Fisyon Modeli Örgüt Nedir?
Dr. Nezih Okur >

Fisyon Modeli Örgüt Nedir?

328 kelime. Okunma süresi  3 dakika

CHP Yönetimi üyelerden kopuk. Ara sıra yapılan önseçimler, üyelerde gerekli motivasyonu, ait olma duygusunu yaratamıyor.

Üyelerle teması arttırmak, aşağıdan-yukarıya ve yukardan- aşağıya  verimli bir bilgi akışı sağlamak  için “fisyon” modelini öneriyorum.

***

  1. Kurultay’dan sonra arkadaşlarım değişik duygular içine girdi. `Parti gitti, bu iş bitti` diyenler var. `Şimdi biz ne olacağız?” diyenler var.

Yukardaki tepişmelere  aldırmadan,  kapımızın önünü temiz tutmak için çalışmaya devam etmeliyiz.

Kapımızın önünde, yani Süleymanpaşa ilçesinde, diğer örgütlere örnek olacak yenilikçi yaklaşımlar üzerinde çalışalım. Bunu “design “ düşüncesiyle, hemen “prototipler” hazırlayıp deneyerek yapalım.

1

 

***

Fisyon  tepkimesi atom bombasının patlaması sırasında veya atom reaktörlerinde meydana gelen “zincir reaksiyonu”nun diğer adı.

2

 

Resimde, en solda, görünen ilk olay bir nötronun bir uranyum-235 çekirdeğine çarpması.  Bu çarpma sonucu çekirdek parçalanıyor. Enerji  ve  3 tane  yeni nötron çıkıyor. Bu yeni nötronlar 3,9,27.81… şeklinde hızla artarak  diğer atomları parçalıyor.

***

Parti örgütünde fisyon şu şekilde olabilir:

3

 

Her bir yönetim kurulu üyesi 20 “delege“ ile bir grup oluşturur.  Düzenli aylık toplantılar yapar.

Her “delege” de, benzer şekilde,  10 -20 üye ile düzenli aylık toplantılar yapar.

Üyeler de, iyi eğitimli partililer olarak, çevrelerinde , iş yerlerinde, apartmanlarında  sempatizanlar ve seçmenler  ile yakın ilişki içinde olur.

Bu örgüt modelinde,  bir seçmenin sorunu  veya  iyi bir fikri, üye ve “delege”  aracılığıyla üst  yönetime kadar ulaşır.

***

Dikkat ederseniz delege kelimesini hep  tırnak içinde yazdım. Burada kastedilen yeni bir delege tipi.

Yeni delege tipi,  delege seçimine kendi insiyatifiyle girmiş, gerçekten bir grup üyeyi   temsil eden,  veya kura ile seçilmiş, tarafsız, bağımsız, “irfanı hür vicdanı hür” delege.  Eğitilmiş, yaptığı seçimin farkında olan, bir kişiye körü körüne bağlı olmayan, militan olmayan delege.

***

Fisyon modelinin işlemesi için,  “ara seçilmiş” olarak ta tanımladığım delege tipine ihtiyaç var.

Böyle “delege” lerin seçimi ve görevleri  parti tüzüğüne konmalı.

Şimdilik tüzüklerde açıkça belirtilmediği için, Can Yücel’in söylediği şeye güvenerek,  Süleymanpaşa’da bir devrim yapabilir ve   fisyon  modelini deneyebiliriz.

Belki birkaç hafta sonra   Soner Yalçın, böyle bir adım atma cesaretini gösteren,  Süleymanpaşa İlçe Yönetimini  öven bir yazı yazar.

Saygılarımla.

nezihokur@yahoo.com

DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor