Doğum Sancıları . . .

Doğum Sancıları . . .

Yeminler edildi, şimdi sırada meclis başkanı seçimi var. Ardından koalisyon arayışları için bence ”beyhude” turlar başlayacak.

Türk halkı bir sabah uyanır ve sabah ilk haberlerde dağın fare doğurduğunu izlerler, okurlarsa hiç kimse şaşırmasın. Ya da hamsinin kavağa çıktığına şahit olurlarsa da denebilir.

Abdullah Gül’ün genel başkanı olduğu yeni bir parti ile beraberinde eski tüfeklerinde olduğu ve CHP ile koalisyon için, Ak Partiden transfer edilmiş en az 50 vekil.

Olmaz, olamaz demeyin.

Bu koalisyona HDP hatta MHP desteklerini esirgerler mi? Bence esirgemezler. Her ikisi de muhalefette güçleneceklerini ön görüyorlar. Bu ön görü onlara bu desteği verdirtir.

Seçimin galibi, HDP mi yoksa MHP mi?

Bu seçimin mağlubu kuşkusuz Doğu Ve Güney Doğu’da HDP ye oy veren Kürtler. Bu mağlubiyetin farkında değiller. Ancak zaman içerisinde asıl mağlubun kendileri olduklarının farkına varacaklar. Bu mağlubiyet Kürt seçmenlerde en az bir oy kullanma jenerasyonuna dek devam edecek.

13 yıl  kesintisiz iktidar nimetlerinden az, çok nemalanmış, 13 yıl kesintisiz iktider artisine oy vermiş olmanın keyfini sürmüş bölge halkı çeşitli yönleri ile iktidarın içinde olmuş insanlara şimdi muhalefette olmak ağır gelmeye başlayacak. Kaldı ki karşısında koalisyonda yer alacak veya koalisyona, iktidara destek vererek bundan kazanımlar elde edecek olan MHP yi görecek. Kürt Milliyetçiliği esaslı ideolojik seçmen iktidara tutunmuş MHP yi hazmedebilir mi? İş çıkara, iş kazanımlara,edinimlere gelince ne kandil ne de İmralı kimsenin umurunda olmaz.

İşin farklı boyutundan bakarsak, HDP  sadece Doğu ve Güney Doğu oyları ile bu seçim yüzdesini yakalamadı. HDP Ankara’nın batısından, İstanbul merkezli oylarla bu yüzdeye ulaşabildi. Ancak bölgede daha öncesinde Ak partiye oy vermiş, bu seçimlerde HDP demiş Kürtler iktidardan uzaklaştıklarını hissettikleri andan itibaren işin rengi değişecek.

Yükseldiği zannedilen Kürt milliyetçi oylarının karşısında sanal olmayan, gerçek Türk milliyetçi oyları sayesinde önemli, olması gereken seviyedeki yüzdesine ulaşmış MHP içinde bulunmasa da olası iktidarı her zaman istediği kıvama getirecektir.

ben yinede seçimlerin ertesi gün yazdığım yazımda yer verdiğim düşüncemin arkasındayım.

Recep Tayyip Erdoğan bu seçim sonuçlarını en az sekiz ay öncesinden itibaren biliyordu. Buradan hareketle, Erdoğan’ın ”B” planını merak ediyorum. Bence beyhude olarak tanımladığım turların akabinde Erdoğan’ın ”B” planı devreye girecek. Bitti, tükendi, artık sineğini dahi yellemeye mecali yok, hiç bir şey yapamaz, Cumhurbaşkanlığı dahi tartışılacak gibilerinden, işkembeyi kübradan atmadan sağlıklı düşünülmesini tavsiye ediyorum. Gerçekleri kabul etmek sevindirmesede derin üzüntülerden alı koyar derdi merhum Demirel. O nedenle akılcı ve biraz da şüpheci bir bakış açısı ile değerlendirirsek, Erdoğan’ın ”B” planı olduğunu sağlıklı görebiliriz.

Son olarak;

Kazananı bilemiyoruz ama kaybedeni görüyoruz.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI