaşım hatlarının belli merkezlerde toplanması  ve dağılması durumunu anlatır.

1

Şekilde hub-and-spoke sisteminin  noktadan noktaya  bağlantılara (point-to-point) göre ne kadar sade olduğu görülüyor.

Boston, den Haag, Bukres gibi yerleşmiş metro düzeni olan şehirler bile tıkanmaları azaltmak  için hub-and-spoke  sistemi üzerinde çalışıyorlar. Aşağıdaki  resim  Bükreş için önerilen “hub” noktalarını gösteriyor (*).

2

Hub-and-spoke sistemi  Süleymanpaşa’da  çok şahane uygulanabilir ve  otobüslerle minibüsler arasında birbirini tamamlayan, rekabet etmeyen,  bir çalışma düzeni   sağlayabilir.

3

Bu şemadaki kareler Süleymanpaşa’nın mahallelerini temsil ediyor. Minibüsler mahalle içinde çalışacak. Sarı otobüsler ana noktalar (hub) arasında çalışacak.

Örnek: sağ üst kare Hürriyet Mahallesi, sol alt kare Altınova olsun. Hürriyet mahallesindeki Fatma hanım evinin önünden minibüse binip Hürriyet Mahallesi Otobüs istasyonuna gelecek. Oradan sarı otobüse binip Ana terminale gelecek. Ana terminalde Altınova merkezine giden otobüse binecek. Altınova merkezinde , Altınova içinde çalışan minibüslerden birine binerek eltisi Ayşe hanımın evinin önüne kadar gidecek. Birkaç kere aktarma yapacak ama hiç beklemeyecek.

Otobüsler ve minibüsler  kısa mesafelerde daha verimli çalışacağı için taşıma ücretleri düşürülabilir. Her etap 50 kuruş olursa, Fatma hanım toplam iki liraya kapıdan kapıya gitmiş olacak. Sadece şehir merkezine inen bir kişi toplam bir lira ödeyecek.

Dikkatli bir çalışmayla Tekirdağ için en uygun “hub” noktaları ve minibüs güzergahları bulunup bu sisteme geçilebilir.

Kaynak(*):Carlan V., et.al. Urban and Peri-Urban Passenger Transportation Integration Through  Hub-and-Spoke Network. Theoretical and Empirical Researches in Urban Management Vol.9 Issue 1. February  2014.

Not: Change.org aracılığıyla Can Karayel “Tekirdağ için daha iyi bir ulaşım sistemi istiyoruz” başlıklı bir imza kampanyası başlatmış bulunuyor. Katılmanızı öneririm.

Sorularınızı bekliyorum: nezihokur@tekirdagnethaber.com


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor