Romantizmle Bu İşler Olmaz, Yürümez Demiştik . . .

Romantizmle Bu İşler Olmaz, Yürümez Demiştik . . .

Siyasette romantizme asla yer yoktur dedik. Romantik siyasetçilerin üretebilecekleri politikalar sadece çal, çal oynadan başka bir şey değildir. Bir kaç günlük cicim ayları hemen gelir geçer. Gerçeklerle yüzleşmeniz an meselesidir.

İşte Yunanistan gerçeği.

Radikal sol koalisyonu lideri Aleksis Çipras Yunanistan’da seçimlerin galibi olduğunda Ege’nin meltemi bize de hemen ulaşmıştı.

Bizim ”solcular”  hemen Yunanistan’da seçimin galibi, yakışıklı, romantik kırk yaşlarının başındaki Çipras’ı örnek göstermekte gecikmemişlerdi.

Sabredin dedik.

Hatta yazımda altı ay sonra tekrar görüşürüz diye iddia ettiğimde en yakınımdaki solcu arkadaşlarım dahi, bu iddiayı kaybedeceksin demişlerdi. Onlara göre Yunanistan’da ki sol hareketi eleştirdiğimi, oradaki solun zaferini eleştirerek bu iddiada bulunduğumu zannetmişlerdi.

Benimkisi iddia değildi.

Gerçekleri değerlendirerek vardığım öngörüydü. Hoş, Yunanistan’ın içinde bulunduğu ekonomik krizin, radikal sol siyasetçilerin,” romantik” önlemler zinciri dedikleri tedbirlerle çözülemeyeceği kesindi.

İşte Yunanistan’da ekonomi gerçekten çöktü. Batı şımarık çocuğuna gösterdiği tahamülün sonuna geldi.

1,6 milyar avro borç Yunanistan’ı teslim aldı. ATM ler kilitlendi, bankalar kapatıldı. Halk perişan. Belirsizlik krize dönüştü.

Avrupa’nın çıkış kapısını Yunanistan’a gösterenler gözünün yaşına bakmıyorlar.

Şimdi ne olacak?

Parlak, sevimli, genç, halkla iç içe, işe toplu taşıma ile gidip gelen, makam aracı kullanmayan, korumasız gezen.

Bizim solcular için erdem olan tüm bunları Yunan halkına anlatın bakalım.

Bir elinizde hamburger, cococola diğer yumruğunuz havada kahrolsun emperyalizm diye haykırarak solculuk olmuyormuş değil mi?

Dünyanın gerçekleri, gerçekliği başka bir şey.

Tek bir gerçek var.

Para, para,para. Varsa yancıkta, her kes oynar karşında.

İster solcu, ister sağcı veya liberal olun. Hayatın gerçeğine yüz çeviremezsiniz. Ekonomisi güçlü olmayan şahısta olsa, ülke de olsa fark etmiyor.

Her zaman çıkışa en yakın yerde oturtulur, bekletilirsiniz. Baş köşe her zaman gerçekçilere aittir. O gerçekse sadece paradır.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI