Lozan'da Kazanılan 100 Yılın Sonundayız . . .

Lozan'da Kazanılan 100 Yılın Sonundayız . . .

Lozan sonrası derin bir nefesle '' Bir yüzyıl daha kazandık.'' diyen İsmet İnönü'nün o gün o sözü neden sarf ettiğinin ne demek olduğunu bugünün gelişmelerine baktığımızda çok iyi anlıyoruz.

O yüz yılın sonlrındayız ve kazanılmış olan yüzyılın muhasebsini bu gün yapabiliyoruz.

Kazandık mı, kaybettik mi?

Her şeye rağmen kazanmışız ki hala varız.

İki yıl önce yazdığım yazımda, Türk siyaseti yeniden dizayn ediliyor demiştim. Demokrratlar ve Cumhuriyetçiler olarak iki kutup meydana getiriliyor.

CHP içindeki bir gurup ile MHP içindeki bir gurup Türk siyasetinin demokratlarıı arrasına dahil olacakları kesin. CHP etnik ve mezhep üzerinden maruz kaldığı ayrıştırmaya daha ne kadar direnç gösterebilir ki, MHP de ise çok daha şiddetli yaşanan ayrışmanın ardından kopacak veya koparılacak olan gurup demokrat cephede yer alacak.

Baykal'ın Halep Sunni şehridir, sahip çıkılmalıdır açıklamasına şaşırmadım diyen beri gelsin. 

Baykal bu açıklamayı nedne yaptı? 

Cevabı çok açık ve buradan tekrar etmeyi okuyucuya hakaret saydığım için detaylandırmıyorum.

MHP de Devlet Bahçeli faktörü var. 

Bahçeli varılacak noktayı bildiği için şimdiden gerekli adımları atmaya başaldı. 

CHP ve MHP den kopacak gurup mecliste ve meclisin dışında önemli rol oynayabilecek reflekslere sahip olacak. Bahçeli, Kılıçdaroğlu'na nazaran liderlik ortaya koyabilecek noktada olduğunun farkındalığı sayesinde hareket edyor. 

Bahçeli, lider olduğunu ortaya koyuyor. Ama MHP nin lideri olarak mı kalacak yoksa MHP denildiğinde akla gelen o uçsuz bucaksız davanın mı?  

Kılıçdaroğlu, o da farkında,

CHP nin genel başkanı. Ama CHP lilerin lideri olmadığının farkında.

Bu ikili Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Ekmeleddin İhsanoğlu ile kaybettiklerini, geçmiş yüzyıla ait kaldıklarını fark ettiler. O farkındalıkla bu yüzyılın partisi olmaya dönüşmenin gereğini şimdi anladılar. Her ikisi de geldikleri, Alman ekolünden bir an önce ayrışmaya çaba gösterselerde bir tarafları hala o ekolün etkisinde.

Kaldı ki CHP İngiliz tarzından Alman ekolüne dönüşmesinin acılarını neredeyse 100 yıldır sancılarıyla boğuşurken Amerikan kancasından çabuk sıyrıldı sayılır. CHP ve 100 yıl mı demeyin. CHP kökleri itibarıyla 1.ve 2. meşrutiyete dayanmıyor mu sizce? Eminim ki meşruti krallık desem annlaşılır. Uzatmaya gerek kalamz.

Alman, Amerikan ve İngiliz bu üçlünün plan ve projelerine bu yazımıda, sistemlerine dalmamıza zamanımız yetmeyeceğinden fazla giremiyoruz. 

Ancak kısaca, Amerika STK larla, Almanlar vakıflarla İngilizler ve Fransızlar da derneklerle yola çıkarlar. Şimdilerde tümüne birden STK dendiğine bakmayın. Her yiğidin yoğurt yemesi ayrıdır da o bize özgü bir söz. Rahmetli büyük babam karşısında biri ikircimli konuşup orasını burasını fazlaca oynattığında; İngiliz kaşığı ile Fransız boku yeme derdi. O sözün manasını şimdi daha iyi anlayabiliyorum.

İsmet Paşa'nın; Bir yüzyıl daha kazandık; sözü üzerine ve o yüzyılın sonuna geldiğimizde muhasebe yaparsak karşımıza nasıl bir blanço çıkacak hep birlikte göreceğiz. Ama yeni yüzyılın yapılan yeni planlarınında farkında olmadan, geçmişten ders almadan yeniyi planlayamayacağımızı da gözden kaçırmamalıyız.

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor