Ekrem Eşkinat'ın Rubik Küpü...

Ekrem Eşkinat'ın Rubik Küpü...

Çayırda mı yaşıyoruz?

Tekirdağ, daha doğrusu bize göre hala daha Tekirdağ ama zorla Süleymanpaşa(!) çayır mı ve bizler o çayırda otlayan, çayırın ahalisimiyiz?

2014 Yerel seçimlerinde 46 bin 187 oyla gelinen belediye başkanlığı makamı bize göre hala şehir zannedilen bu çayıra neler yaptı? Bu soruyu herkes birbirine soruyor. Hiç bir kişi de yok ki somut bir iki yapılandan söz edebilsin. Bırakın elle tutulur olmasını gözle görünen ne var? 

Bir kaç heykel mi ne olduğu anlaşaılamayan ama yapan sanatçıya saygımızdan daha fazla laf etmekten imtina ettiğimiz mermer parçaları ve bir kaç oturma bankı( ha bir de bu banklar konuşuyorlar), bir iki çay bahçesi ki belediyenin kendi bünyesinde işlettiği çay bahçeleri, bir çorba çeşmesi ile toplu nikah töreni ile birlikte yeni doğum yapan annelere hediye edilen bebek setleri, sosyal hizmetler alanında söylenecek tek kelime yok. Sosyal hizmetlerde hakları yenemez. Canla başla çalışan bir müdür ve o müdürün ekibi gece gündüz görevlerinin başında....

... benim aklıma gelenler bunlar. Gözle görünenler dedik ya bu adar işte. 

Sürekli yapılamayanları eleştirecek değiliz. Yapılanlarıda inkar etmiyoruz. Başlıca yapılanları sıraladık. Yollara döşenen taşları saymaya gerek var mı bilmiyorum. O nasılsa asli görevler arasında. Bir kaç kilometre taş döşenmiş bununla hiç kimse ben iş yaptım diye böbürlenemez.

Konserleri unuttuk(!) Nasılda atladım. Bolca konser, sıkça eğlence  amiyane tabirle, nerede civata  iş var diye tarif edilen incik boncuk işler varsa eyvallah eksiksiz devam ediliyor.

Bana öyle geliyor ki,Süleymanpaşa Belediyesinde birisi veya birileri var ve burayı eğlence, zaman geçirilecek yer veya incik boncuk işlerle kendilerini ya önemli hissediyorlar ya da bu halk umurlarında değil, kafa kırmak denir ya onlarda kafalarını kırıyorlar. 

Çıkın sokak aralarına. Görün ahaliye yaşattığınız zorlukları. İşitin o ahalinin yakınmalarını.

Ayşe hanım, kara kışın ayazında  ve sabahın kör karanlığında ilkokula gidecek çocuğunu yüzlerce metre çamur deryasının ortasında uğurluyor.

Yaşlı insanların ayakkabısı, bastonu çamurlara gömülerek, aralanmış yerinde krater büyüklüğünde oluşmuş çukurlara düşmemek için cambazlık ediyorlar.

Ev hanımları tozdan topraktan sıcak yaz aylarında pencere açamıyorlar.

Araçlar çukurlara düşe kalka ilerliyorlar.

İşte, size göre aman sende ama bu çayırın ahalisi gördüğünüz İNSANLARA göre çok ama çok önemli yakınmalar...

... oy için kapılarını, mahallelerini, kahvehanelerini aşındırdığınız, orada yaşayan insanlarla poz poz fotoğraflar çektirdiğiniz o fotoğrafları sosyal medyada sürekli yayınladığınız günleri ne çabuk unuttunuz(!) 

O insanlar size güvendiler(!) Size inandılar(!) Size en yakın siyasi rakibiniz olan adayla aranızda %7 lik farkı sağlayarak o koltuklara oturmanız için en kutsal saydıkları bir kaç şeyden biri olan oylarını verdiler. Alın bu oyu ve bana hizmet getirin dediler.

Siz ne yaptınız? 

Bir kaç heykel, bir iki bank, bolca eğlence, bir kaç hırtı pırtı, Ramazan ayında verdiğiniz bin kişilik ifttarda 700 kişilik partili gurubunuzla birlikte bu insanlara el uzattınız değil mi?

İmar, şehircilik, park bahçe falan feşmekan işlere girmeye gerek var mı? İyi asli görevleriniz olan işleride yapmayın da tam olsun. 

Hakkınızı yiyorsak haber verin, Siz çok işler yaptınız da biz göremiyorsak söyleyin.Biz evet (!)  hala daha buranın şehir olduğunu düşünen bilen bizler, sizin çayır gördüğünüz bu yere neler kattığınızı göremiyormuyuz?

Sizin oyun hamuru gibi görüp algılayıp avucunuzda yuvarladığınız bu şehri ve bu şehrin insanları, ahalisi, yaşayanları olarak bizleri; buraları Rubik Küpü gibi görmemize son verin.

Yoksa tam tersi mi? 

Sizler, başta Belediye Başkanı Eşkinat ve yakın çevresi sizler mi bu şehri Rubik Küpü olarak görüyorsunuz?

Sakın(!)

Daha entelektüel bir yazı da yazabilirdim.Sizin dilinizden, sizlerin terminolojinizden kelimeleri de seçebilirdim ne var ki sadece siz değil size güneven, size inanan bu şehirde yaşayan %40.3 oy vermiş olanların büyük bir bölümü yeni yeni sizinle aynı terminolojiden, jargondan konuşamayacaklarının farkına vardılar ki benim için esas olan onlar. Genel  olarak yazarken kullandığım  anlaşılması bakımından basit kelimelr ve düşük cümleler için sizlerden özür dileyecek değilim. Nasıl olsa siz her dilden anlıyorsunuz.

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI