Doğru Bir Tanedir.

Doğru Bir Tanedir.

Kariyerini gazetecilik üzerine oluşturmuş ve bu alanda saygın bir kariyer edinmiş arkadaşım,dostum ve kardeşim; Gazeteci Necmi Işıksal'ın kaleme aldığı yazısının altına imzamı koyuyorum.

Necmi Işıksal yazısında son günlerin hatta son yılların sorununa kalemiyle dokunma gereği hissetmiş. daha öncesinde ben, bu konuda benzer bir kaç yazı yayınladım. Aynı sorumluluğu hisseden ve Işıksal ve benimle aynı rahatsızlıkları hisseden bağzı Gazeteci arkadaşlarımız da yazılarında bu konuya yer verdiler.

Işıksal yazısının başlığında; '' YEREL GAZETECİNİN SAYGINLIĞI BİTİYOR. ''  demiş.

Çok haklı. Başlığının altını yine bir kaç on yıllık mesleki tecrübesinin ışığında doldurmuş. Necmi Işıksal'ın yazısı sözde gazetecilere değil, sözde gazetecileri kaale alanlara. Elinde ajandayla orda burda ahkam kesenleri ve ellerindeki ajandaların içlerini tıka basa haberle, kayda değer bilgiler ve birikimlerle dolu zannederek onları ( kıytırıkları) gazeteci dilindeki tabirleri ile ( koçancıları ) adam yerine koyanlara seslenmiş Necmi Işıksal.

Gazetecilik yapmak isteyen, gazeteci olmaya çalışan yeni arkadaşlarımıza, kardeşlerimize de öğütlerini yine satırlarının arasına tam bir usta edasıyla serpiştirmiş. Gazeteci olmak isteyen ve kendisinde o ışığı görebilen kardeşlerimiz, Necmi ağabeylerinin yazısının arasına serpiştirdiği öğütleri fark edebiliyorlarsa işte o zaman gazeteci olabilirler. meslekte bir kaç on yılı geride bırakmış ağabeylerini, ablalarını takip etsinler, incelesinler, okusunlar, tekniikleri hakkında bir şeyleri kendilerinin üsluplarıyla katıp harmanlasınlar. 

Gazeteci olma adına yola çıkmış ve çıkmak üzere olan sevgili kardeşlerime benim eçtiğimiz hafta;'' Şükür ki Bizim İşimiz Hiç Kolay Değil '' başlıklı yazımı okumalarını da tavsiye ediyorum. O yazı, 1993 ten bu güne dek edinilmiş tecrübelerin tamamını deniz gibi düşünürsek, içinden sadece çay kaşığı ile alınmış ve ondan dahi süzülmüüş bir kaç damla olarak kaleme alındı. O kadarında dahi kardeşlerimizn işine yarayacak bazı noktalar ver.

Ben yazdım. Necmi Işıksal yazdı.Sıra daha önce yazmış fakat aradan zaman geçmiş olan deneyimli arkadaşlarımızın yazmalarına geldi. Son bir hamle ile;

Ziya Paşa'nın, Terkib-i Bent şiirindeki gibi;

Mesleki açıdan, sakın ola yanlış anlaşılmasın, meslek adabı ve genel evrensel pirensiplerini çiğnemeye devam eden ve bunu tarz haline getirenlerin uyarılması adına, Terkib-i Bent şiirinin bir kaç beyitini tavsiye olarak bu arkadaşlarımıza hatırlatabiliriz.

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI