0Rh+ kan var mı?
Dr. Nezih Okur >

0Rh+ kan var mı?

Bazen telefonlara  kan aranıyor mesajları geliyor, veya belediye tarafından  anonsu yapılıyor. Bu konuyu biraz açıklamak istiyorum.

Kan  ve kan ürünlerinin kullanımı çok sıkı kurallara bağlanmıştır. Hastanelerin kanla ilgili sorumluları Sağlık Bakanlığının yayınlamış olduğu  “Ulusal Kan Ve Kan Ürünleri Rehberi”  çerçevesinde çalışırlar.

Kan hizmetleri Sağlık Bakanlığı ve Kızılay tarafından yönlendirilir. Bu amaçla Bölge Kan Merkezleri  kurulmuştur.  Bölge Kan Merkezleri kan bağışı alma, kan ürünleri hazırlama, test etme, saklama , ve dağıtım işlerinden sorumludur.   Kan toplama Kan Bağış Merkezleri tarafından  gerçekleştirilir. Bu merkezlerin seyyar kan bağış araçları bulunur.  1

 

Resimde görülen kan toplama aracı en son sistem aygıtlarla donanmış, tecrübeli personeli ve doktoru olan,  güvenle kan verebileceğiniz bir ortam sağlıyor. Haftada iki defa Hükümet önünde veya Tekira önünde duruyor.  Ayda yaklaşık 2000 ünite kan topluyorlar.

Böyle bir araçta görevli bir doktor arkadaşım,  kandil gecelerinde cami önlerine park ettiklerini, en çok kan bağışını o gecelerde topladıklarını söylemişti.

Toplanan kanlar Bölge Kan Merkezinde işleniyor ve gerekli testlerden geçiyor. Kan güvenliği açısından hassas  tekniklerle çalışan büyük merkezlerin daha verimli olduğu bulunmuş.

Tekirdağ’daki hastaneler kan istemlerini İstanbul Avrupa Bölge Kan Merkezine  yapıyorlar.  Elektronik ortamda istenen kan  ürünleri her gün  merkezden çıkan özel araçlarla hastanelere ulaştırılıyor.

2

Hastanelerde Kan Transfüzyon Merkezleri var.  Yönetmeliklere göre Kan Transfüzyon Merkezleri doğrudan bir vericiden kan alamıyor. Sadece çok çok acil durumlarda, Bölge Kan Merkezi ile temasa geçerek, kan alma izni çıkarabiliyor. Bu nedenle her hastane belli bir kan stoğu tutuyor.

Eğer bir hastanede aranan kan yoksa , diğerinden belli yöntemlerle, uygun kayıtlar tutularak kan ürünü isteyebiliyor.

Sözün kısası,  hasta sahiplerini panik içinde kan arama durumunda bırakmamak gerekiyor. Aranan kanı bulmak için hastaneler arası iletişim ve önceden planlama yeterli.

Kaynak: Ulusal Kan ve Kan Ürünleri Rehberi . T.C. Sağlık Bakanlığı. 2011

Sorularınızı bekliyorum: nezihokur@tekirdagnethaber.com


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor