İlker Yağcıoğlu,Yanlış Hesapları Bağdat'a Varmadan Yolda Düzeltti . . .

İlker Yağcıoğlu,Yanlış Hesapları Bağdat'a Varmadan Yolda Düzeltti . . .

CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanlığı kongresi öncesi mahallelerde yapılan delege tespitlerinin ardından sandıklardan çıkan sonuçlara bakmak, ama iyi bakmak ve çok iyi değerlendirmek gerekir.

Son derece çekişmeli başlayan ve devam eden süreç İl Başkanı Recep Ökten başta olmak üzere adaylar ve adayları destekleyen taraflarca  son derece olumlu yürütüldü. Bu manada Süleymanpaşa CHP üyeleri önemli bir demokrasi sınavını başarıyla tamamlamış oldular.

Mahallelerde kazanan kırmızı renkle yer alan, İlker Yağcıoğlu tarafından sunulan liste olurken, adayı Murat Uysal olan beyaz ve herhangi bir aday ortaya koymamış mavi-beyaz olarak anılan diğer bir liste ise mahallerde delege seçimlerinin kaybedenleri olarak sandıktan çıktılar.

CHP üyelerinin beyaz ve mavi-beyaz olarak sunulan iki ayrı liste üzerinde oldukça zorlandıkları gözlendi. Son geceye kadar ittifak halinde olunan beyaz ve mavi-beyaz listeler  sandıkta CHP üyelerinin karşısına iki ayrı liste olarak çıkınca üye anlık afallama yaşamışta olsa o şaşkınlık yerini kararlılığa bıraktı.

Kısacası CHP üyesi ucuz tabir edilen lokal, taşra kurnazlıklarına pabuç bırakmadı. 

CHP Süleymanpaşa'da amiyane tabirle herkes boyunun ölçüsünü almış oldu. Bu ilk raund olarak değerlendirilir mi bilinmez. Ama klasik CHP zihniyeti ile kazanamadık ama kaybetmedik türünden yaklaşılarak kongrede liste çıkarılır orada da son bir şans denenir mi o da bilinmez. Çünkü kaybedenler klasikçiker oldukları için olur mu olur. Kongrede de şanslarını denemek isteyebilirler.

Seçim bu hiç belli olmaz. Ne demiş ünlü siyasetçinin birisi? Savaştan korkmam seçimden korktuğum kadar. 

Dile kolay.Karşınızda;

Hala hazırdaki, Milletvekili, ilçe Belediye Başkanı, Milletvekili adayı,eski il başkanı, eski Milletvekili, bir eski il başkanı daha,eski ilçe başkanı var. Kaldı ki belediye başkanı ve eski ilçe başkanı ön seçimde bu üyenin oylarının neredeyse tamamını almışlar. 

Bakıldığında İlker Yağcıoğlu'nun işi hiçte kolay değilmiş.

Diğer taraftan da işini kolaylaştıran faktörleri görmezlikten gelmekte olmaz.

Örneğin, Ekrem Eşkinat'ın diğer tarafa destek vermesi Yağcıoğlu'nun işini önemli ölçüde kolaylaştırırken İlhami Özcan Aygun'un tek başına gurubuundan ayrı beyaz listeye destek vermesine karşılık gurubunun bunu kabullenmeyerek omurgalı bir duruştan yana tavır koymaları ve Aygun'u kerhende olsa liste çıkartmaya itmeleri sayesinde ortaya çıkan durumdan rahatsız olan bir çok üye tercihlerini kırmızı listeden yana kullandılar. Şerafetddin Terzi faktörü gözlerden kaçmamalı. Benim izlenimlerime göre Terzi'nin işaret ettiği renk kırmızıydı. Daha bir kaç faktörü bu listeye ekleyebiliriz ama başlıcalar dersek işte bunlarda İlker Yağcıoğlu'nun avantajlarıydı.

İlçe belediye başkanı demiken değinmeden olmaz.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay. Milletvekili hemde ilçesinin vekili karşısında yer almasına rağmen, tüm mahallelerde neredeyse ezici sonuçlarla Candan Yüceer'in desteklediği listeleri sandıklarda bıraktırarak ağırlığını ve dirayetini kanıtladı. O Candan Yüceer ise Çerkezköy'de kaybederken Süleymanpaşa'yı dizayn etmeye de uzanınca Süleymanpaşa'lı CHP üyeleri kendisine STOP dediler. Üyelerin ne diyeceğinin farkında olmayan bazıları Yüceer'le ittifakın kazandıracağının hesabı ile yola çıksalarda İlker Yağcıoğlu ve Süleymanpaşa'lı üyeler yanlış hesabı Bağdat'a  vardırmadan yoldan çevirmeyi bildiler.

Bence, 10 Nisan, Pazar günü yapılması muhtemel CHP Süleymanpaşa İlçe Kongresi şimdiden hayırlı olsun.

Sonuç belli.

Özer Enginler; Ağabey, kusura bakma. Yine haklı çıktım !


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor