Festival MATİZ . . .

Festival MATİZ . . .

Bu yıl 51. si düzenlenen Tekirdağ Kiraz Festivali her anlamda berbattı.

Geçmiş yılların coşkusundan çok uzak, heyecansız, tadı, tuzu olmayan sıradanlaştırılmış ve adet yerini bulsun diye yapıldığı çok belli olan bir curcuna.

Kiraz Festivali gelecek yıldan itibaren Büyük Şehir Belediyesi tarafından organize edilecek ve düzenleme Büyük Şehir  tarafından organize edilecek. Başında Tekirdağ ismi bulunan festivalin önümüzdeki yıl on bir ilçeye yayılması planlanıyor.

Umuyoruz ki bu yılki fiyasko, gelecek yıl gerçekleştirilecek bambaşka ve bir organizasayon sayesinde unutulur.

Süleymanpaşa Belediyesinin bu yıl festivali kerhen, aman bu yılı atlatalım da gelecek yıl ne olursa olsun, bu yükten artık kurtulalım biçimiyle düzenlemeye çalıştığı o kadar belli ki. En azından ben, 1973 yılından itibaren hatırladığım tüm festivaller içerisinde en cansız, ruhsuz geçen festivalin bu yıl 51 kiraz festivali olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyorum.

Süleymanpaşa Belediye personelinin hakkını yememek adına, onların göstermiş oldukları çalışma azimlerinin hafife alınmaması adına bu arkadaşlarımızı ve kardeşlerimizi ayrı tutarak ve emeklerine olan saygımızın altını çizerek belirtiyorum;

Sahil, festival alanında kiminle görüştüysem, kime sorduysam hatta Armoni Fm olarak SÜLEYMANPAŞA KONUŞUYOR programında gerçekleştirdiğimiz tüm röportajlarda mikrofon uzattığımız herkes bu yılki festivali çok yavan ve sıradan hatta adına festival konmasının dahi gereksiz olduğu konusunda görüş bildiriyorlar.

Ekrem Eşkinat bu kez beni çok şaşırttı.

Festivale ayrılan bütçe azımsanmayacak kadar geniş olmasına karşın inanmakta zorlansam da bu kez Ekrem ağabeyi birilerinin yanıltmış olabileceklerini düşünüyorum.

Bu organizasyon onun değil.

Kesinlikle bu festival Ekrem Eşkinat’a ait olamaz. İş yoğunluğuna denk gelmiş olup sorumlulukları, planlamaları birilerine emanet etmiş olabileceğini düşünüyorum.

Ekrem Eşkinat, sahilde Mutlu Kente ait çay bahçesine elini attı. İşte ortada kısa sürede bakın nasıl bir iş ortaya çıktı. Bir kaç gün içerisinde bambaşka bir çehre kazandırıldı. Eksiklik var, tamamlanması gerekenler var. Ancak çok dar zamanda çok hoş bir iş başarıldı. Ekrem Eşkinat başından sonuna oranın tamamlanmasında işin başındaydı. Elinin değdiği o kadar belli ki,

Ama festivalin geneline bakacak olursak, tam bir fiyasko.

Ne konserler, ne etkinlikler, ne bir kaç gün öncesinde yollara asılan o ruhsuz renklerdeki bezler, ne bastırılan otobüs bileti gibi broşürler elle tutulabilecek hiç bir hoş, yazılabilecek hiç bir güzellik olmaz mı? Yok arkadaş.

Bu yıl 51, Kiraz Festivali organizasyonunu kimler planlamışlarsa, hangi beş yıldızlı otelin havuz başında bu işleri planlayarak bu kadar yeter, Tekirdağlılara bu bile çok diyerek içki kadehlerini şerefe diyerek tokuşturmuşlarsa geçmişte festivallere emek sarf etmiş olan ve şimdi dünyada olmayanların mahşerde elleri yakalarındadır bilsinler.

Bu yıl ki Festival, getirilen bir sanatçının adı gibi ”MATİZ”.

Evet, Mabel Matiz’den söz ediyorum.

Festivalde tam bu sanatçının takma adında yer verdiği gibi geçti.

MATİZ;

”Kumral Ada Mavi Tuna” romanında Tuna karakterinin takma adıdır Mabel. Matizi bilemem.

Belki de eski Yunanda çok sarhoş, düşkün, bitkin, işe yaramayan olarak argo kelimeler arasında geçen bir sözcük olduğu için seçilmiştir. orası beni ilgilendirmiyor.

Getirilen sanatçıdan çağrışımla bu yılki festival organizesinin eski yunanda anıldığı biçimi ile bitkin, düşkün, işe yaramayan kısımının çağrışımı ile başlığımda yer vermiş olduğumu belirtmek istedim.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI