YENİ YILINIZ KUTLU OLMASIN!

YENİ YILINIZ KUTLU OLMASIN!

Çocuklarım üzülmesin  diye  “kutlarmış” gibi yapacağım sadece. Halim yok ki!..  İçimde ne bir coşku ne de bir sevinç.  Tadım tuzum kaçtı nicedir…  İnsan olmanın ağır bir yük gibi omuzlarımızda asılı durduğu, vicdanlarımızın sızladığı, ölü toprağına bulandığımız bu zamanlar kanatıyor yüreğimi.

Acı dozu  ağır bir yıl geçirdik tüm ölümlerin karası  içimizde. Cenaze evine döndü cıvıl cıvıl seslerin gökyüzüne kanat  vurduğu haneler, kalabalık sofralar yalnızlaştı, ağıtlar yükseldi  tek tek. En çok annelerin haykırışlarını duydum da ben,  sağır oldu kulaklarım. Siz duymadınız mı yoksa?.. Yeni yılınız kutlu olmasın!.. Yeni yılınız UMUT olsun mesela.

Kadın, adam, çocuk… Ölümlerinden yorulduk. Utandık sıcacık evlerimizde oturuyor olmaktan, o evlerden canımız istediğinde dışarı çıkabilme ihtimalimizden, pencereden bakabilme ihtimalimizden,  mutlu olabilme ihtimalimizden, gülümseyebilme ihtimalimizden utandık. “Barış” dediği için öldürülenlerin ülkesinde  yeni yılınız kutlu olmasın sakın! Yeni yılınız BARIŞ olsun mesela.

Kendi çocuklarını öpmeye kıyamazken el çocuklarına itinayla  kıyabilenleri gördük. Kurşunların gölgesine rağmen  neşeyle oyun oynarken onlar, dilleri bir karış dışarıda top peşinde koştururken vurulan minik  bedenler,  parçalanmış bebek  yüzleri  gözlerimizin önünden gitmezken bir türlü… Yeni yılınız kutlu olmasın sakın! Yeni yılınız ÇOCUK olsun mesela.

Daha iyi bir yaşam için denizlere açılan ve suyun bile kabul etmeyip de sahile ölüsünü kustuğu  yüzlerce sahipsiz ve kimsesiz beden arasında yeni yılınız kutlu olmasın sakın!.  Yeni yılınız AYLAN BEBEK olsun mesela.

Kendi yaşamları hakkında sadece kendi  kararlarını  vermek istedikleri  için bedenleri  kurşunlanan, bıçaklanan, yakılan onlarca kadın ölüsü varken bu topraklarda… Yeni yılınız nasıl kutlu olabilir ki?.. Yeni yılınız KADIN olsun mesela.

Hepimizde iki gözün ve tek yüreğin olduğunu fark etmeyi başaracağımız  zamanlarda yeni yılınız EŞİTLİK olsun mesela.

Karnımız tok sırtımız sıcak diye,  bir evimizle işimiz var diye,  evlatlarımız, sevdiklerimiz ve bizler sağlıklıyız diye… Ortak olamadığımız tüm acılara, bizi teğet geçen tüm kederlere, bizden olmadıkları için üzülmediklerimize, bize dokunmadığı için göz yumduğumuz tüm yılanlara karşı…  Yeni yılınız  HİSSEDEBİLMEK olsun mesela.

Komşusu açken tok yatan bizden değildi hani?.. Kaç evde tencere kaynamıyor nicedir. Sizinkilerin burun kıvırdıkları  bir diğer çocuğun rüyasında tütüyor buram buram.  Yeni yılınız TOKLUK olsun mesela.

Yazı yazmanın, düşünmenin, sorgulamanın, dik durmanın insan öldürmekten  daha  ağır bir suç sayıldığı  kadim topraklarda yeni yılınız ÖZGÜRLÜK olsun mesela.

Bunları yazıyor olmak bile canımı yakıyorsa, kalemim durup durup  hep yüreğime saplanıyorsa kara saplı bir bıçak gibi… Bu yazı da son olsun!..Yeni yılınız kutlu olmasın dostlarım, yeni yılınız kutlu olmasın!.. Yeni yılınız İNSAN olsun sadece…

Hoşça kalın.


Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAŞKAN ALBAYRAK; 'İTFAİYEMİZ SEFERBER EDİLDİ'
BAŞKAN ALBAYRAK; 'İTFAİYEMİZ SEFERBER EDİLDİ'
Eşkinat'a Aydemir' den Sert Tepki; ‘EDEPSİZLİK, TERBİYESİZLİK AHLAKSIZLIKTIR’
Eşkinat'a Aydemir' den Sert Tepki; ‘EDEPSİZLİK, TERBİYESİZLİK AHLAKSIZLIKTIR’