Ahmet Akçay'ın Ardından;  BU GÖK KUBBEDE BİR HOŞ SEDA BIRAKTI.

Ahmet Akçay'ın Ardından; BU GÖK KUBBEDE BİR HOŞ SEDA BIRAKTI.

Ahmet Akçay AK Parti Tekirdağ İl Başkanlığı görevinden istifa etti.

Akçay geride neler bıraktı?

Çok şey yazılır, çok şey söylenir. Ama o çok şay yazmak, çok şey söylemek yerine...

... BU GÖK KUBBEDE BİR HOŞ SEDA BIRAKTI. dersek satır, satır yazmaya, koca koca laflar etmeye gerek kalmayacağından eminim.

Ahmet Akçay'ın istifası üzerinden, ancak Akçay'ı ve siyasetini ilgilendirmeden sadece bizde yarattığı çağrışım sayesinde AK Parti ile ilgii analizler yapabiliriz.

Tekirdağ olarak bakmadan genel bir manzara üzerinden bakmak mümkün. 

Hiç kimse inkar edemez ve aksini iddia edemez ki, AK Parti kabuk değiştiriyor. Nasıl mı? AK Parti daha öncede bir kaç kez kabuk değiştirdi. AK Parti kabuk değiştirdi diye taarif ederken, Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasetteki yol arkadaşlarına dikkat etmek, isimler üzerinden tercihlerine bakmak gerekiyor.

Recep Tayyip Erdoğan'ın peşin hükümlü olmadığı, ön yaargılı olmadığı hakkında onlarca örnek sayabiliriz. Ancak, Erdoğan yola çıkarken değğil, yola devam ederken etrafını, çevresini çok daha net analiz edebiliyor. Türk halkı Erdoğan'ı her ne kadar tavizsiz ve kesin kararlı bir lider olarak görsede bana göre hiç öyle değil. Kendi kararlaında değil ama ülke meselelerinde gerçekten tavizsiz ve kesin kararlı. Ancak, AK Parti ve yol arkadaşları konusunda sıklıkla veya zaman aralıklarında kararlarını gözden geçiriyor.

Hatırlayalım. AK Parti ilk kurulduğu dönemde Erdoğan'ın yanında yer alan isimlere bakalım. Ardından gelişen süreçte bu isimler arasında dıışarıda kalanlar, hatta fotoğrafa hiç girmeyenler oldu. Sürekli aynı fotoğraf kaaresinde yer alanların bir çoüu zaman içerisinde birer birer kareden çıkmaya, çıkartılmaya başlandılar. 

Recep Tayyip Erdoğan'ın değişmeyen yol arkadaşları, İstanbul İmam Hatip yıllarından bu güne uzanan arkadaşları ve dostları. Gerisi boş. 

Ahmet Akçay'ın istifasından nerelere geldik...

... Genel bir bakış dedik ya,

Recep Tayyip Erdoğan T.C. Devleti'nin halk oyu ile seçilmiş Cumhurbaşkanı'dır. Siyaseten veya şahsen bunu inkar etmek anlamsız.

Tarafsız kalmayacağını ve siyasetin her zaman içinde olacağını zaten kendisii defaalarce beyan etmiş bir siyasi lider. O nedenle de biz AK Parti analizimizi Recep Tayyip Erdoğan üzerinden yapıyoruz. 

AK Parti'de kadrolar değişmeye devam edecek. İsimler değişmeye devam edecek. Bu isim değişiklikleri gelişmeye yönelik değil, zaten gelişeceği kadar gelişmiş bir siyasi organizasyon var. Bu değişiklikler duraklama devrinin başlamasını önleme adına yapıan değişiklikler olacak. Zaten geçmişte bir kaç kere tekrarlanmıştı. Davutoğlu'nun ardından daha da hızlanacak ve süratle devam edecek değişiklikler başladı.

İl başkanları, ilçe başkanları ve hatta belediye başkanları üzerinden devam edecek bu değişiklikler Erdoğan'ın en yakınındaki gibi görünen isimnlere kadar devam edecek.

Zapsu'dan girer Arınç'tan çıkarız. Örnek isteyenler Egemen Bağış'a kadar bakabilirler ki o Egemen Bağış'ın gönlünde yatan aslanın AK Parti Genel Başkanlığı olduğundan eminim. Ne oldu onlar dahil bir çok isim değişti. O meşhur fotoğrafta yer alan kimler geldi kimler gitti.

Daha da kimler gidecek yakın zamanda göreceğiz.

Recep Tayyip Erdoğan bana göre en başa döndü. İstanbul İmam Hatip yıllrındaki arkadaşlarına ve İstanbul Büyükkşehir Belediye Başkanlığı yıllarındaki yakın kadrosuna doğru bir yöneliş seziyorum. 

Kısacası, AK Parti içinde tabandan tavana değişim rüzgarınun eseceği gerçeği var. Görünen köyde uzaktan bakıldığındaki manzara böyle.

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI