Bir Devir Bu Gün Tamamen Kapandı . Sami Süleyman Gündoğdu Demirel Vefat Etti…

Bir Devir Bu Gün Tamamen Kapandı . Sami Süleyman Gündoğdu Demirel Vefat Etti…

Cumhurbaşkanı Sami Süleyman Gündoğdu Demirel Hayatını kaybetti.

Türk siyasi tarihinde bir devir işte bu vefat ile tamamen kapanmış oldu. Demirel’i anlamak bir yana tanımak, tanımış olmak, yan yana bulunmuş olmak hatta siyasi öğüt olarak azarını işitmiş olmak dahi ayrıcalıktır.

Buradan her birini yazmama sayfamda yetmez, zamanımda.

Ben Demirel’i her zaman ders olarak izledim. Altını çiziyorum. Ders olarak, alarak değil. Hayatın gerçekliğiydi. Hayatı gerçekleri ile yaşar ama gerçekleri yansıtmazdı. Direk uygular ve bu uyguladığı gerçekler onun gerçekleri olmaktan ziyade toplumsal gerçeklere dönüşerek halka aksederdi.

Siyasetçi değildi. Sosyologtu.

Demirel anlatılmaz ki. Herkesin ayrı bir Demirel algısı var. Nefret edeni de, seveni de uçlardadır. Ama her şeye karşın Demirel uzlaşı adamıydı. Bir çok sözü uzlaşı içerikliydi. Kavgaları sanal yaşardı ki siyaseten; baışmayı bilmiyorsan siyasette kavgaya tutuşmayacaksın demiştir.

Yollar, barajlar, okullar, hastaneler demeye gerek yok. Atıp tutmaya gerek yok. Vicdanlar her şeyi en doğru bilirler. İnkara yöneltilemeyecek tek unsur vicdandır. Nefret dahi etseniz, vicdanınıza bu nefretinizi izah edemezsiniz.

Bizler, Demirel’i sevenler neden kendisini bu derece sevdik?

Çünkü bizler Türkiye sevdasını, Büyük Türkiye iddiasını onda onun şahsında gördük, inandık. Uluslar arası Üniversitelerde yaşamının tüm kesitleri tez konusu, araştırma konusu olmuş bir şahsiyeti buradan anlatabilmenin imkansızlığı ile sadece anabilmekle yetinmek gerekli.

Her söz, herkes için söylenmeye açıktır.

Ama onun dediği gibi;

DÜNÜN GÜNEŞİ İLE BU GÜNÜN ÇAMAŞIRINI KURUTAMAZSINIZ.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor