CHP’nin halkla etkileşiminde sorun ne?
Dr. Nezih Okur >

CHP’nin halkla etkileşiminde sorun ne?

255 kelime, okunma süresi 3 dakika 15 saniye

George Lakoff “The Political Mind / Politik Akıl” kitabında  ABD deki  tutucular (conservatives) ile ilericileri  (progressives)  karşılaştırıyor.  Halkın kendi çıkarlarına karşı olmasına rağmen nasıl oluyor da tutucu politikalara oy verdiğini açıklamaya çalışıyorNesih1.

 

Nesih2

Anlaşılan tutucuların bu davranışı üniversal bir sorun. İşte Türkiye…

Nesih3

 

Burası da ABD… (Ortadaki yazıyı silemedim. Özür dilerim.) G. Lakoff  ilericilerde empati, tutucularda da otorite duygusunun  baskın olduğunu belirtiyor.  Selçuk Şirin (*)  J. Haidt’ten alıntı yaparak  bu grupların temel değerlerini  tablodaki gibi açıklıyor.

 

nesih4.

 

Bu değerleri bilmek iletişimde yararlı olabilir mi? ABD’deki Cumhuriyetçiler ve Türkiye’deki AKP  nasıl damardan giriyor?  Nasıl bir etkileşim?

Geçen CHP İlçe Yönetim Kurulu toplantısında   “Etkileşim Analizi/ Transactional  Analysis “  hakkında kısa  bir konuşma oldu.  Etkileşim Analizi yöntemini biraz eğip bükerek Parti/Seçmen ilişkisine uygulamaya çalışacağım.

 

 

Nesih5

 

 

 

Etkileşim analizi 1960 larda Eric Berne tarafından geliştirilmiş. İnsanların iletişim kurarken  kullandıkları üç ego durumu olduğunu söylüyor: Ebeveyn, Yetişkin, ve Çocuk.

 

Nesih6

 

Yukarda  iki tür etkileşim görüyorsunuz. Birincisi  Yetişkinden Yetişkine. Somut , açık. İkincisi Çocukla Ebeveyn arasında. Çocuk yakınma durumunda, çaresiz. Ebeveyn yardıma hazır, koruyucu. Buradaki “Çocuk” duygu durumunu anlatan bir ifade, gerçek çocuk değil, çorabını bulamayan koca olabilir.

 

nesih6

AKP ile sağcı seçmenler arasındaki iletişim “Ebeveyn/Çocuk” iletişimi benziyor.  CHP seçmene “yetişkin” modundan sesleniyor. Ama seçmen “yetişkin”  gibi cevaplayamıyor. CHP’nin söylemleri havada kalıyor.

Bazı seçmenler  Gelişim Psikolojisi kuramlarına göre de  (Piaget, Kohlberg, Erikson, Perry, Fowler)  “yetişkin “  modunda değil.

Bu durumda CHP ne yapabilir?  AKP gibi “ebeveyn/çocuk” tarzı bir etkileşime geçebilir veya , “çocuk/çocuk”  iletişimini deneyebilir.  Parti/seçmen arasında “çocuk/çocuk “etkileşiminin nasıl yapılacağını düşünmek ilginç bir beyin egzersizi olabilir.

(*)Selçuk Şirin . Hürriyet Gazetesi. 04.06.2014


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor