Ben, Sen, O, Biz Ya Bunlar Kim?

Ben, Sen, O, Biz Ya Bunlar Kim?

Bir tartışmadır gidiyor. Ucunun bucağının nereye varacağıda belli değil.

Kuyuya bir taş atıldı. Hadi çıkartın bakalım çıkartabilirseniz. 

Aslında kuyuya atılacak o kadar çok taş varken, teker teker atılan taşları çıkartmak için koskocaman bir ülkenin tüm ahalisi o tek bir taşı çıkartmanın peşinde.

Suriyelilere vatandaşlık verilsin mi verilmesin mi?

El insaf. Bu konuda iç işleri bakanı Ala geçen gün mecliste açık açık vatandaşlık vereceklerini açıkladı. Tamam iyi güzel. Ben her şeye tüm eleştirilere rağmen bu işin altında mutlaka bir akil neden olabileceğini düşünenlerdenim. En azından öyle düşünmek istiyorum.

Neymiş?

Suriyelilerin içinde işe yarar olanlarını, yani doktor, mühendis gibi olanlarını seçeceklermiş.

Sevsinler.

Çok basit mantıkla düşünüyorum. Belkide çok ama çok safım. Kafam basmıyor.

benim ülkemde binlerce hukukçu, doktor, öğretmen atama beklerken, kıçıkırık bir ilçe belediyesinde temizlik işlerinde çöp işçisi olmak için vatandaşım türlü yerlerden torpiller ararken, belediyelerimde işten atılma korkusu ile taşeron ellerinde köle muammelesi gören insanlarım varken, kenar köşe mahallelerimde kahve köşelerinde pinekleyen gencecik insanlarım varken, Roman mahallelerinde yüksek okul diplomalı binlerce evladım iş aş için çalmadık kapı bırakmazken, gemi inşa mühendislerim, uçak mühendislerim infaz koruma (gardiyanlık) sınavı için adliyelerde sınav kapılarında beklerlerken, ziraat mühendislerim polis ya da öğretmenlik için başvuru yaparken, yabancı dil okulu mezunlarım ortalıklardayken, madenlerimde üç beş kuruş ekmek parası için canlarım yitirilirken,...

... daha bir kaç yüz hatta bin örneği sıralayabilirim, sırasımıydı Suriyelilere vatandaşlık verme telaşının. 

Bu işte bir hesap olmalı. Bu işte bir bit yeniği olmalı.

Bazı salaklar!

Bırakın MİT ne iş yapar teranelerini, PKK nın itinin nasıl yok edildiğinin hesabını yapmayı boş verin.

Cambaza bakarken altan nelerin gidebileceğinin hesabını yapın.

Sosyalmedya, facebook klavyeşörleri; bakın bakalım biz Türkçeyi kaç kelimeyle konuşuyoruz? Ben söyleyeyim. İlkokuldan mezun olduğumuzdaki kelime dağırcığımız 7 bin kelime ile sınırlı. Çok değil mi? Evet çok. Amma ggeniş kkelime dağırcıığımız varmıış be....

... ya bir İngiliz ilkokuldan mezun oolduğunda 79 bin kelime dağırcığı ile diplomasını alııyor dersem. Evet, İngiliz çocuğu daha ilkokuldan 79 bin kelime dağıırcığı ile ayrılıyor.

Hal böyle olunca oğlum bana mesaj yazarken; SLM Bab NBR... yazar. Bende bunu çağdaşlık sayıp ona ayak uydurmak adına, İİİİ SND NBR yazarım. Sonrada ailece ardından mahallece sonra tüm şehir ve ülke birlikte ağzımızı açar salak salak cambaza bakarız.

Bu ne dmek mi, yoksa moda haliyle NE ALAKA MI?

Şu alaka...

... kelime dağırcığımız ne kaddar zengin olursa analiz, yorum, kavram üretme, kavramların ayıklanması ve biribirlerinden ayrıştırılması ile birlikte manalarının edilen lafların ne kadarının ne anlamlar içerdiğini çok daha net çözebilir, anlayabiliriz.

Dönelim Suriyeliler konusuna;

Bu iş değişik ve  alangirli bir iş. Bu işin altında çok garip belkide çok basit hsaplar  var. Öyle oy artırmak gibi aptal saptal hesaplar olduğuna inanlar varsa onlara denecek ttek kelime dahi yok. Ancak çok basit mantığı ama derin bir hesaba hizmet ettiği çok açık.

Beni en çok rahatsız eden tarafı ne biliyormusunuz?

Kendi ülkelerinden savaş korkusuyla tası tarağı toplayıp kaçanların Türkiye'de sağa solda çakallık taslamalarına bozuluyorum. Sen kendi toprağını terk edip buralara geleceksin üçünüz beşiniz bir araya geleceksiniz ve sağda solda çakallıklara başlayacaksınız. İşte beni en çok rahatsız eden tarafı şimdilik bu.

Aklın yolu birdir. Yaklaşık 4 milyon Suriyeliden söz ediliyor.  Bunlarla çok işimiz olacak. bunlar başımızı çok ağırtacaklar.

Nerede toplumsal vicdanınız diye sorana;

Ya yürü git bak işine, yemişim vicdanını der çıkarım işin içinden. Çokta kafamı yormam. kendi toprağına, atasının hatırasına VATANINA sahip çıkamamışına hiç vicdan micdan yapamam kimsee kusura bakmayacak.

Benim ülkemde o kadar çok viicdana muhtaç insanım var ki, yemişim mültecisinide, yemişim şusunu busunu.

Lafın kısası bu.

Biraz kaba bir yazı ve üslubuma aykırıda olsa, kendi insanım kendi vatandaşım söz konusu olduğunda nezaket ve vicdan sadece isimden ibaret ve diğer hasletlerde kendi vatanım, kendi vatandaşım için gerekli oluyor.

Hiç kimse kusura bakmayacak.

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI