Davutoğlu, Yatıp Kalkıp Cumhuriyete Dua Ediyordur. Yoksa Azledilen Sadrazam Olarak Helvasını Yemiştik

Davutoğlu, Yatıp Kalkıp Cumhuriyete Dua Ediyordur. Yoksa Azledilen Sadrazam Olarak Helvasını Yemiştik

Cumhuriyete ve dim dik ayakta duruşuna en çok sevinen hiç şüphesiz ki Ahmet Davutoğlu'dur.

Azledilen Sadrazam olarak hakkında verilecek hüküm belliydi.

Özal'dan bu yana Yıldırım Akbulut ve ardından Demirel ve Çiller arasındaki aynı süreö bu gün de Erdoğan ve Davutoğlu arasında yaşandı.

Özal ve Demirel aynı kabinede bakanları olan Akbulut ve Çiller',i seve isteye kendi yerlerine genel başkan ve başbakan olarak bırakmadılar. hele ki Demirel Çiler'i kaale bile almadı. O süreci yakından bire bir yaşamış birisi olarak bunu ifade ediyorum.

Erdoğan, Gül arasında bu polemik neden yaşanmadı diyebilirsiniz. Abdullah Gül haddini bildi de onadan yaşanmadı. İki olayın dışında Erdoğan ve Gül arasında ortalıkta saçılan hiç bir şey olmadı. Olduysa da Her iki isimde adapları, ahlakları ve idealleri uğruna kan kustular kızılcık yedik dediler. Hala daha da öyle devam ettiriyorlar.

Günün şartları ve gerekleri onları öyle davranmaya veya kabullenmeye itmişti. kaldı ki Demirel 28 Şubat günü, Çiller'den o rövanşı aldı. Kim ne derse desin, ben bildiğimi söylüyorum. 

Bu gün Erdoğan ve Davutoğlu'da aynı noktaya geldiler.

Erdoğan o gün gereğini öyle yaptı, bu günde gereğini böyle yaptı. Herkes geldiği gibi gider. '' Kılıçdaroğlu'nun kulakları çınlasın.''

Erdoğan ve Davutoğlu arasında süregelen çekişmede bardağı taşıran son damla Reza Zarrab'ın Amerikaya gidişidir.  Başbakan istifa ettiğinde onunla birlikte yakın çalışma arkadaşları ve bürokratarı da istifalarını verirler. Şimdi esas konu, MİT MÜsteşarı Hakan Fidan istifasını verecek mi? 

Neden versin o Erdoğan'ın getirdiği isim demeyin. Davutoğlu kimin getirdiği isimdi derim o zaman.

AK Parti Genel Başkanı ve dolayısı ile Başbakan kim olacak?

Bir çok senaryo var. 

Ancak ben Davutoğlu Başbakan olacak dediğimde iki ağabeyimle akşam yemeği sohbetindeydik. Bana sorulan soruya Davutoğlu cevabını vermiştim. Her ikisi de kesin karşı çıkarak Nıman Kurtulmuş dediler. 

Cumhurbaşkanı ile görüşmedim aklındaki ismi bana söylemedi. Bu günün koşullarında baktığımda AK Parti kongresinde bir kaç isim aday olabilir ve içlerinden Süleyman Soylu ipi göğüsler düşüncesindeyim.

O güne kadar köprünün altından geçecek suların hesabını yapmama imkan yok ancak bu gün ben Süleyman Soylu diyorum.

AK Parti içerisinde siyaseti daha doğmadan öğrenmiş tek isim Süleyman Soylu'dan başkası değildir.Dededen, babadan gelen gelenekeriyle siyasi ahlak ve düstüru sayesinde Erdoğan'ın tercih edeceği tek iism Süleyman Soylu olur. 

 Benim bu günün şartlarındaki şahsi öngörüm, Erdoğan'ın aklındaki isim Süeyman Soylu'dan başkası değildir diye düşünüyorum.

Bu AK Parti kongresi ve sonrası için '' şimdilik '' iddiam. 

Herşey bir yana,

Gerçekten de Cumhuriyetin kıymetini en iyi anlayan tek isim varsa o da Ahmet Davutoğlu'ndan başkası değildir.

Aksi olsa Sadrazam olarak, ferman çoktan çıkmış ve iş bitmişti. 

Hani Osmanlıcılığı savunan Davutoğlu, Çoktan helvayı yemiştik.

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor