Ne Umacaksınız, Ne Bulacaksınız ?

Ne Umacaksınız, Ne Bulacaksınız ?

CHP ülkeyi ”hükümetsiz bırakmamak, çözümsüzlüğün adresi olmamak” adına sonsuz çaba sarf ederken sanırım meseleyi her yönüyle ele alıyordur.

Bir yerlerden gelen talimata göre CHP gelinliği sırtına geçirmiş, beline kuşağı bağlamış bekliyor.

Cumhurbaşkanı görevi Davutoğlu’na verdi. Turlar başladı. Diğer taraftan ise Tayyip Erdoğan var. Cumhurbaşkanı görev vermesine verdi de, Tayyip Erdoğan bu arada ne yapıyor?

Tayyip Erdoğan, müthiş bir strateji uyguluyor.

İlk olarak Deniz Baykal üzerinden CHP yi bulandırdı. Ardından Bahçelinin ilk gece tavrının üzerine MHP de olan %3 civarındaki AK Parti oylarının aklıllarının başlarına gelip gelmeyeceğini beklemeye başladı. HDP nin emanet oyların ffarkındayız. Bize emanet edilen oylara sahip çıkacağız gafının üzerine HDP ye geçiş yapan AK Parti oylarının da kendilerine gelmeleri için gerekli zamanın geçmesine zaman tanıdı.

MHP muhalefette kalacak orası kesin. HDP emanetçi dükkanı gibi ticaretine bakıyor ve telaşa kapılarak KCK üzerinden aba altından sopa göstererek bak haaaaaa! nesajı veriyor.

Recep Tayyip Erdoğan onlarca kamuoyu yoklamasının sonuçları üzerine strateji kuruyor.

Şimdi stratejisi ne mi olabilir?

AK Partiden MHP ye geçen %3 ve HDP ye geçen yaklaşık %6 nın yarısının bir biçimde geriye döneceğine kanaat getirdiğinde Kasım ortalarında bu iş erken seçime gider.

Ancak Erdoğan bu anketlerden çıkacak sonuçların stabil veya bir kaç puan eksi yazdığını görecek olursa CHP koalisyonu kaçınılmaz olacaktır.

Başta yazdığım gibi, CHP her açıdan konuyu ele alıyordur. Keskin siyasi zekaları ve ön görüleri var ya!

Olası AK parti, CHP koalisyonunda, üçüncü bir ortak daha olduğunu göz ardı etmiyorlardır.

Üçüncü ortağın koalisyondaki varlığı, millete karşı hiç bir vaat içermeden, hiç bir taahhütün altında imzası bulunmadan ama en ağır biçimde her zaman hissedilecek.

Paylaşılan bakanlıklardaki bürokrasiyi en erken bir yılda yerli yerine oturtabileceklerinin mutlaka farkındadırlar. Müsteşar, müsteşar yardımcıları, genel müdürler, daire başkanları ve taşra teşkilatları ile bunu en erken bir yılda oturtabilir.

Üçüncü ve en güçlü ortak bildiğiniz ortaklardan da olmayacak. sağı, solu belli olmayan bir ortakları olacak. Millete her hangi bir vaadi, taahhütüde yok. Çok kızarsa önüne gelen bir şeyi anında veto eder alırsınız başınıza sıkıntıyı.

Daha buna benzer bir sürü gözden geçirilmesi gereken işler var. Biz iktidar ortağı olduk, örgütlerimiz bir kaç bakanlıkla tatmin olsunlar işi değil bu iş.

Ama CHP genel merkezi tüm bunları masaya yatırmışlardır. Aksi halde çözümsüzlüğün adresi olmak bir yana, her kabak başlarına patlayacak. Ne umduk, ne bulduk dememek için zaman çok kısıtlı.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI