Ey! Belediyeler; Halkta Kaç Deri Var Zannediyorsunuz ?

Ey! Belediyeler; Halkta Kaç Deri Var Zannediyorsunuz ?

Dünkü yazımda; imar müdürlükleri tarafından inşaat ruhsatı baş vurularında, şayet yapılacak binalarda oto park alanları eyrılmamışsa bunun karşılığı olan bedelin belediyelerce inşaat sahiplerinden tahsil edildiğini, Büyükşehir olmadan önce Tekirdağ Belediyesince bir hesapta toplanmış bu paralarla ilgili bir takım söylentilerin olduğunu, yetkililerin bu konudaki söylentilerin önünü alabilmek adına gerekli incelemeleri yapacaklarına inandığımı ele almıştım.

Duman tütüyorsa mutlaka ateşte vardır. Şimdilik için için tüten duman yakın gelecekte harlı bir ateşin her yeri sarabileceğinin habercisi olabilir. 

'' O '' zaman, bu toplanan paralar nerede?

Bu hesapta biriken oara nereye harcanıyor? Hala hazırda birikmeye devam eden ve sadece oto park alanlarının yapımı, onarımı için oluşturulan bu hon hesabı hangi amaçlar için kullanılıyor?

Vatandaş, iş yerinin, evinin önüne park ettiği otomobili için neden belediyenin şirketine para ödemeye devam ediyor?

Bir koyundan iki deri çıkartılmaya çalışıldığını biliyoruz da, vatandaşlardan kaç deri çıkartmaya çalışıldığını bilmiyoruz. 

Bu toplanan para karşılığını belediyelerin vatandaşa karşılığını vermedikleri gibi, vatandaşlardan üzerine para toplamaya devam ediyorlar.

Oto park yaptınız ama vatandaş  oto parklara araçlarını park etmiyorlar mı? İnşaat ruhsatlarından oto park ayrılmamasıdan dolayı para toplayacaksınz, o paralar sadece o amaç için banka hesabınızda '' birikecek'' ve siz vatandaşa o manada hiç bir hizmet götürmeyeceksiniz, bunun karşılığında hala daha şirket kurarak vatandaştan her köşede oto park parası alacaksınız.

Ne güzel Tekirdağ . . .

Sakın ola ki; Ne yapalım? Demeyin. Bu soruyu vatandaşa cevap olarak yöneltmeyin. 

Yaptıklarınızın arkasında duramadığınız gibi, yapamadıklarınızı da Ali Cengiz aklıyla vatandaşın sırtına yüklemeyin.Topladığını ama üç ama beş kuruş ne kadarsa ne kadar, paraların amacına yönelik kullanılmasını sağlayın. Öncesinde bir bakın bakalım o toplanan paralar yerinde duruyormu? Başka bir amaç için kullanılamaz kaydı var. Önce işin o kısmını aydınlatın.

Avuç içi kadar Süleymanpaşa'da caddelerde resmi araçtan, makam aracından geçilmiyor. baştan sona bir kilometre olmayan ana cadde üzerinde ya seyir halinde ya da park etmiş onlarca resmi araç var. Bu araçların bir çoğu belediyelerce kullanılan araçlar. Efendiler üç yüz metrelik yere araçla gidiyorlar.

Konuyla ne alakası mı var?

Bu soruyu sorana da benim bir cevabım zaten olamaz. Böyle bir soru soracak olan varsın otlamaya devam etsin.

Yazılarımda ısrarla üzerinde durduğum hatta dostlarıma yalvardığım bir yön vardır. Sürekli takip edenler veya yakınımda olanlar çok iyi bilirler.

Ben vatandaşlarımızdan, halkımızdan, yakınlarımızdan tek bir şey isterim.

Analitik zekalarını köreltmesinler. Her konuda önce kendi analizlerini yaparak yola çıksınlar. Bir yola çıkış fikir kapsamında. Bilgisiz fikir edinmesinler. Yönlendirmelere ve empozelere benim fikrim diye sarılmasınlar.

İşte dünkü yazımın ardından bir takipçimiz nasıl bir analiz ortaya koymuş. işte olması gereken bu.

Babil Yeşili Otoparkı iptal edilip bunun karşılığında belediyeye para yatırıldığını duymuştum. Ancak benim bu konuda asıl merak ettiğim, mademki araçların yola parkedilmesi adeta özendiriliyor, o bölgede ikâmet edip de aracını örneğin çarşı diye bildiğimiz caddede park etmek isteyen bi vatandaş neden park ücreti ödüyor veya aracını hiç kimseyi engellemeyen bir yere park etmek istediğinde ancak sırf park yasağı olduğu için çekmeye gelen trafiğe ceza artı çekici parasını neden ödüyor. Sormak gerekmez mi otopark yaptınızda , yapılmasını zorunlu hale getirdinizde park etmedik mi, kullanmadık mı?
Bunun bir benzeri Çanakkale boğazında yaşanıyor. Köprü yaptınızda kullanmadık mı?
Bence ödeme yaptığımız faturaları saklayın, bir gün gelir lâzım olur. Benden söylemesi.

Katılırsınız, katılmazsınız ama bir analiz, sorgulama, cevap arama barındırıyor. Umuyorum ki bu vatandaşlarımızın sayıları her gün artarak çoğalacak ve  gün geldiğinde birileri halktan bir kaç deri çıkaramayacaklarının farkına varacaklar.

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI