Cadı Avı Başlatmanın Gereği Yok.

Cadı Avı Başlatmanın Gereği Yok.

Kısır döngü denilen bir kavramı sık, sık kullanırız. Ama kısırlığı başka bilir, döngünün de açılımını tam bilmeyiz. Çoğu yerde, çoğu konuşmalarımızda kullandığımız süslü, püslü laflardan birisidir bizim için.

bakalım kısır döngü ne demekmiş, esas anlamı ile ben dahil hep birlikte öğrenelim.

Aynı olumsuz sonucu veren, çözüm getirmeyen durumların tekrarlanması, sürdürülmesi.

İşte kısır döngü bu demekmiş.

Genel seçimlerin hemen ardından partilerde yaratılan hava, yapılan eleştirisel yaklaşımlar, ortaya konulanlar tam bu tanıma uyuyor.

Bu seçimin kazananı kim?

Genel kanı, ”kandil”.

Kaybedeni kim?

Oy pusulasında yer alan tüm partiler.

Alın size bir kısır döngü daha. Aslında mağluptur bu yolda galip. Ne var ki bu gerçek göz ardı edilmeye devam ediyor. Saklanan, gizlenen, üzeri örtülen bir gerçeklik var ki o gerçeğin her nedense üzeri örtülüyor. O gerçeği görebilmek adına oy yüzdelerine bakmanın yeterli olmasına karşın hala daha başarı ile başarısızlık arasında gidip gelmek niyedir belli değil.

Geneli bir yana koyalım ve yereldeki duruma bakalım.

Esas yereldeki kısır döngü hiç konuşulup gündeme getirilmiyor. Ak parti, CHP ve MHP. Bu partilerin hangisi kaybeden?

Cevap E şıkkı. Hiçbiri.

CHP üç Milletvekili ile yola devam ediyor. Ak parti yine iki Milletvekili var. MHP bir Milletvekili yine korudu.

Bu sonuçlarda,Tekirdağ’da bana kaybedeni gösterebilirmisiniz? Kaybetmek demek, elinde var olanı yitirmek demekse kaybeden var mı? Yok.

Kazanamayan var mı diye sorarsanız da cevap Evet olmalı. Kazanamayan kim?

Tekirdağ

Bu kadar net ve basit bir cevap. Kazanamayanın adı bu.

Partilere baktığımızda iç hesaplaşmalara hazırlıklar almış başını gidiyor. Kazananı olmayan siyaset Tekirdağ’da iç hesaplaşmalar peşinde. Ne verdiniz de bu Tekirdağ’a hakim olmaya çalışıyorsunuz? O parti, bu parti meselesi değil. Hanginiz ne verdiniz de iç hesaplaşmalara, iç koltuk kapma yarışına girişiyorsunuz?

Mevcut yönetimleri, yöneticileri eleştirme, yerlere çalma, yıpratma hesaplaşmalarına ne çabuk başladınız?

CHP de ne oldu?

Mevcut il ve ilçeler evet bu seçim döneminde ipe un serdiler. Orası kaçınılmaz. Tekirdağ’da Milletvekili adayı sıralamasında 4 cü sırada yer alan İlhami Özcan Aygun dışında sahada olan tek bir isim vardı. Şerafeddin Terzi. Bu iki isim dışında CHP de sahada isimleri görmek pek mümkün değildi.

Ama sonuç tarafı ile bakıldığında CHP de Milletvekili sayısı yine 3 oldu. dar da gelsen, bol da gelsen CHP yine alabileceğini aldı. İki ilçede yaşanılan kayıp sayılmazsa olacağı buydu der geçebilirsin.

Ak Parti de durum nasıl?

Hiç farklı değil gibi görünüyor. Cadı avı orada daha da kızışmış durumda.

Süleymanpaşa İlçe bu seçimlerde ortaya muazzam bir çalışma programı koydu. Gözle görülür biçimde çalışan ilçe teşkilatı bu sayede, daha önce neredeyse yok sayıldıkları kırsal, eski adları ile köy kesiminden, yeni mahallelerden %80 oranında başarı ile çıkmayı başardılar.

Süleymanpaşa’da en sıkıntılı oldukları bölgeler olan köy oyları bu dönem Ak Parti dediler. İl ve Süleymanpaşa ilçe başkanlarının tespitlerini merkezi yönetime iletmeleri ve köy kesimindeki gereklilikleri, ihtiyaçları ve eksik kalmış bazı hizmetleri yerine getirme yönündeki çalışmaları etkilerini sandıkta gösterdi.

Ak Partide hal böyleyken cadı avı başlatma niyetinde olanlar hiç avuçlarını sıvazlamasınlar.

MHP ye bakalım.

MHP Tekirdağ’da daha başarılı bir sonuç alabilirmiydi? Evet alabilirdi. Neden alamadı?

Bunun öncesinde başarısız mı sorusuna cevap vermek gerekir. MHP Tekirdağ’da başarısız bir kampanya yürütmedi. Bu çok açık. İl ve İlçe teşkilatları görevlerini yerine getirdiler. Bazı küskünlükler, kırgınlıklar yok değildi. Bu sandığa yansıdı mı? Evet yansımış olabilir. Ama MHP de kol kırılır yen içinde kalır. MHP seçmeni her ne şart altında olursa olsun gider oy mührünü Üç Hilalin tam ortasına basar. Bastıda zaten.

MHP de cadı avı var mı? Olabilir mi?

Bence olmaz. Geleneklerinde var olan, iç istişarelerle o iş halledilir.

MHP genelde kaybeden olmadığı ve Tekirdağ’da da kaybetmeyerek mevcudu korumayı başardığı için, geleneklerinde yeri olmayan disiplin ve hiyerarşi zafiyeti yaşanmayacağı kanaatindeyim.

Tekirdağ yerlde partilerin tümünde yaşanılması beklenilen, adına iç hesaplaşma veya üzeri örtülü iç çekimelere gebe olan sürece ramak kalmış gibi görünmekte. 

Cadı avı başlatma heveslileri akşama sabah ortalığa saçılmaya başlarlar. Hatta bazılarının ortalarda dolandıkları yönünde bilgiler gelmeye başladı bile. 

Son olarak; 

Cadı avına gerek yok. Kısır döngüye hiç gerek yok. Siyaseten amacınız rahmaniyse buyurun. Ancak amaçlarınız koltuk sevdasıysa geri durun. Kovana çomak sokmayın. O hevesinde olduğunuz makamların dikenli olduğunu düşünerek hareket edin.

Kaybedenin adı Tekirdağ olmasın…


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor