Kusura Bakmak yok.

Kusura Bakmak yok.

Her şey olmayı becerdik ama Türkiye olamadık.

Kimilerine göre hamaset, kimilerine göre de basma kalıp gelebilir,. Fakat bu değişmez gerçeği gizlemeye yetmez. Bizim bizden başka dostumuz olmadığı, gerçeğinden söz ediyorum. Bundan daha önemlisi, bizim bizden başka düşmanımız olmadığı gerçeğidir ki asıl meselede orada.

O nedenle yazıma her şeyi olmayı becerdik ama Türkiye olmayı beceremedik diye başladım.

Birinin ayağına taş takılasa derhal o oluveriyoruz. Hümanizmin bu kadarına da pes.

Hiç kimse kusura bakmasın. 

. Hiç bir şeyimiz kararında değil. Cehaletimizin tarifi bakımından sınıf, eğitim düzeyi, bölgesel farklılıklar, toplum içindeki statüler, gelir seviyesi bakımından farklılıklar falan feşmekan, hiç biri önemli değil. Cehaletimiz diz boyu. Hatta gırtlağımızda. toplumdaki statümüz, akademik kariyerimiz, gelir seviyemiz, mensubiyetlerimiz, ırkımız, dinimiz ne olursa olsun, biz Türkiye olamamaktan yana kaybediyoruz.

Hedefte Türkiye var. Artık bunu fark edelim. isimler mevzubahis değiller. Ana hedef bütünüyle Türkiye.

Ördek gibi sürekli tersten dalmaktan ve tersimizden dalarak kaybettiklerimizin farkında olamamaktan ya çok hoşnutuz ya da böyle gelmiş böyle giderciyiz. Anlamak mümkün değil.

Siyaseti ve siyasetçiyi yerden yere hatta kaldırıp duvardan duvara vurmanın kolayı ve hazzı ne güzel. Ama alternatif, ya sizin çözüm önerileriniz, beğenmeyip eleştirdiklerimizin yerine ve beğenmediğimiz tümden herşeylerinin yerine önerileriniz? Sıfır. alternatifsiz eleştiri.

Alternatifsiz eleştiri. Bunun adı tamamı ile bu.

Muhalefet yok. Malesef siyaseten değil. Halkın arasında muhalefet yok. O bilinç düzeyinde, birikimli muhalifler yok. 

Hla kafa Ziraat bankasının T.C sinde biri, geçenlerde gelmiş bana ondan dert yanıyor. Emekli öğretmenmiş bu kişi. bey efendi Ziraat Bankasınıın amblemini bilitormusunuz diye sorduğumda, tabii başak  dedi. Hıhı evet başak ama üzerinde ne var? Hiç dikkat etmedim. ne var diye bana sordu. Kocaman T.C var. Toplum bu düzeyde. Muhalefetimizde, iktidarımız da malesef ezbere. 

Biri kalkmış terörden PKK dan ve PKK ile paralelcilerin kol kola olmasından söz ediyor. Arkadaşım daha düne kadar şimdinin paralelcileri ile kol kola olan kimdi? PKK lıları Habur'dan sokarken, devletin savcısını onların ayaklarına kadar gönderen kimdi? Aldatılan, kandırılan kim? Sizin kandırıldık açıklamanız şimdi orada yitip giden canların diyetine yeter mi? Şimdinin paralelleri ile onların bürokratlarını en etkili mevkilere getirirken akıllarınız nerelerdeydi? derler adama.

Ne muhalefette ne iktidarda, ne eleştiride ne de övgüde, yergide bilincimiz, argümanlarımız hiç bişeyimiz yerli yerinde değil. Sürekli magazinsel boyutlarda dolanıp duruyoruz. Haksızda değiliz. Sürekli magazin takip eden toplum haline getirildik. Şehit haberlerinden başlayan alaladelik yakın zamanda patlayan bombalara sirayet ederse hiç şaşırmayalım. Ne olmuş? Nerede? Bomba mı? Canlı mı, cansız mı? Ölü, yaralı? kaç kişi? Bu kısa bilgilerin dışında kalan kısmı bizi ilgilendirmeyecek.

Türkiye olalım. Gerçeklerimizle yüzleşelim. El fikriyle kocaman kocaman konuşup, ellerin pompalamasıyla kendimiz olanları, kendi gerçekliklerimizi göz ardı ederek kolaya kaçmayalım.

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor