Herkes Üzerine Düşeni Almalı . . .

Herkes Üzerine Düşeni Almalı . . .

Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…

Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

Bu sözler, Atatürk’ün öğretmenlere yüklediği sorumlulukları özetleyen, öğretmenlere yüklediği görevi  tevdi eden onlarca sözlerinden sadece ikisidir.

Bu ikisi dahi bu güne ayna tutmaya yetip artıyor.

Öğretmenlerin, öğretmenlerimizin değeri, kıymeti tabi ki birey olarak onların yerlerini bizde her zaman farklı kılmakta.

Ancak hamasetten uzak, gerçeklerle yola çıkacaksak herkes sorumluluklarını bilmeli ve sorumluluklarını ertelemeden kabullenmeli. Yüzleşmek şart.

Bu kimin haddine mi?

Had, hudut meselesi etmeden sadece gerçeklikle bakmak gerekirse, çok iyi öğretmenlerin elinde yetişmiş birisi olarak şahsen benim haddime. Bu konuda asla tevazu gösteremem. Evet çok iyi eğitimcilerin elinde yetiştiğime ve onlar sayesinde düşünür, konuşur, öğrenir, okur, yazar, anlatır, sorar, soruşturur oldum. Olamadıysam da yine öğretmenler yüzünden olamamışımdır. Bu yazımı tersinden algılayan öğretmenler olacaklarsa da bana değil kendi meslektaşlarına alınganlık göstersinler.

Konu şu ki; Amacım durup dururken öğretmenleri polemik konusu etmek değil.

Siyasetçinin, askerin, belediye başkanının, kaymakamın, polisin, hakimin, savcının, doktorun, şoförün, bakanın, başbakanın hatta Cumhurbaşkanının eleştirildiği bir ülkede sorun varsa bunun birde temel nedeni olmalıdır diye düşünmek gerekiyor.

Çünkü bunları eğiten bu mevkilere makamlara taşıyan öğretmenleri.

Yukarıda Atatürk’ün sözünü hatırlayalım mı?

Öğretmenler!… Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir.

Bu işte bir aksama varsa ki her zaman öğretmenler yakınan kesimdir. Ülke meselelerinden tutunda her konuda tepki ilk önce öğretmenlerden gelir. Olması da gereken zaten budur. Toplumun aynası öğretmenlerimizdir.

Ben gayet saf olarak, asla art niyet beslemem zaten söz konusu ve haddim olamaz; tüm sorumluğu, tüm her şey için öğretmenlere yüklüyorum.

Her şey nasılsa öğretmenler yüzündendir. Çok iyiyse de öğretmenlerden, kötüyse de öğretmenlerden, eh işteyse de öğretmenlerden bilirim.

Bizi yetiştirenler, eğitenler sizlersiniz. Bu da böyle bir sorumluluğu üstlenmek demektir. Oturduğumuz yerden eleştirme kolaycılığına baş vuramayız.

İş yapmayan Milletvekili de öğretmen yetiştirdi, proje yürütemeyen belediye başkanını da öğretmen eğitti, bakanı da, başbakanı da.

Allah öğretmenlerimizi başımızdan eksik etmesin. Üzerimizdeki emekleri ama az ama çok, her birinin ellerinden saygıyla öpüyorum.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI