Tedbirsiz Hacet Gören Domala Domala Taş Arar . . .

Tedbirsiz Hacet Gören Domala Domala Taş Arar . . .

Ey Tekirdağ ve ey Tekirdağlı !

Sen ve biz her şeyin en güzelini ve en iyisini hak ediyoruz.

Hak etmediklerimiz, hak ettiklerimizden çoksa bu bizim mi suçumuz? Ne yazık ki, EVET kocaman bir EVET bizim suçumuz.

Örneğin dün akşam;

Yılmaz İçöz Sahnesi'nde FOSFORLU CEVRİYE oyunu sahnelendi.

Oyuncu performansı bakımndan mükemmel bir oyun izledik. Eserin hakkını verebilen oyuncu performansını sahnede izleyebilmek muhteşemdi. 

FOSFORLU CEVRİYE, bu eserle ilgili ahkam kesmeye yeltenecek kadar cahil olmamı lütfen beklemeyin. Ne sizleri bilgi birikim anlamında küçümsemeye cüret edebilirim, ne de oyunu izleyenlerin adına buradan duygu ve düşüncelerini nakletmeye memur tayin edilmediğimden onlar adına aracı olabilirim.

Ancak,

Tekirdağ ve Tekirdalılar kaliteli olanın, değerli olanın kendi kaliteleri ve değerleri oranı kadar her şeyin mükemmelini hak ettiklerini dün akşamki oyuna gösterdikleri ilgi ile bir kez daha kanıtladılar.

Oyunun başlamasından kısa bir süre sonra salonun arka kesimlerinden bebek ağlamasının sesi duyuldu. ben ve bir çok kişi bu sesi oyunun efekti olarak algıladık. Ancak gerçek bebek ağlamasıydı. Salonda bir çok kişi, tiyatroya da bebekle gelinirmi? yüz ifadesini takındılar.

Gelinir. Evet kardeşim tiyatroya çocukla gelinir.

Bu halk, ha baba, de babam morfin gibi o sanatçı konseri, bu sanatçı konseri ile avutulursa, Ekrem Eşkinat'ın asker arkadaşı Suzan Kardeşi her fırsatta bu halka dinletirseniz, sahilde dolgu alana kurdurduğunuz sahnelerde castık custuk için halkı oraya doldurursanız;

Bu halk tiyatroya da kundak bebeği ile gelir. 

Oyunda müstehcen laflar varmış. Oyunu çocuklar da izliyorlarmış.

Bu bir çocuk tiyatrosu değil bu birrrrrr.

FOSFORLU CEVRİYE tiyatroya uyarlanmış ve neredeyse Türk edebiyatında ve Tiyatrosunda klasik haline gelmiş bir eser,

İçeriği, konusu, hatta konusunun içindeki mesajları ile baş ucu eseri niteliğinde bir değer.

Kaberelerle başlayan akımın devamı tek kişilik gösterilerde ana avrat galiz küfürlere ağızı yırtılırcasına gülen,  vizyonda gişe rekorları kıran sinema filmlerinde ağıza alınmayacak küfürlere kahkahalarla gülen birileri kalkacaklar FOSFORLU CEVRİYE'de iki replik için ahlak savunucusu kesilecekler.

Yok böyle bir tezat.

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Ama daha da ötesinde bir şey var. Öğretmemek hem ayıp hem günah.

Tiyatroyu severim. Gençlik yıllarımda yüzlerce oyunu izlemiş ve oyuncuların sahne performanslarının hakkını verebilecek kadar iyi bir tiyatro izleyicisi olduğumu iddia edebilirim. İyi olduğumuz konularda alçak gönüllü olmaya gerek yok. 

Yukarıda yazdığım gibi, bilip öğretmemek hem ayıp hem günah. Bu vesileyle, Öğretmenim, her zaman saygıyla ellerinden öptüğüm Sayın İsmail Üner hocamı anmadan geçmek istemiyorum. Bana ortaokul 2. sınıfında hediye ettiği Reşat Nuri Güntekin'in Kan Davası romanı ile ne kadar çok şey öğretmiş olduğunun farkına varalı çok oldu. İsmail Üner ben ve benim gibi binlerce öğrencisi sayesinde ne o ayıba, ne de o günaha ortak olmadı. Çünkü Öğretti.

Dönelim dün akşama;

Muhetem bir oyun, muheteşem bir oyuncu performansı ve muhteşem bir seyirci kitlesi.

Dün gecenin en mutlu olanı kimdi?

hayatını tiyatroya, yerel tiyatroya adamış olan, adını taşıdığı tiyatro sahnesinin ağzına kadar dolduğunu yukarlardan izleyen Yılmaz İçöz dün gecenin en mutlu olanıydı. Duvardaki fotoğraafında bir ara göz göze geldik. bana her zamanki muzipliği ile göz kırptı. Naber lan, nasıl gidiyo dedi. Gördüğün gibi ağabey dedim. Bıyık altından güldü oyunu izlemeye devam etti.

Tekirdağ ve Tekirdağlılar bizler her şeyin en güzeline ve en kalitelisine layığız.

Var mı ötesi?

ÇÜNKÜ BİZ TEKİRDAĞLIYIZ !

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI