Kasım 2016 Çok Önemli.

Kasım 2016 Çok Önemli.

Korneanın şeklindeki dış değişiklikler nedeniyle şekil bozulmsı nedeniyle korneada kırılan ışık retinanın üzerine tam olarak denk düşmediğinde her türlü görme bozukluğu baş göstermeye başlar.

Miyoplar uzağı, hipermetroplar yakını görememe derken astigmatlar ise net görememekten şikayetçidirler.

Bunlarında dereceleri vardır. Birbirimize sorarız. Gözlük camlarının derecesi ne? 0,25 veya 0,50 bazen 1,5 cevabını alırız ki bunun amiyane benzetmesi şişe dibidir.

Görme bozuklukları ile toplum olarak ne kadar benzer olduğumuzu vurgulamak için yazıya buradan giriş yaptım.

Korneanın şeklindeki dış değişikliklerin etken olduğu görme bozukluklrı...

... toplum olarak biz hangi algıya alıştırıldık? Dış güçler ve onların tezgahlarına.

Adamlarda değişiklik üstüne değişiklik, her biri değişik değişik hesaplar, senaryolar içindeler. Toplumsal retinamıza hiç bir şeyin dik geldiği yok ki, o nedenle üç çeşit görme bozukluğunun tamamını barındırıyoruz. 

Sonuç olarak,

her şeyimizi el yordamıyla halletmeye yöneliyoruz ki ne zaman nereye toslayacağımızdan bi haber haldeyiz.

Ne uzağı görebiliyoruz ne de yakını. Net görebilme sorunumuz hepsinden de fena. Hiç bir konuda net değiliz.

Siyaset algılarımızı gözden geçirelim.

Solumuza bakalım. 

Sol siyasi anlayışımızda sürekli uzağı görmeye yönelik bir söylemler sinsilesidir gider durur. Sürekli gelecek zamanın, uzakların endişelerinin barındığı sloganlar var. Buna karşın, yakında olanları, burun buruna olduklarımızı bir türli göremez bizim solumuz.

Sağımıza bakalım.

Onlarda da uzağı görme sorunu vardır. Sürekli yakına odaklanılır bizim sağımızda. Ama bu bile net değildir. Ne uzağı görebilir ne de yakınındakileri net görebilmektedirler.

Geçtiğimiz pazar günü Yenikapı'da bir araya gelen milyonlara sağlanan lojistik destek ne kadar güzeldi. Katılanlara ikram edilen kumanyalar, sular...

Milli duruşun göğüsleri kabartan haykırışı karşısında gururlanmayan varmıydı? Olmaz mı tabi vardı. 

Ben onlara konformistler veya Agel Cafe Atatürkçüleri diyorum. Geçelim gereksiz zerzavatları da esas konumuzdan devam edelim.

Toplumsal göz taramasından geçmeye ihtiyacımızın olduğu kaçınılmaz. 

Benim gönlüm ister ki,

yarın bir gün bir meydanda toplanmış bir gurup, yine kendilerince bir aksaklığı, talebi veya isteği milli değerlere katkı gerçekliği ve dürüstlüğü ile dile getirmek istiyorsa onlarada tıpkı Yenikapı'da olduğu gibi kumanya dağıtılmalı, su servisi yapılmalı. Bunlar öğretmenler olabilirler, doktorlar olabilirler, ev hanımları, öğrenciler olabilirler hatta eş cinseller olabilirler. Toplumsal bir şey uğruna meydanlara inen herkes dinlenmeli ve şevkatle kucaklanmalı. 

Özellikle altını çiziyorum. Toplumsal bir konuda, toplumun gereksinimlerini yansıtan, dile getiren, ortaya koyan sesini duyurmaya çalışanlardan söz ediyorumm. Bu toplum kimi ne kadar bir kitleyi kapsar? İsterse bin isterse bir milyon kişiyi kapsasın hiç fark etmez. 

Toplumsal uzlaşı ve toplumsal uzlaşının tesisi için ne APO ne FETÖ gibi maşaların  başımıza tebelleş edilmelerine gerek kalmamalı.

Bunu bize gerek görenlere, reva görenlere verilebilecek en güzel cevap; Tolum olarak genel bir göz taramasından geçmemizdir.

Beyinlerimizdeki görme bozukluklarından arınmamız, tedavi olmamızın kaçınılmaz bir gerçek olduğunu kabul ederek başlayabiliriz.

Üzerimizde yaratılan, biribirimize karşı ön yargılı yaklaşmamızı tetikleyen tüm görme bozukluklarını ortadan kaldırma zamanıdır.

15 Temmuz geçti. Ama süreci bitmedi. 

15 Temmuz denemeydi. Ölçümdü. Tartmaydı, 

Ölçüldük, tartıldık, denendik. 

Gelecek günlerde bir yazımda, Kasım ayına dikkat çekmeyi düşünüyorum. Kasım sıkıntılı geçebilir. nasıl ki Mart ayında bir yazımda Mayıs ve Temmuz sıkıntılı geçecek diye derin bir çizgiyle belirtmişsem Kasım için de aynını derin bir çizgiyle tekrarlıyorum. Umarım yanılırım. Ancak, Kasım ayı sıkıntılı geçeceğe benziyor.

Darbe girişimi denen terör eyleminin ardını iyi görmek gerekli. ABD, İncirlik üssü ve orada bulunan nükleer başlıklara varana dek bir çok konu var. 

15 Temmuz gecesi sosyal medyada ver yansın eden yabancı haber kanallarının yapımcılarının tweetlerinden başlayarak havada Erdoğan'ın uçağınınn rotasını takip eden flightradar24.com adlı siteye uzanan bir sürü  zincire bakmak gerekli.

Şimdi bizim yaptığımız...

... hastanın nabzını kontrol etmek ve bir adım sonrasında hastanın durumu hakkında ön bilgi alabilmeye çalışmak. Nabzı kontrol ederken diğer tehkiklere yöneldiğimizde gerçek tetikleyen nedenlerle burun buruna kalıyoruz.

En başında belirttiğim gibi, burun buruna dahi kalsakta, uzaklarda olan bitenden haberdar osakta ne kadar net görebildiğimiz önemli.

O nedenle, tüm gelişmeleri retinamızın üzerine dik düşürmeye çalışıp bunları sizlere aktarmaya gayret ediyoruz. 

Kasım ayına dikkat!

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI