Deprem Riski Kaçınılmazken, Kendi Tabutlarımızı Kendimiz Seçiyoruz . . .

Deprem Riski Kaçınılmazken, Kendi Tabutlarımızı Kendimiz Seçiyoruz . . .

Tekirdağ kaçınılmaz depremde 1. öncelikli risk haritasının neredeyse tam ortasında yer alıyor.

Bu kaçınılmaz gerçeğin farkındayız. Kaçınılmz gerçeğimiz yerin bir kaç kilometre altında bizi beklediğini biliyoruz. Biliyoruz bilmesine de,sadece biliyoruz kısmıyla kalmışız.

Deprem yönetmeliği belediyelerde inşaat ruhsatı safhasında formaliteden ibaret bir mevzuattan öteye gitmiyor. Belki içeriğindeki bir kaç yaptırımın dışında kimin umurunda? 

Müteahhitler bu gerçeğin neresindeler, inşaat  yapım sırasında taşeron veya kalfa sorumluluğunun ne kadar farkında, mühendisi mimarı var. temelden çatıya son kiremit dizilene kadar yapan, yaptıran, yer sahibi, proje onayını veren yetkiliye uzanan bu yolculuk sadece prosedürler gereği mi?

Hadi inşaat tamamlandı.

Kat karşılığı müteahhite verilen yerden bir dükkan yeri ve 4 tanede daire aldık. Oh ne güzel Tekirdağ. İşlem tamam. Dedem, babam sağ olsun. Nur içinde yatsınlar iyi miras bıraktılar, dükkanı kiraya veririz. dairenin biri kıza, biri oğlana diğerini de kiraya verip kalan son daireye de ben yerleşirim. Tamamdır bu iş.

Ya da,

Hanımın emeklilik ikramiyesi bankada, benim de üç beşim var. Bir araya getirirsek eli ayağı düzgün bir daire aldırırı bize birikimlerimiz. Tamamdır bu iş. Sıra geldi işi bilen iyi bir emlakçı bulup, ne istediğimizi anlatıp daireyi almaya.

Gibi, gibi;

Tüm bu iyi niyetli, hevesli girişimlerde önceliklerimiz nelerdir?

1. Manzaramız güzel olacak. Deniz, doğa görmeli.

2. Salon geniş olacak, odalar kullanışlı oacak.

3. Mutfak olmazsa olmazlarla dolu, herşeyi eksiksiz olacak.

4. Banyo, saymakla bitmez. duvarındaki fayans arası bordür taşından lavabosunun kurnasına kadar,

6, 7. 8, ...100 e varan ardı arkası bitmeyen kriterlerimiz vardır.

Herşeyin ötesinde Ayşe hanımlar da buradan daire almışlar, Ali beyler onlarda bu sitedeler yarışı kaçınılmazdır.

Yüzlerce önceliğimizin olduğu konuda, kaçınılmaz önceliğimiz olan felaketin yani DEPREM GERÇEĞİMİZİN farknda değiliz değil mi?

İnsan kendisi ve en yakınları için tabut seçerken bu kadar mı seçici olur? Depremde risk haritaasının tam ortasında yer alan bir şehirde yaşayan insanlar olarak bizler bu kadar mı vurdum duymazız? Dünya keyfiyeti veya lafın gerçeği ile '' sidik yarışı'' bizi bu kadar mı kör etti, bu kadar mı sorumsuz ve duyarsız kıldı?

Gittik emlakçıya. talebimizi ilettik.

Emlakçı etrafımızda pervane. Haklı. Bze daire satacak ve evinin ekmk parasını kazanacak. Bütçemize göre seçeneklerimiz önümüzde. En az 10 seçenek.

Seçenekleri teker teker gezmeye başlıyoruz.

Kriterleri zaten saymıştık. yeniden zaman kaybına gerek yok.

Alternatifleri geze geze geldik 10 alternatif içerisinde sondan bir öncesine. Diğeerlerini beğenemedik. Ayşelerin, Ali beylerin oldukları sitede değillerdi. Manzara başta olmak üzere banyosundaki klozetin yerine kadar bir çok ayrıntı kriterlerimize uymamıştı.

Sondan bir önceki alternatif daireyi geziyoruz.

Emlakçımız sayıp sıralıyor.

Girişinden daire kapısına kadar apartmanın özellikleri, avantajları, kullanım kolaylıkları, okula, AVM ye yakınlığından başlıyor saymaya.

Daireye geldik. Girer girmez içimiz açıldı. Manzara ömür uzatır. Banyoda her şey yerli yerinde, Mutfakta yok yok. Asansör uçak gibi, ışıklandırma mükemmel aç bir şişe rakı otur asansörde kafayı çekmeye başla gazino gibi rengarenk. Ayşelerle Ali beylerin hemen bitişiğindeki sitedeyiz.

Daha ne olsun?

Oldu bu iş. Emlakçımız çocuklar gibi şen. Ekmek parası çıktı. Biz memnunuz, birikimimiz karşılığını buluyor. Hem Ayşe hanımlarla Ali beylere de balkondan barbekü başından el sallayabileceğiz. Müteahhit o da memnun.

Oldu bitti bu iş.

Ama bir de ama var. Gizli olmayan, tüm gerçekliği ile bizi bekleyen o kaçınılmaz gerçek yerin kilometrelerce altında bizi bekliyor.

O gerçekten korunma adına olması gereken kaçınılmaz olması gereken kriterimiz;

DEPREM YÖNETMELİĞİ DENİLEN  bize göre sadece formaliteden ibaret o sinsi, en sinsi gerçeğe karşı alınan önlemler sinsilesinin gerçeği;

Size onlarca alternatif sunan emlakçınız, alternatiflerin bu gerçeğinden söz ettimi? Tedbirlere yönelik size ne sundu? 

Alternatif dairenin tuvaletindeki klozetin kapağına kadar incelemeyi akıl eden siz,;

O yapının, beton kalitesini gösteren KAROT raporunu sormayı akıl ettiniz mi? Kullanılan beton kalitesinin yeterlilik belgesi bulunan bir labaratuar tarafından yapılmış test raporlarını görmeyi istediniz, akıl ettiniz mi? O yapının inşaatında yapı denetim firmasını merak edip onlarla görüştünüüzmü? Zemin etüdü raporlarını gördünüz, görmeyi istediniz mi?

Hiç zannetmiyorum.

Nasılsa; Ayşe hanımlara, Ali beylere balkondan el sallamanın dayanılmaz egosunu tatmin ettiniz, Tuvalette klozet kapağı da tamam. Asansör gazino gibi ışıl ışıl.

Bankadan çek krediyi, koy üzerine üçü beşi, emlakçı san sunsun alternatifleri beğen birini, git tapu dairesine;

AL GÖNLÜNE YATAN TABUTU...

Ah!

Benim yurdum insanı ah ki ne ah!

Ne bir emlakçı esnaf dostumuzu, ne bir müteahhit iş adamımızı veya bürokratımızı hedef almayan, işini namusu, yatırımını şerefiyle kara dönüştüren yatırımcımızı hiç bir biçimde zan altında bırakmayı hedef almadığımız, buna haddimizin olmadığı bilinciyle sorumluluğumuzun gereği kamuoyunun dikkatini çekmekle yükümlü olduğumuz, bu en önemli konuyı yazımızda işlememizden dolayı farklı algılara varılmayacağından eminiz.

Yazılarımın sonunda adetim olmayan bir şeyi yapmak zorundayım.

NOT: Bağzı bilgilerimiz, belgelerimiz olmasa bu konu dahil hiç bir konuda kendimizi ahkam keser, komik durumuna düşürmeyeceğimizden de eminiz. Sizlerinde bundan emin olduğunuzdan hiç kuşkumuz yok.

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor