Bürokratik Cumhuriyet . . .

Bürokratik Cumhuriyet . . .

Ülkede siyaset kurumu her ne kadar yıpratılmaya çalışılsa da işleyişte hiç bir aksama olmuyor. Rutin devam ediyor. Bu açıdan bakıldığında Türkiye tam anlamı ile bürokratik bir Cumhuriyettir. Devletin bürokrasisi ayakta. Kurum ve kuruluşları ile işleyiş sürdürlmekte.

Ülke gündemine kaos çığırtkanlığı yapanlara hayret etmemek elde değil. Süreç Ana yasal mecrasında devam etmekte. Ana Yasanın veya kanunlarla çizilmiş olan hangi çelişki, aykırılık söz konusu? Ortada hiç bir aykırılık söz konusu değilken bir bardak suda koparılmak istenen bu fırtınanın kimlerin işlerine geldiğine bakmak gerek. Kimler bu yaratılmak istenilen güvensizlik ortamından nemalanma peşindeler? Kan emicilere dikkat.

Koalisyon kurulabilir, kurulmayada bilir. yeni bir seçimde olabilir. Kuvvetle muhtemel ki ufukta erken seçim görünüyor. Ama bunlar kaos değil. Bunlar demokrasinin gerekleri, icapları. Bu gerekliliği doğuran da Türk Milletidir. Sandıktan çıkan tercih budur. Hatta Türk halkı siyaset kurumuna direktif vermiştir. Ama algı yaratılması, ama partilerin stratejik hataları nedeni ne olursa olsun halkın bu direktifi yerine getirilmelidir.

Türkiye’de genel bakıldığında seçim sistemi gereği meclise 4 parti ne zaman girmişse koalisyon kaçınılmaz olmuş ve koalisyon hükümetleri kurulmuştur. HDP ye barajı aştıranlar bunu çok iyi bildikleri içindir ki tüm mücadeleleri bu yöndeydi.

Erken seçim olsa ne olur?

Ak Parti oyları %2 daha düşer. MHP epey bir geriler. CHP 2 puan daha kazanır. HDP telaşa kapılarak emanet ata binmenin gerçeği ile yüzleşebilir.

Ak parti seçmeni yaratılan geçimsizlik politakaları nedeniyle sandığa gitmedi. Bu aksama düzeltilmediği gibi parti içi çekişmeler Ak Parti seçmeninin gözleri önünde yaşanmaya devam etmekte.

MHP seçmeni iktidar için verdiği oylarının o amaca yönelik kullanılmadığı, muhalefet için sandığa gittiğinin düşüncesinde. Bu MHP seçmenine hiç anlam katmadığı gibi, neden sorusuna cevap aramaya itiyor.

CHP bildiğiniz CHP. Seçmenide bildiğiniz seçmen. Ancak seçmen tabanı bu kez CHP yi sorgular gibi görünsede MHP den sarkabilecek oylar CHP yi 2 puan ile birlikte ileri atlatabilir.

HDP; Esas telaş HDP de var. Doğu ve Güney Doğulu Kürt seçmen, Ak Partiye 13 yıldır oy vermiş seçmen, 13 yıldır iktidar olmanın elinden gittiğini fark eden Kürt seçmen, tekrar iktidarda, iktidar tarafında yer almayı isteyebilir. Solun emanet oyları da geri dönüşlere başlayabilir.

Bu ortam kimin işine yarar?

İşte yukarıda da yazdığım o kaostan beslenen, leş kargalarının içteki iş birlikçilerine yarar.

Sonuç olarak binlerce yıllık devlet geleneğine sahip olan Türk Devleti dim dik ayaktadır. Devlet geleneği kolay kazanılan ve kolay yitirilebilen bir olgu değildir.

Türkiye bürokratik devlettir.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI