CHP’de Delege Adayları Nasıl Belirlenmeli?
Dr. Nezih Okur >

CHP’de Delege Adayları Nasıl Belirlenmeli?

507 kelime, okunma süresi 3 dakika 5 saniye

***

Delege seçimleri parti içi demokrasinin ilk adımıdır.clip_image002

 

  1. S.Küçük, Parti İçi Demokrasi (2015)

***

Siyasi Partiler Kanunu delege seçimleri için üst sayı limitinden başka bir kural koymuyor:

Madde 19: İl Teşkilatı  f2. İl kongresi, sayısı altı yüzden fazla olmamak üzere, parti tüzüğüne göre ilçe kongrelerince seçilen delegelerden oluşur.

Madde 20: İlçe Teşkilatı  f2. İlçe kongresi, ilçe ve çevresindeki köy ve mahallelerde partinin son genel seçimde aldığı oy sayısına göre, (…) parti üyelerinin seçtikleri, sayısı 400’ü aşmayan delegelerden oluşur.

Ayrıca Siyasi Partiler Kanunu, parti içi seçimlerde, seçim sistemlerinin tercihi ile ilgili olarak partileri serbest bırakmış.

***

Cumhuriyet Halk Partisi tüzüğünde   “delege adayı belirlemek” konusunda hiçbir madde yok. Delege seçimlerinde neler yapılacağı, sandık görevleri vs. uzun uzun anlatılmış, fakat, aday listesinin nasıl hazırlanacağı açıkça belirtilmemiş.

***

Bu durumda, yeni demokratik yöntemler araştırmak ve uygulamak gibi heyecan verici çalışmalar için “meydan boş”  gözüküyor. Yaşasın!

***

Delege adaylarının belirlenmesi  için önermek istediğim iki yöntem var. Ama önce mevcut durumu, en sık yapılan uygulamayı bir görelim.

***

Mevcut uygulamada, ilçe veya il başkanlığına  aday olan kişi, kendisine oy verecek olan tanıdıklarını bir listeye yazıyor. Sonra bu listeler, genellikle ne olduğunu tam bilmeyen üyeler tarafından, renklerine göre oylanıyor. En çok oy alan listenin delegeleri seçilmiş oluyor. Sonra, laf olsun diye yapılan bir kongrede, adayın listeye yazdığı delegeler adaya oy veriyor. Yeni başkan “seçiliyor”.

Nezih 2

***

Nezih 3

Delegeler böyle olmamalı.

***

Sözlük tanımına göre delege bir grubu belli bir görev için temsil eden kişidir. Aslı Fransızca déléguer den geliyor . Deleguer: envoyer quelqu’un au nom d’un groupe, dans un but déterminé, avec une mission définie . Delege üyelerin delegesidir, başkan adayının değil.

***

Önereceğim birinci yöntem  delege adayı olmak isteyen partilinin belli sayıda üyeden imza toplaması.  Bu kişisel girişimi arttıracak  ve partiye canlılık getirecek bir uygulama olur. Delege adayı olmak isteyen partili , başkan adayının keyfini beklemek, şirin gözükmek  (buna argoda başka birşey diyorlar) zorunda olmayacak.  Örneğin mahallesindeki üyelerden 10  imza toplayan delege adayının ismi, çarşaf listeye yazılacak.  İmzaların kontrolu için Almanya’daki  ‘Unterstützungsunterschrift’ belgesine benzer bir belge üyelere gönderilebilir.nezih 4

***

Önermek istediğim ikinci yöntem, delegelerin  kura ile seçilmesi. Eski Atina’da  ‘ Boule’ denen, günlük yönetim işlerinden sorumlu meclisin üyeleri, bir yıllığına,  kura ile  belirleniyordu.  Kura yöntemi, zengin, fakir, sosyalist, liberal, onun adamı, bunun adamı, erkek, kadın  gibi  ayrımlar olmaksızın toplumun tam demokratik olarak temsil edileceği  bir sistem. Ayrıca politikayı meslek gibi görenleri de   engelleyebilir.

nezih 5

***

Halen  Süleymanpaşa İlçesinde 4000 kadar CHP üyesi var. Bu sayıyı,  kura ile,  delege üst limiti olan 400 e düşürmek için basit bir yöntem denenebilir.  Bir torbadan kura ile  0-9 arası sayılardan biri  çekilir.  Amorti bileti gibi, Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı  numarasının son hanesine göre  üyeler delege seçilmiş olur. Ta, taaaa. İşte demokrasi !

nezih 6

Örnek : Kuradan 3 çıkarsa,  bu arkadaş bir yıllığına delege olacak, veya delege adayı olarak ismi çarşaf listeye yazılacak.

***

Bu hafa sonu CHP de bir Tüzük Kurultayı yapılacak. Bu önerilerin tartışılması , Türkiye’ye demokrasiyi getirmiş olan  CHP nin kendisine de demokrasiyi  getirmesine vesile olabilir.

Saygılarımla.

Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyorum : nezihokur@yahoo.com


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor