UYARMIŞTIM ! ! !  Sayıştay Denetlemesi Sonunda Ekrem Eşkinat ve Müdürlere Ağır Zimmet Bedelleri Çıkartılmış.

UYARMIŞTIM ! ! ! Sayıştay Denetlemesi Sonunda Ekrem Eşkinat ve Müdürlere Ağır Zimmet Bedelleri Çıkartılmış.

Daha geçtiğimiz ayın başlarında yazdığım yazıda uyarmıştım.

Sayıştay debetçileri geliyorlar ve belediyelerde kapsamlı bir inceleme başlatacaklar konulu yazıydı. 

Sayıştay denetçileri incelemelerini tamamladılar ve raporlarını sundular.

Süleymanpaşa Belediyesi'nin inceleme raporlarının pek iç açıcı olmadığı yönünde sızan haberlere bakılırsa, belediye başkanı ve bazı müdürlere yüklü miktarlarda zimmet rakamlarının yer aldığı raporlar muhattaplarını oldukça üzeceğe benziyor.

Olağan incelemeler bunlar...

... Türkiye'de yüzlerce hatta binlerce belediye inceleniyor ve sorumlulukları görülenler hakkında yasaların el verdiği süreç işletiliyor. Kısacası Süleymanpaşa Belediyesi'de işte bu rutin incelemelerden birisini geçirdi.

Belediye rutin incelemeden geçti geçmesine de, raporlarda yer aldığı söylenen zimmet rakamlarıda muhattaplarına epey bir geçirilmiş.

Hal böyleyse, Sayıştay denetçileri hesaplarda veya yapılan işlerde bu kadar zimmet çıkartılacak yanlışlıklar bulup bunları muhattaplarına rücu ettirmişlerse durum vahim demektir. 

 Süleymanpaşa Belediyesini bundan sonra Mülkiye Müfettişlerinin incelemesi bekleniyor.

Sayıştayın ardından, Mülkiye Müfettişleri tarafından denetlenecek olan Belediyeyi ve en tepeden en dibe parlak günlerin beklemediği çok açık.

Sayıştay paraya bakar, devletin parasının nerelere harcandığını inceler. Uygunsuz bulduğu veya kanuni gereklçelerin dışındaki harcamalarla ilgili sorumluluarından paraları tahsil eder.

Mülkiye Müfettişleri böylemidir?

Onuda yakın zamandaki teftişin ardından öğreneceğiz.

Ancak şu da anlaşılmamalıdır ki, Süleymanpaşa Belediyesi her hangi bir yolsuzluk veya uygunsuzluk nedeniyle denetimden geçiriliyor.

Rytin bir inceleme sonucu hazırlanan raporlar ortada ve gelen yazı belediye başkanı Eşkinat'ın bizzat masasında. gerekli cevap yazılarının ve itirazların ardından raporlarda belirtilmiş noktaların her birisi aydınlığa kavuşturulacaktır. Diğer yönüyle Başta Eşkinat ve daire müdürleri her hangi bir yolsuzluk veya art niyetli uygulamalarından dolayı soruşturmaya veya başka bir özel araştırmaya tabi tutulmuş falan değillerdir. Bu noktanın altını önemle çizmekte fayda var.


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI