SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİ CİNLER BASMIŞ. DESTURSUZ GİRİP ÇIKMAYIN.

SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİNİ CİNLER BASMIŞ. DESTURSUZ GİRİP ÇIKMAYIN.

BU BİR EUS ( ERKEN UYARI SİSTEMİ ) nin VERİLERİNE GÖRE KALEME ALINMIŞ YAZIDIR.

TEDES ( Trafik Elektronik Denetleme Sistemi ) diğer bilinen adıyla da, EDS...

... bu isteme, Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş veya kurulacak sistemlerle trafik kural ihlallerinin izlenerek görüntülendiği ve tespit edildiği, bilgilerin toplandığı, trafik idari para cezası karar tutanağına dönüştürüldüğü ve “Trafik Elektronik Denetleme Sistemi” denilmekte. Açılımı bu.

Kiine göre sürücülere kurulan tuzaktan başka bir şey değil.  EDS sistemine belirli bir mesafe varken erken uyarı levhası veya sürücülerin dikkatlerini çekecek biçimde yerleştirilmiş ışıklı sistemlerle seyir halinde olunan güzargahta EDS nin var olduğunu ikaz eden çeşitli uuyarılar yer alıyor. Bir kısım sürücü, bu uyarı levhalarının neredeyse gizlenmiş, sürücülerin dikkatlerini uyandırmayacak biçimde yerleştirilmiş olmasından yakınmalarını dile getiriyor. Bu durumda, EDS tuzaktan başka bir şey sayılamaz.

EDS nedir? hangi kanun maddesi ile hangi biçimde ve nasıl uygulanır, uygulanan para cezaları nasıl pay edilir?

13.10. 1993 tarihli, 2918 KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU EK MADDE 16 olarak yer alan EDS ile ilgili kaynaklardan edinilen bilgiye göre;

Belediyelerce kendi bütçe kaynakları kullanılarak, karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amaçlarına hizmet etmek üzere kurulmuş veya kurulacak elektronik sistemlerin Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılması durumunda, aylık dönemler halinde yapılan tespitlere dayanılarak düzenlenen trafik idari yaptırım karar tutanaklarında yer alan trafik idari para cezasının % 30’u oranındaki tutar, izleyen ayın sonuna kadar Emniyet Genel Müdürlüğü bütçesinden ilgili belediyelere sistem kullanımı hizmet bedeli olarak ödenir.

Bu madde kapsamında hizmetinden yararlanılacak elektronik sistemlerin taşıması gereken teknik özellikler, kurulması gereken yerler ve belediyelerle yapılacak protokollere ilişkin diğer şartlar ile maddenin uygulamasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığınca (Emniyet Genel Müdürlüğü) müştereken belirlenir.

ve ayrıca DİKKAT ! ...

...  belediye projeyi, özkaynakları ile finanse etmişse %30 luk kısım belediyenindir. Gelir paylaşımı olarak adlandırılan model ile yani projenin yapımını ihale ederek özel şirket finansmanı kullanarak yapmışsa, ihale başlangıcında firma ile yaptığı anlaşma gereği belirli süre ve oranda, kendisine aktarılan %30 luk hizmet bedelinden ilgili firmaya, firmanın yaptığı işe karşılık olarak yani TEDES Projesinin yapımı, bakımı vb. hizmetlerin karşılığı olarak ödeme yapabilir.

Buraya kadar herşey yolunda. Bundan sonrası için, yani özel şirkete yaptırılacaksa, zurnanın zırt dediği noktaya işte şimdi geldik. 

Bu bölümü, işin teknik kısmını şimdilik, daha sonra veya önümüzddeki günlerde tamamlamak üzere yarım bırakalım. Esas bu konuya neden değindiğimizi açıklayalım.

Bu sistem, adına EDS veya TEDES her ne denirse densin, Önümüzdeki günlerin projesi olarak, Süleymanpaşa Belediyesinin gündeminde olduğu yönünde gelen duyumlar üzerine bu gün bu konuda yazalım ve sistem hakkında okurlarımıza '' haber verelim'' istedik.

Bu EDS sistemi Tekirdağ'da Muratlı ve Malkara belediyelerince uygulanmakta. Bahsedildiği gibi, belediyeler öz kaynaklarıyla gerçekleştirmeden, özel bir şirket '' ortaklığı'' sayesinde bu sistemi kurmuş durumdalar. 

Bıçağın tek bir yüzü yok anlayacağımız. Çift yönlü bir kesimden söz ediyoruz.

Bazılarına göreyse, sürücülere tuzak sistemi olarakta ifade edilen, tanımlanan bu denetleme sisteminin özel bir şirket tarafınddan Süleymanpaşa'da uygulanmak üzere, Süleymanpaşa Belediyesine proje olarak sunulduğu ve belediyece buna sıcak bakıldığı yönündeki duyumlar var demiştik. 

Her kuşu yedik sıra leylek yemeye geldi.

Süleymanpaşa'nın her işi tamam bir eksik bu EDS kalmıştı onuda halledin herşey dört on dörtlük  olacak.

Ben kendi adıma, Ekrem Eşkinat'ın böyle bir işe sıcak bakacağını zannetmiyorum. En azından şimdilik. Nedenlerini önümüzdeki günlerdeki yazımda paylaşacağımdan kuşkunuz olmasın. Altını çizerek belirtiyotum. Ekrem Eşkinat,  kendisine özel bir şirket tarafından  proje olarak sunulan bu sistemin  Süleymanpaşa'ya uygulanması için  en azından şimdilik onay vermez. Bana göre de vermemeli. 

EDS nin Süleymanpaşa'da uygulanmamasının bir çok haklı gerekçesini sıralamak mümkün. Uygulanması içinde haklı bir çok gerekçeyi de sıralamak mümkün. 

Özel bir şirkete kurduracaksın, onu da bu sistemden elde edline yüzde bilmem kaça ortak edeceksin, onca lafa söze eleştiriye göğüs gereceksin. Geride  bir sürü öncelikli hal bekleyen iş varken ve her geçen gün doğal olarak birikirken arkana bir de bu işi yükleneceksin. Fare giremediği deliğe kuyruğuna teneke bağlayarak girmeye çalışırmış.

Bu işin bir de hasır altı kısımları varmış ki, o kısımlara şimdiden girmeye gerke yok. 

Kenarından köşesinden, testi kırılmadan o konuda da uyarı yapmak gerekli gerekli olmasına da bu cümle dahi gerekli uyarıyı içeriyordur umarım. Yoksa bu özel şirket kimse, neyse, hangisiyse ,hangi bir kaç eski  yetkili,  '' şeytanlar ''! vasıtası ile hangi cinlerle! irtibatlıları var? Ciner bu işin neresindeler! falan o kısımlara girmeye gerek görmeksizin...

... EDS ( Elektronik Denetleme Sistemi ) için, EUS ( Erken Uyarı Sistemi ) ni devreye soktuk bizden uyarması.

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor