Bostancı Başııııı (!)  Ağalarrrr (!)

Bostancı Başııııı (!) Ağalarrrr (!)

Allah bizi savaşalım diye yaratmış.

Orta Asya'dan yola çıktığımızdan bu yana savaşa savaşa geliyoruz. 

Türkler 16 devlet kurmuşlar. bana göre bu sayı 17 dir de orası başka bir mecra. her nedense T.C kimin neresini rahatsız ediyorsa(!) 16 da bırakılır 17 denmez. Türkiye Cunhuriyeti Devleti kimler tarafından kuruldu polemiğine girmeye gerek bile görmeden  biz devam edelim.

Orta Asya'dan yola çıktığımız Kızıl Elma yönünde sürekli savaşa savaşa şimdi yaşadığımız coğrafyaya gelmişiz. Anadolu toprakları en son eriştiğimiz menzil olmuş. Osmanlıyla birlikte daha da ilerilere menzil biçip oralara yönelsekte yine Anadolu topraklarıyla sınırlandırılıp yurt edindiğimiz bu coğrafyaya kök salmış, temel atmış yerleşmişiz.

Nasıl? Tabiki de savaşarak. 

Hala daha savaşıyoruz. Sınır komşumuz bir ülkenin topraklarında savaşıyoruz. Kendi yurdumuzda, Anadolu'nun bağrında savaşıyoruz. Cephemiz yok. Menzilimiz yok. Nereden bir tehdit gelirse yönümüzü oraya dönüp hemen savaşa tutuşuyoruz. 

'' Hattı müdafa yoktur. Sathı müdafa vardır. O satıh bütün vatandır. ''

Hadi şimdi gelin Atatürk'ün sonsuz dehasının üzerine bir tek kelime edin (!) 

Sadece topla, tüfekle savaşmıyoruz. İçimizdeki  ve sınırlarımız gerisindeki düşmanla, hainle, kahpelikleerle savaşıyoruz. 

Bu aslında tam adıyla savaş değil. Muharebeler biçiminde devam eden kavgalar. Biz asıl kazanacağımız savaşı yüz yıllar öncesi göremeyerek savaş alanına dahi yanaşmamışız. Avrupa toplu tüfekli savaşı bir yana koyup, Reform ve Rönesans dedikleri işi başararak bizi fersah fersah geride bırakmayı başarmış ve esas savaşı işte o zaman kazanmıştı.

Biz o savaşa girişmedik. Gerek görmedik. Osmanlının en kudretli zamanlarıdır Avrupa'nın reform ve rönesasnsı gerçekleştirdiği o yıllar. Dünyanın en büyük emperyalist gücü bizdik. Bizdik derken Osmanlı. Biz, Anadolu'nun ahalisi yine aynıydık. tarlasında tabanında kışlık erzakı için mücadele eden, hayvanından davarından  sağdığı sütten yayığında yoğurt çalkalayan, Anadolu halkları ne bilir emperyalizmin gücünü, ne anlar emperyalizmin nimetinin ne olduğunu...

...  Hadi sefer var denir eli silah tutan herkes, Osmanlı için yurdunu yöresini, ana baba bacı karı kızanının gerisinde koyar, kalırsa şehit dönerse gazi olur. Biz o zamanda aynıydık şimdi de aynıyız. O zaman da hadi derler giderdik şimdi de hadi diyorlar gidiyoruz. Kısacası hala uzun ince yoldayız.

Savaş dedik(!)

Önce ok ve yay kılıç, mızrak derken tüfeng icad edilip mertiliğin içine edilmesiyle birlikte tüfeng ve istanbul'un fethiyle birlikte topa kavuştuk. Urban ustanın adına ŞAHİ dediği topla İstanbul surlarını alaşağı ettik. Arkasından gelsin Mohaç, Gelsin Ridaniye, gelsin Çaldıran ve bir sürüsü.

Savaştan anladığımız, top tüfek.kuşatma, muhasara ve fetihler.

Ya diğer savaş(!)

Medeniyete erişme adına, Sanatta, bilimde, fende, kimyada, uzay bilimlerinde, tıpta...

... tümüyle, eğitimde diyelim. Nerede o alanlardaki savaş?

Fizikçimiz, kimyacımız, sanatçımız, şairimiz, ozanımız, tıpl alanında hekimimiz mi yoktu? Olmaz olur mu hepsi vardı. Ama işte aması var. 

Hatdi, şimdi bizi baltalıyorlar, ilerleme kaydetmemizin önüne geçiyorlar. O zaman ki en kudretli emperyalist güç biz değilmiydik? O zaman ne oldu da ilim, irfan yuvalarına kavuşamadık, bilim adamları yetiştiremedik, bunların çalışmaları bu gün dahi neden üniversitelerimizde okutulamıyor?

Tiz kellesi vurulaaaa (!) İşte bu mendabur buyruk yüzünden.

Biz yüz yıllar boyu esas savaşın ne olduğunu, ne olması gerektiğini bilememişiz. Esas savaş alanına çıkmaya yeltenmemişiz. Biz derken burada yine Osmanlı'dan söz ediyorum. Yanlış bir tanımlama ama lafın gelişide olsa '' biz'' işte.

Araba devrildikten sonra yol gösterimiyoruz. 

O zaman yaşasaydık ve bunları yazmaya yeltenseydik, gitmişti melun kellemiz. 

Şimdi farklı mı(!)

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI