Tekirdağ'ın Meşhur Manüpülatörleri

Tekirdağ'ın Meşhur Manüpülatörleri

 

Manipülasyon; İnsanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirme işlemine denilmektedir. 

Çeşitli yöntemleri veya değişik amaçları vardır. Amaca göre teknikleri değişir.

İşlem bazlı ve bilgi bazlı diye ayrılır. 

En tehlikelisi, psikolojik amaçlı olanıdır. O da kendi başlığı altında farklı bölümlere ayrılarak uygulanan türden değişik manüpülasyon tekniklerini içerir.

Ancak yakın çevremizde uygulananların ilk adımı dedikodu kaynaklı ve dedikodudan beslenen, sistematiğin dışında  çarıklı erkanı harpçilrin tekniği, taşra manüpülasyoncularının tarzları vardır ki işin profesyonellerine taş çıkartırlar.

Eskilerde bu işlerin en güzel sahaya sürüldüğü mekanlar sabah en erken açan berber dükkanlarıymış. Ama artık bu saha eskisi kaadar işlemiyor. Berberler kuaför olduklarından bu yana onlarda en erken saat 10 dan önce açılmadıkalrı için eskisi kadar işlevleri kalmadı.

Manüpülasyonun kusursuz işe yaraması için ya, iki ayaklı gazeteleri ya da birilerinden isteklerini elde edememiş işin kolayını karalamakla bulmuş sözüm ona gazeteci geçinenleri kullanacaksınız. Bunun ulusal boyutunda bilim adamları, yazarlar hatta sanatçılar dahi manüpülatörlerin kullandıkları maşaları olabiliyorlar.. İşe yaraması için diyorum. Yarar yaramaz o kullanılanın mahiretine bağlı. Tutarda aptal saptal cinlikler peşinde koşar, baş parmağım hıyar diyenin peşine elinde tuzlukla takılırsa o da işe yaramaz. 

Her neyse, ( bu sözden nefret etsemde yeri gelince kullanmak kaçınılmaz oluyor.)

Manüpülasyonun kullanım alnını ve önceliki metaryallerini de belirledikten sonra esas manüplasyondan çıkarı olanları, manüplasyonun kimlerin işlerine geldiğine bakmak gerekiyor.

Ben bunlara manüpülatörler diyorum.

Çevremizde bunlardan o kadar çok var ki, her kurumda her gurupta, her mecrada varlar.

Bağzıları oldukça ön plandalar. 

Aralarında ünlü olanlarıda var, sessiz sedasız saman altından iş yürütenleride.

Hemen her gün onlarca mesaj, onlarca telefon alıyoruz. 

Bir kurumda yapılan uygulama yanlışlığı veya vatandaşa, çalışana karşı uygulanan haksızlıkların şikayet edildiği onlarca yakınma iletiliyor. Burada bizi arayan vatandaş veya o kurumda haksılığa şahit olmuş kişinin bizi uyarma ve bunun habere taşınarak yetkililerin bilgilendirilmesi isteği manüplasyonmudur. Asla değildir. Esas vatandaşlık görevi işte budur. Vatandaşın uyarısını veya aktardığı bilgiyi araştırır, belgeye taşır haber yaparsınız ki doğacak kamu zararının önüne geçmek gibi bir göreviniz olduğundan işinizi yaparsınız. Kalkıp o şikayet veya yakınma üzerinden çıkar veya rant elde etmeye giderseniz işte o zaman haysiyetinizden ve onurunuzdan ödün vermişsinizdir.

Elmayla armutları karıştırmamak gerekiyor.

Bu konnuda daha detaylı ve kapsamı geniş bir araştırma yazısıyla buuşmak üüzere, bu konuda şimdilik bu kadar diyelim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI