ONLARDA PLAN, BİZDE DE KAHRAMAN ÇOK ...

ONLARDA PLAN, BİZDE DE KAHRAMAN ÇOK ...

15 Temmuz'a birde tarih perspektifinden bakmayı deneyelim.

Nereye kadar uzanalım? Bizim için çoook geride hatta aklımızın ucunda dahi kırıntısı kalmamış ama onlar için daha dün sayılan bir tarihe geri gidelim. 

1095 (!) ...

... Evet yanlış okumadınız. 1095 

Papa 2. Urbanus ortaya çıkar ; Doğuda lanetli bir ırkla ilgili duyduklarımız bizi rahatsız etmektedir. O topraklardaki dindaşlarımıza yaptıkları eziyetler(!) diye başladığı sözlerinde Ortadoğu'da ve Anadolu'da yaşayan Müslümanlara, Türklere karşı Avrupa Hıristiyan alemini kışkırtarak; 

Yola çıkın artık, oyalanmayın yola çıkın diye haykırır ve işte medeniyetler çatışması denilen o fitnenin ilk tohumunu atar. Avrupalı fakirlerden, köylülerden ''günahlarınız afolunacak. Altına, bolluğa kavuşacaksınız'' vaadiyle aldattıkları ilk, adına HALKIN HAÇLI SEFERİ denilen Haçlı Ordusunu kurar ve Anadolu üzerine sürer.

Bu haçlı Ordusu Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan tarafından İznik, yalova üzerinde yok edilir dağıtılır. Bunun üzerine baronlardan, kontlar ve prenslerden, onların efradından oluşturulan muazzam güçteki 1. Haçlı Ordusu yola çıkarak Anadolu üzerinden Kudüs'e erişir. Bu yolculuk haçlılar için hiiç kkolay olmamıştır. 1. Kılıçarslan Anadolu bozkırlarından geçen bu orduyu yıpratmış, eritmiş dağılma noktasına getirmiştir. Ancak o dönemin zırhlarla kaplı askerleri, uzun mızrakları ile birlikte zırhkarına ok işlemeyen bu 200 bin kişilik ordunun neredeyse yarısından fazlasını yolda telef eden Selçuklular bu devsa gücün Küdüs'e erişimini engelleyememişlerdir.

1. Kılıçarslan'ın gayesi Anadoludan söküp atılmaları için oluşturulan Hırıstiyan birliğine direnmek, Müslüman Türklerin anadolu'dan sökülüp atılmasının imkansızlığını kanıtlamaktır.

1098 Temmuz ayıdır.

Kudis yağmalanmayacak, halkın can emniyeti temin edilecek sözü veren Haçlı ordusu Kudis'ü teslim almıştır.

TARİHE  DİKKAT (!)

15 TEMMUZ 1098 !!!

Küdüs'e giren haçlı ordusu 70 bin Müslüman'ı katletmiş, kazanlarda kaynatmış, kadın yaşlı çocuk demeden günlerce işkenceden geçirmiştir. Yakşalık 10 bin kadar da Yahudi aynı muammeleye maruz kalmıştır.

 Müslüman Türkler Anadolu'dan söküp atılamamışlatdır. Selçuklu Sultanı 1. Kılıçarslan, Anadolu'dan geçen Haçlı Ordusunu yıpratmış, silkelemiş ve nerdeyse tükenme noktasına getirmeyi başararak Anadolu''da Türk varlığının kalıcılığını ispatlamıştır.

Yıl 1101 olmuş Kusüs Hıristiyanların elindedir fakat, yıpranmışlar ve erimeye başlamışlardır. Papalık devrede ve Müslümanları, Türkleri lanetli bir ırk olarak tanımlamaktan vaz geçmemiştir. Sadece Kudüe değildir hedefleri. Ortodoks Bizans üzerinden Anadolu  onlar için vaz geçilemez manevi bir hırsın hedefidir. Ortodokslara Türklerden kurtarma vaadi ile kurulan yok etme tuzağını Bizanz imparatorunun, gerekirse mezhebimden dönerim sözü üzerine planlarını oluşturmuşlardır bir kere, vaz geçilemez(!)

Anadolu topraklarında Türk varlığını sona erdirmek, Ortodoks Bizansı ele geçirmek hedefi ve hırsı ile oluşturulan yeni bir Haçlı seferi oluşturmanın zamanıdır. 

3 büyük ayrı ordu yola çıkarılmıştır.  Haçlılar zırhlarına bürünmüşler, uzun mızraklarını kuşanmışlar yola çıkmışlar ve Anadolu topraklarına tüm haşmetleriyle tekrardan adım atmışlardır. 

1. Kılıçarslan son bir kaç yıldır sürekli devasa haçlı orduları ile kıyasıya savaş içindedir ve tüm taktiklerini, stratejilerini ezberlemiştir. Oluşturduğu yeni birlikler toplam süvari ve yaya olmak üzere 20 bin kişidir. Karşısında 200 bin kişilik devasa haçlı ordusu vardır. 

Üç ayrı noktada kapşılaşan haçlılarla Merzifon  ovasında, Konya- karaman ocasında ve son olarak Ereğli ovasında girişilen kıyasıya savaşlar sonunda  ANADOLU'DA TÜRK VARLIĞININ YOK EDİLEMİYECEĞİ, ANADOLU'DAN MÜSLÜMAN TÜRKLERİN SÖKÜLÜP ATILAMAYACAĞI AVRUPA'NIN DERİN HAFIZASINA KAZINMIŞTIR.

Haçlılar, bundan sonraki seferlerinde Anadolu yarım adasına adım atmamışlar, atamamaışlar deniz yolunu kullanmak zorunda kalmışlardır. Türklerin hakimiyetindeki en ufak bir kara parçasına ayak basmaya cesaret edememişleridr.

Yazının başında, bizim için çook uzak bir geçmiş ama onlar için daha dün gibi demiştik. Tarih 1095 ti. Bu gün tarih 2016(!)

Aradan geçen zaman bizim için çook uzun. Onlar için daha dün. İşte onlar planlarını bu kadar ''yakın zamanlar'' aralığında yapıyor ve uyguluyorlar.

15 temmuz 1098 ve 15 Temmuz 2016 onlar için iki yakın tarih.

Hiç bir olay, hiç bir gelişme, hiç bir uygulama, atılan tek bir adım dahi ve bunların başlangıç tarihleri ile sonlandırılışları gelişi güzel seçilmiş değil.

Daha dün dedikleri idealleri için çıkş noktalarındaki hiç bir şey RASTLANTI DEĞİL(!) 

Onlarda plan çok olsa da...

... Tek talihsizlikleri:

BİZDE KAHRAMAN ÇOK.

... 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor