Kazanan Yine Demokrasi…

Kazanan Yine Demokrasi…

CHP %25 oy oranı ile Hükümeti kurma, koalisyonda söz sahibi olma hevesinden vazgeçeceğe benzemiyor. Kılıçdaroğlu Parti meclisi öncesinde yaptığı açıklamalarda bunu açıkça ortaya koyuyor.

Kılıçdaroğlu koalisyon için olmazsa olmaz diye adlandırdıkları maddeleri sıralamış. Ama öncesinde her zamanki gibi Cumhurbaşkanına atıfta bulunmayı ihmal etmeyerek;”Cumhurbaşkanı anayasal sınırların içine çekilmelidir. O makam her şeye maydanoz olan makam değildir. Koalisyon görüşmelerini yapacak kişi, sayın Cumhurbaşkanı‘nın yetki vereceği kişidir. Bizimle ne görüşülecek? Niçin koalisyon yapmıyorsunuz mu diyecek? Öyle gizli kapaklı ortamlarda olması da çok şık değildir.

Bu açıklamada gizli kapaklı ortamlarda derken, Kılıçdaroğlu’nun ABD büyük elçisi ile otel odasındaki gizli, hala açıklanmamış görüşmesini unuttuğundan eminim. Daha bir yıl önce ABD Ankara Büyük Elçisi ile otel odasındaki gizli kalmayan, kapağının ne olduğu, içeriğinden hala kimsenin haberdar olmadığı ikili görüşmesi muamma olmayı sürdürürken bu açıklama pek uygun olmamış. Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı ile görüşmeye burun kıvıran sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir siyasi parti lideri daha dün emperyalizmin ağa babasının baş temsilcisi ile neler konuşmuş olabilir?

Her neyse biz ana konumuza dönelim.

Kılıçdaroğlu yerinde tespitlerde de bulunmuş. Örneğin,”Seçim atmosferimizden çıktık. Duygularımızla değil, aklımızla hareket etmek zorundayız. Kendimizi, partimizi değil Türkiye‘yi düşünmek zorundayız. Bu çerçevede akılla hareket etmek zorundayız. Devlet, kinle yönetilmez. Biz eğer iktidar olma yolunda önemli adımlar atacaksak, aklımızla mantığımızla hareket etmek zorundayız” ve ”Eğer siz bir partiyi ve yurttaşları yok sayarsanız demokrasiye olan inancı sarsmış olursunuz. Halkın her kesimi elbette ki istediği partiye oy verecektir. Ama sonuç, hepimizin kabulü olması gerekir. Bu halka duyduğumuz güvenin de bir sonucudur. Eğer tasada ve kıvançta beraber olacaksak, ülkenin çıkarlarını savunacaksak, hiç kimseyi ötekileştirmememiz gerekiyor.”; gibi açıklamaları tartışılmaz derecede siyaset ve devlet adanlığı sorumluluğunun parçası olarak ortaya konulan bir konuşma olmuş.

Başka ne denilebilirdi ki.

Ancak her seçimin ardından ”demokrasi kazandı” açıklaması var ya. Artık yeter. Sürekli aynı cümlelerle seçim sonuçlarını ifade etmeye başlayan Kılıçdaroğlu’na biriler kendisinin CHP Genel Başkanı olduğunu lütfen hatırlatsın.

CHP kazandı ile başlayan cümleyi CHP liler daha ne kadar süre bekleyecekler?

Başkalarının başarısızlıkları ile hatta başarısızlık bile sayılmayan sadece bir kaç puanlık oy yitirmesi sayesinde iktidar hesapları yapmak bu denli köklü bir siyasi partiye yakışmıyor. Kendi oy oranındaki düşüşü hiç sayan, sadece Ak Partinin oy oranının bir kaç puan erimesi ile iktidar hesapları yapmak bir ölçüde yangından mal kaçırmaya benziyor.

CHP Genel Başkanı, koalisyon için ayrıca 14 maddelik ön koşullar sunmaya gerek duymamalı.

Zaten mevcut olan altı ilken orada değil gözüne, her bir yerine batacakken sen kalkıpta neden ayrıca on dört madde icat edersin ki? Bizim altı okumuzun içeriği olan hiç bir şey bizim için mevzubahis dahi edilemez dersin çıkarsın işin içinden. O altı ilke zaten olmazsa olmazın olmalı ve sağına, soluna bakarsın hangi siyasi parti o ilkelerine uyuyorsa uzatırsın elini. Baktın ki o ilkelerine uyan yok, hiç ıvırıp kıvırmadan arkadaşlar bakın işinize dersin çekilirsin kenara.

Bunu diyebilmek için aylar öncesinde bir konuşmanda, altı oku tartışabiliriz dememiş olman gerekirdi. Altı ilkeyi masaya yatırıp tartışabiliriz diyerek kapıyı aralamamış olmalıydın ki şimdi bu dik duruşu gösterebilesin.

Kısacası, Kılıçdaroğlu ve avanesi, her şeye rağmen iktidar olmak, koalisyonun içinde olmak istiyorlar.

Ama bizim Trakya’da bir söz vardır. Bıldırki hurmalar diye başlar. İşte mesele tam da o merkezde .


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor