AK Parti, Teşkilatlar Düzeyinde En Zorlu Virajı Atlatmaya Çalışıyor . . .

AK Parti, Teşkilatlar Düzeyinde En Zorlu Virajı Atlatmaya Çalışıyor . . .

Yeni gelişmelerle birlikte iktidar pertisi olan AK Parti içinde dalgalanmaların beklenmesi oldukça normal. Taşra teşkilet yapılarında, İl ve İlçe yönetimlerinde atamaların, görev değişikliklerinin beklenilmesi çok normal.

Ancak normal olmayan bir yan var.

AK Parti teşkilatlarında beklenmeyen ve bu dönemde olmaması gereken farklı durumlar göze çarpmakta. 

Teşkilat içinde beklenmedik veya geçmişten bu güne sarkmış, geçmişte sünger çekilerek ertelenmiş ama bu yeni dönemle birlikte su yüzüne çıkmaya başlayan bir takım sıkıntılar bugünlerde gündeme getiriliyor havası gözlerden kaçmıyor.

Bu tam anlamıyla rahatın batması olarak amiyane tabirle adlandırılabilir.

Kolay değil, 12 yılı aşkın süredir iktidarı tek başına elinde bulunduran bir siyasi partiden söz ediyoruz.

  Belli sıkıntıların yaşanmamasını beklemek hayalcilik olur. Ne var ki, AK Parti içinde eksen kayması beklentileri olanlar var. En azından taşra teşkilatlarında bu yakından gözleniyor. Eksen kaymasından ne anlıyoruz?

Milli görüş geleneğinden gelen ekip bir dönem parti içindeki tüm dengeleri belirliyordu. AK Parti bu sayede ulaşılamaz veya AK Partiye mensup olmak belli kriterleri gerektiriyor havası yaratıyordu ve bu partiyi bu güne taşıyan en önemli belirleyici unsurların başında geleiyordu. Gelinen noktada, parti içinde geride bırakılan zaman şahısları birbirleri ile rakip olma noktassına kadar taşıdı. 

Parti içi rekabetin eriştiği noktada; Şahıslar AK Partinin bir sonraki seçimlerde yine başarılı olacağı inançlarını perçinleyerek bir seçimin ertesi günü bir sonraki seçim için kolları sıvamaya başladılar. Aday adaylıkları ve hatta adaylık çalışmaları biten seçimin ertesi sabahı yeniden başlar hale gelindi.

Davutoğlu'nun ardından yaşanan, dışa çok yansıtılmasa dahi içerde heyecan endişe ve kaygı yaratan süreç hala daha atlatılmamışken parti içi ufak tefeklikten belirginliğe dönüşen sen ben davaları baş göstermeye başaldı. Bu her ne kadar kaçınılmaz gibi görünse dahi AK Parti teşkilatlarında var olan huzursuzluğun üzerini örtmeye yetmeyen bir takım gelişmelerin yaşandığını en azından bzler gözlemleyebiliyoruz.

Kurt dağa küsmüş, dağın haberi yok. deriz ya...

... AK Parti de bu öyle değil.

Dağa küsen kurtlar var. Ama dağın da bundan haberi var.

Şu anlaşılmamalı.

AK Parti de kazan kaynıyor manasında algılamamak ve yorumlamamak gerekir.

AK Parti taşra teşkilatlarının bir kesiminde, bağzılarına rahat batıyor ve bu batışın tesiri ile belli varyasyonlara kalkışıyorlar. Kısacası. AK Parti teşkilatlarında...

... Cin olmadan şeytanlığa terfi etmeye heveslilerin olduğu gözden kaçmıyor.

E bu da normal.

Çırak olmadan kalfalığa terfi ettirirseniz gün gelir ben ustayım diye karşınıza çıkar.

Kabahat kimde?

Diğer taraftan işin bir de Milletvekilleri ayağı var.

Onlarda az değiller. 

Tavşana kaç tazıya tut. Bulmuşlar işin kolayını. 

İşte mesele gelip tek bir noktaya dayanıyor. İktidar paartisi veya muhalefet partisi içinde, Milletvekilleri arasında mutlaka siyaseten oldukça deneyimli, teşkilatlarda yetişmiş, tabanı iyi analiz edebilen bir veya bir kaç isim olması çeşitli yönleriyle çok önemli. Temsil açısından bu şart olmasa dahi, taşrada parti içi dengelerin korunması veya sağlanması bakımından çok önemli bir ayrıntı olarak kaçınılmazlar arasında yer alan konudur. Deneyimli Milletvekiliniz olmazsa olmaz.

Tekirdağ'a bakarsak,

Tekirdağ'da AK Parti bu manda oldukça şanslı.

Milletvekilleri siyasi manada deneyimli olmasalar da İl Başkanı  Ahmet Akçay siyaseten deneyimleri ve sakin, bilinçli, halk neznindeki sevecen yaklaşımları, aşırılıktan uzak yürüttüğü görevinde başarıyla devam ediyor.

Ahmet Akçay bu manada AK Parti Tekirdağ teşkilatları üzerindeki parti içi dengelerinden öte, sokaktaki vatandaş ve STK lar nezninde yarattığı olumlu ve uzlaşı, halleden, çözen, çözüme ulaştırabilen yapısıyla dengeler açısından önemini koruyarak çevresel etkenliği seviye düzeyinde muhafaza edip hatta belirleyiciliğini yansıtabiliyor. Kısacası İktidar partisi İl Başkanı var dedirtebiliyor. İktidarın olumlu yüzü olmayı başarabilen bir il başkanı olarak çeşitli kesimlerin takdirini şahsından AK Partiye yansıtabilmeyi başarıyor.

Hal böyle olunca...

... AK Parti teşkilatlarındaki genel dalgalanmalar Tekirdağ teşkilatını teğet geçiyor.

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI