Önerimi Ortaya Koyuyorum. Ortaya Atmıyorum . . .

Önerimi Ortaya Koyuyorum. Ortaya Atmıyorum . . .

Tekirdağ 'da yerel basında hala hazırda görev yapan veya kısa süre öncesine kadar aktif olarak görev yapmış ancak kazanç açısından tatmin olamamış yüzlerce deneyimli karddeşimiz, dostumuz, arkadaşlarımız var.

Bunlar, Süleymanpaşa'dan Çorlu'ya, Hayrabolu'ya tüm ilçelerimizde yerel basının soluğu olmuş, kamuoyuna ses vermiş, hatta yön vermiş işlerinde deneyimler edinmişler, tecrübeleri oldukça gelişmiş gazeteciler.

 Bir kısmı bizlerce bilinen ancak yine bizlerde saklı gerekçelerden dolayı her hangi bir basın kuruluşunda sosyal güvenceleri veya sabit gelir endişeleri yüzünden meslekten ayrılmak zorunda kalmışlar. 

Önerim odur ki;

Basın yayında deneyimlerini kanıtlama şansına sahip olan, işin mutfağından her alanında yer almış bu arkadaşlarımızın yerel yönetimler tarafından değerlendirilmelerini öneriyorum.

Deneyimleri ile göz doldurmuş, belli kriterlere haiz, karakter ve şahsiyetleri bakımından hiç bir art görüş dahi bildirilmeyecek vasıflardaki gazeteci arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin yerel yönetimlerin basın ilan, basın halkla ilişkiler adı, ünvanı her neyse ilgili birimlerin bünyesinde istihdam edilmelerini öneriyorum.

Makum, hala hazırda, yerel yönetimlerin bu ilgili birimlerindeki arkadaşalrımız bu güne dek alanlarında oldukça başarılı işler üretiyorler. Bazıları neredeyse insan üzeri gayret sarf ederek görev yerine getiriyorlar. Her ne olursa olsun onların sorumluluklarına ve işlerinideki etkinliklerine katkıları yatsınmayacak oranda fazla olabilecek gazeteci arkadaşlarımızla bu kaadroları güçlendirmek her açıdan faydalı olacağı kanısıyla bu öneride bulunuyorum.

Bu öneride bulunurken, Tekirdağ'da  meslek odamızın yetkilileriyle, temsilcileriyle konu hakkında görüşmüş, fikir alış verişinde bulunmuş değilim. Belki de gecikmiş olan benim bu önerim hakkında çalışmaları, temasları, girişimleri vardır da benim haberim yoktur. O da benim kusurum olsun.

Örneğin;

Büyükşehir Belediyesi Basın Halkla İşler Daire Başkanlığı bünyesinde, yasaların el verdiği her hangi bir yöntemle, bu ama sözleşmeli ama taşeron marifetiyle olur işin prosedür kısmı her nasıl halledilecekse, her daire başkanlığında görevlendirilmiş birer gazeteci, her gün o dairelerin aktiviteleri, çalışmaları hakkında geçecekleri haberler Basın Hlkla İlişkiler Daire Başkanlığındaki havuza aktarılsa, o havuzdan da basın kuruluşlarına servis edilse ve bu sayede tüm dairelerin aktiviteleri halka direk aktarılarak kamuoyu bilgilendirilse;

Bu sadece basit akla ilk gelen çıplak geliştirilip detaylandırılmaya muhtaç bir örnekten ibaret. Prosedürsüz, ham haliyle. 

Tüm ilçe belediyelerinde bu yaygınlaştırılarak, belli kriterlerden geçirilen, gerekli şartlara haiz onlarca gazeteci gerçek işlerini yerine getirmek üzere istihdam edierek deneyimlerinden ve birikimlerinden faydalanılsa iyi olmaz mı? Bu gereksiz mi? Böyle bir öneriye ne gerek var diyebilirmisiniz? Yanıldığımı söyleyebilirmisiniz?  Yanılıyor da olabilirim.

Bu önerim Büyükşehir Belediyesi ile sınırlı veya zorunlu değil. Tüm ilçe Belediyeleri için geçerli. Belirttiğim gibi, işin prosedürünü bilemem. Yasal çerçevesinin boyutlarını bilemem. Ama olabilir olduğundan eminim.

Ben şahsım adına böyle bir öneriyi ortaya koyuyorum. Yanlış anlaşılmasın. Ortaya atmıyorum. Koyuyorum. buna karşılık olarak, meslek birliklerimizden, gazeteci arkadaşlarımızdan gelecek diğer önerileri, gayretleri, birliktelik tavırlarını bekliyorum.

Başta Belediye Başkanları olmak üzere yetkilileri de bu gün veya günü geldiğinde bu önerime, bu önerimize bu gün göstermiş oldukları yaklaşımları doğrultusunda değerlendireceğimiz dip notuyla sözü fazla uzatmadan gelişmeleri, tepkileri izlemeye koyulalım.

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet     0000-00-00 Tarık abi haklısın ama onu yapacak baskan göster ünvan oğlu kendinden önde olanı kabul etmez öncelikle trakya li trakya liya nekadar sahip cıkıyor ona bakın trakya li birlik olamıyor kı elemanı trakya li olsun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI