Düşürün Artık Takkeyi Kel Görülsün.

Düşürün Artık Takkeyi Kel Görülsün.

 Savaş kazaanılmıştır. Kral o zaman daha tıfıl bir tuğgeneral olan Napolyon'u çağırtır. Napolyon Kralın huzuruna ilk kez çıkacaktır. Kral da onu ilk kez görüyor. Ufak, tefek Napolyon'a bakarak, küçümser bir ifadeyle; Bu savaşı sen mi kazandın? der. Napolyon'un cevabı ilginçtir. Bu savaş kaybedilseydi gıyotinde kimin kellesi gidecekti?

Komutanlar savaş kazanmak için vardır. Barışın hüküm sürdüğü zamanlarda yarın savaş çıkacakmış gibi hazırlıklı olmak zorundadırlar.

Savaş kaybedilmişse baş komutan dahil tüm karargahı gerekli muammeleye tabi tutulurlar. Ya el çektirilirler, ya da ihmal veya kusurları varsa en sert biçimde cezalandırılırlar.

Svaş gibi takım sporlarında da bu kural işler. Önce teknik kadro hesap verir. Ardından en köklü değişim yönetim tüm camiaya hesap veirmek zorundadır.

Şerefli mağlubiyetler, onurlu 2. likler, gazozuna kupalar camiayı tatmin etmez. Hatta birinci olmakta yetmez. Şampiyon olmak zorundasınızdır. Fanatizmin eriştiği boyutlarda şampiyonluk ayrı sıralamadaki geriden gelenlerin yerleri 1 den 2 ve 3 ardı ardına devam eder.

Siyaset bu iki örnekten hiç farklı değil.

Seçimlerde 1. parti olmanız önemli değildir. tek başınıza iktidar siyasetin şampiyonluğudur. Hizmet savaşının il ve en önemli meydan muharebeside seçim zaferidir. Ardından gelenler kısır siper muharebelerinden ibarettir.

Takım sporlarında tartışılan başka bir kavram daha vardır.

Başarı mı arkadaşlığı getirir yoksa arkadaşlık mı başarıyı? Bunun cevabı bir türlü net biçimde tanımlanamaz. 

Siyasette farklı mı? 

Rakip partinin başarısızlığı üzerine mi kendi partinizde birleşirsiniz yoksa kendi siyasi duruşunuz mu içeride sizi bütün kılar?

Genel başkanlık katından başlayan, ilçe örgütlerine kadar sirayet eden birliktelik, beraberlik, ideoloji ve siyasi inanç birliği, yoldaşlığı mı sizi hizmet savaşındaki ilk muharebe olan seçimlerde galip kılar?

Yok öyle değilse, bireysel, lokal tatminler, egolar amiyane tabirle sidik yarışı için tutuşulmuş iç mücadelelerden mi beslenerek dik ve diri duryorsunuzdur?

Baş komutanınız girdiğini tüm savaşlarda galip gelememiş. Bu durumu sürekli olarak, mağlup olmamakla açıklamayı seçsede asıl olan galibiyet ki hiç galibiyeti yok. Kurmay heyeti deseniz al birini, vur diğerine. Muharebe kazanamamışlar ki asıl savaşa başlama şansları olsun. Yani ekranda çıkan yazı sürekli olarak.''GAME OVER''.

Spor tarafından bakalım.

Yenildik ama ezilmedik. Önümüzdeki maçlara bakacağız. Rakiplerimizin puan kaybetmelerini beklemekten başka çaremiz yok.

Bumudur?

Valalhi on yıllardır olan bu. 

Ne düşmez takkeymiş. Takke düşmüyor ki kel görülebilsin. Nasıl yapıştırmışlarsa o takkeyi kel bir türlü görünemiyor. 

Kelin artık göülmesi gerekiyor. 

Bu yazıyı okuyan ne kadar CHP li varsa eminim ki, yazının ortalarına gelmeden tarifi anlamışlardır.

Zaten bende  bu yazı Arif olan CHP lilere ithaf ediyorum.

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI