Kral Çıplak mı, Değil mi Göreceğiz.

Kral Çıplak mı, Değil mi Göreceğiz.

Kartondan kurulu karragahta, karton askerlerle kurulu ordu ilk üflemede yerle bir olmaya mahkumdur. Fırtına, rüzgar demiyorum. Basit bir üfürmeden söz ediyorum.

Herşeyde olduğu gibi siyasette de hırsın fazlası zararlı.

Diğer taraftan, siyasetin geneli hırs kaldırmaz. Siyasetçinin hırsı olmaz. Siyasetçinin idealleri, amaçları olur. Bunlara hırs karıştığı, galebe çaldığı anda siyasetçinin işi bitmiş, defteri dürülmüş demektir.

Öngörülerle desteklenmiş stratejilere eyvallah. Ne var ki, hırs dediğimiz o lanet sizi avucunun içine almışsa zaman geçirmeden frene basıp soluklanmanın zamanı gelmiş demektir.

Tam tersine olursa ne olur?

Hırs ve egolar tavan yaptığı zaman, sizden etrafınıza uzanan olumsuzluk tüm hesapları, stratejileri allak bullak eder ve başlarsınız içeriden bölünmeye.

Kendi yol arkadaşım dediğiniz guruba laf anlatamaz, onları ikna edemez onlarla diğer pazarlıklarınızı paylaşmakta zorlannmaya başlarsınız. Sizinle yola çıkanlar, sizi lider bilirler, size biad ederler, sizi taşımaya gönüllüdürler. Buna karşılık bir yanlış hamele ardından yanlış diğer hamleleri getirir ki işte o zaman bu sizinle size inanmış yol arkadaşlarınız arasına, aynı yolun ortasına rejuj koyar.

Örneğin;

Milletvekili afday adayı oldunuz. Sağlam bir gurup oluştu ve süreçte sizi tam tatmin etmese dahi iyi denebilecek bir sıraya getirtmeyi başaran bu gurup dim dik arkanızda durdu. Sonrasında ise bu gurubun içinde kendiliğinden oluşan klikler meydana gelmeye başaladı. Neden? Çünkü o gurubu siz oluşturmadınız. Grup sizi taşıdı da ondan. Karargah kartondandı ya en başında yazdığımız gibi. 

Ardından yaşanılan gelişmelerle  birlikte bu gurubun içinden kopmalarla işin rengi değişmeye başlar. Gurubum dediğiniz sizi belli bir noktaya taşımış olanlarla herşeyi paylaşamamanın sıkıntısı baş göstermeye başlar. Bu arada gurubunuzdan geriye kalanlar, herşeyi, her konuyu onlarla paylaştığınızı, kapalı kapılar arkasında yaptığınız pazarlıkları yine onlarla paylaştığınızı zannetmeye devam ederler. İşte buyurun bundan daha büyük sıkıntı olabilir mi? 

Siz kendi gurubunuzla bir karar almışsınız. Gurubun burnu kaf dağında ya. Aslında siz gerçeğin kendisini biliyorsunuz fakat bu gerçeği onlarla paylaşmak demek; arkadaşlar bizim cephanemiz bu kadarmış, harç bitti yapı paydos demekten farksız. 

Gurubunuz sizden liderliğin vasıflarını, kendilerine başkan seçtikleri o iradenin sahadaki yansımasını bekliyorlar. Hatta verdiğiniz coşku yüzünden sizi etkisi altına alan o hırsın onlardaki yansımasının tezahürü ile ele avuca sığmayan, bütük, küçük bilmeyecek, saygı sınırlarını zorlayacak boyutlara vardırdıkları çıkışları ile birlikte en hafif tarifi itici olmaya başlıyorlar.

İşte hırsa kapılmış, egosu tavana vurmuş, ilk çıkışında çok parlak olan bir siyasetçiye hırsın ve yanlış stratejinin yapabileceği kötülüklerden sadece bir tane örnek bu.

Mumuru süslü karısı, siyasetçiyi aşırı hırsı, iş adamını hesapsız inadı mahveder. 

Sevgili hırslı siyasetçi kardeşim, dostum;

Son tahlilde gelinen noktada işin çok zor. Gurubuna verdiğin coşkunun arkasında mı duracaksın, yoksa kapalı kapılar ardında bir başka guruba verdiğin sözün arkasındamı?

bence sen sana yakışanı yapmalısın. Yapacağından da eminim. Verdiğin sözün arkasında duracaksındır.

Yoksa KIRAL ÇIPLAK mış. 

Derler.

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor