Tekirdağspor !

Tekirdağspor !

Tekirdağspor !

Hiç kimsenim umurunda olmayan ama binlerce kişinin de gündeminde sürekli olarak kalmayı başaran bir yapı.

Gariplikler manzumesi.

Böyle gelmiş böyle gidecek korkarım vallah; Ne güzel şarkıdır değil mi? Tekirdağspor da böyle gelmiş böyle gidiyor. Hadi hep beraber korkalım vallah.

Bu yazı oldukça uzun olabilir. Sabırla okuyacağınızdan eminim.Saklı gizli hiç bir şey kalmasın. Net ve açık konuşalım. Biz bizeyiz. Aramızda yabancı yok. Rahat konuşalım.

Taraftar her zaman haklıdır. Yeri geldiğinde yuhalar. Yeri geldiğinde baş tacı eder. Çünkü oyuncu ve yönetim olarak taraftara ne vermişseniz onun karşılığını alırsınız.

Tekirdağspor taraftarı futbolu bilir. Sahada oynanan futboldan memnunsa belli eder, memnun değilse tepkisini koyar. Tekirdağspor taraftarları skora odaklı değildir. Seçkin taraftardır. Deplasman, iç saha hiç fark etmez. Sezarın hakkını Sezar'a veren taraftardır. 

Tekirdağ ne kadar bir yer ki? Taraftar, yönetici, oyuncu, teknik heyet her gün iç içe yaşanır Tekirdağ'da. 

Tekirdağspordan yola çıkarak Tekirdağlı olmaya bakmak lazım. Hepimiz biribirimizi çok iyi bilir çok iyi tanırız. Ağız tadıyla kavga bile edemeyiz Tekirdağ'da. Ya akrabayız ya da en az 40 yıllık arkdaş, dostuz. Olsa olsa en fazla kısa süreli küseriz. Tekirdağlıyız sonuçta. Hiç birimizin diğerimizle kinlenecek kadar kızgınlıklarmız olamaz. Arkamızdan galiz küfür bile edemeyiz. İlla ki bi tarafından kanımıza dokunur. 

Her neyse;

Tekirdağspor da futbolcu olmakta zordur.

Onlarca eski futbolcu ağabeylerimiz vardır, Tekirdağspor, Tekirdağ adına kariyerlerini tehlikeye atmışlardır. Ha bu sezon ha gelecek sezon diye, diye bir bakmışlardır ki jübile maçlarında omuzlarda sahadan ayrılıyorlar. Bu ağabeylerimiz şimdilerde bir araya gelerek iç saha hatta deplasman maçlarını ttakip etmeye devam ediyorlar. Kim mi? Bediz Baysal ve o jenerasyon desem yeterli olur mu? 

'' Tekirdağspor'a yönetici olmak en kolay kısmıdır !''

Çünkü Tekirdağspor'a başkan ve yönetici bulmak çok zordur. Kimse o ateşten gömleği giymek istemez. Kolay kolay kimse elini taşın altına sokmak istemez. Çıkar birileri tabiri caizse cav cav cav konuşurlar. Ama buyurun dediğinizde vitesleri her zaman '' R '' de takılı kladığından bulamazsınız o arkadaşları.

Mustafa Aydoğdu var nasılsa denir.

Taraftarından, sokaktaki adama kadar tutun ilin mülki amirlerine dek akla gelen ilk isim Mustafa Aydoğdu'dur.

'' O '' Mustafa Aydoğdu ki her dönemde yanına bir kaç kurban daha bulur, Sıvar kolları düşer yollara.

Kurban bulur diyorum. Yanlış anlaşılmasın.

Hevesli, becerikli, cefakar sözleri sazları dinlenen varları yoklarıyla çalışan, ellerinden geleni ardına koymayan Tekirdağ gönüllüleridir. Zamanında ben dahil olmak üzere Aydoğdu sayesinde Tekirdağspor'a hizmet etme fırsatını elde etmiş,şimdi de bunu onur olarak övüne, övüne konuşabiliyoruz. 

Aydoğdu, sıvar kolları. Yol arkadaşları ile birlikte çıkar yola. 

Her nedense bir lobi vardır. Bu lobi her dönemde ortaya çıkmak için fırsat kollar. Bazılarını tanırım. Hemde yakından tanıdıklarım vardır aralarında. Birebirde aslan gibi, mert arkadaşlardır. Ama kendilerine edindikleri misyon gereği huylu huyundan vaz geçmez. İlla ki bir zaman gelir baltaları gömdükleri yerden çıkartırlar. baltaları gömdükleri yeri hiç unutmazlar.  Onlara anlatamadığım bir şey var. Canınız kadar sevdiğinize inandığım Tekirdağspor'a zarar verdiklerini anlatamıyorum. anlamak istemiyorlar. 

O zaman iyi okuyun;

Arkadaşlar bir çoğunuz son derece iyi niyetlisiniz. Bundan şüphe duymak imkansız. Tekirdağspor sizin hayat biçiminiz. Tekirdağspor demek siz demeksiniz. Çünkü her şeyinizle Tekirdağlısınız. Başında da dediğim gibi; Taraftar her zaman haklıdır. 

Para varmış, para yokmuş, oyuncun sakatmış, sağlammış, tesisin varmış, yokmuş, verilen sözler tutulmamış gibi hiç bir şey taraftarı bağlamaz. bağlamamalı da. taraftar başarıya endekslidir. Haklı olarak.

Taraftar liderleri vardır. Taraftarı organize eden, taraftarın saygınlığını kazanmış ağabey pozisyonunda ve yönetimle iç içe olan isimler vardır. İsimsiz kahramanlar olarak yapının içinde yer alıırlar. Yönetim bu isimleri göz etmeli, kollamalı, sahip çıkmalıdır. Yönetimin isimsiz neferler, takımın gücüne güç katan unsurkarıdır bu isimler. Geçen yılın şampiyonluğun perde arkasında bu Tekirdağlı gençlerin emekleri çoktur. ÇARŞI MEYDAN varsa gözün ardında kalmaz.

Ama;

Birde soytarılar vardır.

İşleri güçleri nerden neyi nasıl götürebilirimin hesabını yapan ufakçılar. Ciğerleri beş para etmeyen, tekirdağspor umurlarında olmayan müptezel kişilerdir bunlar. Onun bunun önlükleridirler. 100 liraya işi bitirirsin bunlar sayesinde. Delikanlı desen değiller, adam desen ağzın kirlenir. İşleri güçleri avanta, levanta peşinde koşmaktır. işte bu karaktersizler kolladıkları zamanın geldiğine inandıklarında piyasaya çıkarlar. ortalığı karıştırmaya yeltenirler. bunlar bellidirler. Bu tipleri hiç kaale almaya gelmez.'' Hakları neyse vereceksin.'' Amiyane tabirle, cadde boydan boya. Nankörlere bu kadar zaman ayırrmayada gerek yok.

Gellelim şehrin ileri gelenllerine;

Başta yerel yönetimler ve yerel yönetimlerin başında yer alan isimler; Belediye Başkanları.;

Hiç kimse eveleyip gevelemesin iş bilenin kılıç kuşananındır.

Başkanların şahıslarından öte çevrelerindeki bazı işi bilen isimler bu işi iyi bilen, neyin nasıl olacağını bilenler, yoldan yorumdan anlayanlar mutlaka vardır. Buradan fazla derine girmeden, üzerinden inceden geçmekte fayda var.  Bilmeyenler, anlamayanlara hızlandırılmış bir kaç saatlik seminerle bu işlerin nasıl halledilebileceği konusunda yardımcı olmaya hazırım. Olmadı, bu işlerde başarılı isimlerin tespitinde de yardımcı olabilirim. 

Daha yazacak çok şey var. Ancak, yazamadıklarımızı da Tekirdağspor Başkanı Mustafa Aydoğdu ile gerçekleştirmeyi düşündüümüz programa bırakıyorum.

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI