Yaban Kazlarından  Ne Öğrenebiliriz?
Dr. Nezih Okur >

Yaban Kazlarından Ne Öğrenebiliriz?

Bazı politikacılar  rakiplerini küçümsemek için “iki kaz versen güdemez”  derler. Halbuki kazlardan öğreneceğimiz çok şey var.

Alman Sosyal Demokrat  Partisinin eğitim kitabının kapağında uçan bir kaz sürüsünün resmi var.

Kitabın  12. Sayfasında da yaban kazlarından alınacak dersler anlatılmış.  O sayfayı aşağıda tercüme ettim. 

"Yaban kazları V şeklinde uçarlar.  Bu davranıştan liderlik ve takım ruhu ile ilgili beş ders çıkarabiliriz.

1) Takımlar daha başarılı olur.

Her kaz kanat vuruşlarıyla arkasındaki kaza ek çekim gücü sağlar. Bütün sürü V şeklinde dizilip uçtuğu için tek başına gidebileceklerinden %  71 daha uzun mesafeye gidebilirler.

Ders: Ortak amacı ve birlik ruhu olan insanlar birbirlerine güvendikleri ve ortak yaratılan momentumu kullandıklarında hedefe  kolayca ve hızla ulaşırlar.

2) Takımlar elemanlara bir koruma sağlar.

V yapısının dışına çıkan bir kaz,  hava direncine karşı tek başına uçmaktan yorulur. Hemen gruba döner ve önde uçan kuşların yarattığı hava akımından yararlanır.

Ders: Bizim gibi aynı yoldan giden insanlarla bir yapı oluşturarak birlikte çalışmalıyız. Tek başına  kalmaya oranla daha çok şey başarırız.  Yardım almaya ve yardım etmeye hazır oluruz.

3) Bir takıma yönetim gereklidir.

En öndeki kaz yorulunca arkaya geçer, başka bir kaz grubun önüne geçer.

Ders: Herkesin gücü sınırlı olduğu için, esas işlerin hep aynı kişilerce yapılıyor  olmaması akla uygundur. Rekabeti aşmak ve karşılıklı güvenle  yönetim görevlerini paylaşmak yapmaya değer bir  davranıştır.

4) Takım üyeleri teşvik edilmelidir.

Uçan kazlar ses çıkararak öndekileri belli bir yönde ve hızda tutmak için uyarırlar.

Ders: Arka sıralardan gelen seslerimizin yardımcı ve teşvik edici olarak alındığından emin olmalıyız. Böyle düşünmeli ve beraber çalıştığımız insanlara teşekkür etmeliyiz.

5)  Bir takım üyelerine destek sağlar.

Bir kaz hastalandığında, iki sağlam kaz gruptan ayrılıp koruma amacıyla onun yanında kalır. Tekrar uçana kadar veya ölene kadar beklerler.  Sonra ilk gruba ulaşmaya çalışırlar veya yeni bir grup oluştururlar.

Ders: İyi veya zor anlarda birbirimize destek oluruz.  Bizim gibi olanları sevmek kolaydır. Gerçek karakterimiz  zor zamanlardan geçen insanlarla  girdiğimiz ilişkilerde ortaya çıkar". 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
Nalan Barbarosoğlu     2016-05-01 Çocuk çağlarımda İzciydim... Bize herşeyden önce TAKIM RUHU öğretildi.. o zaman pek anlamamıştım. fakat ileri yaşlarda ne kadar önemli olduğunu farkettim... Şimdi bu RUHA çok ihtiyacımız var.. Kazlardan hala birşeyler öğrenebiliz ..Teşekkürler arkadaşım..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor