Asalak (!)

Asalak (!)

'' Asalak '' bakın kelime anlamıyla ne demekmiş?

Bir canlıda sürekli veya geçici yaşayarak ona zarar veren başka canlı, parazit. Başkalarının sırtından geçinen (kimse), otlakçı...

Keloğlan iyi oku(!)

Rivayete göre genç Cumhuriyetin ilk yılları denebilecek zamanlarmış veya ikinci on yılına henüz adım atılmış diyelim. Adamın biri taa bilmem nerelerden, yalan olmasın(!) Urfa, Adıyaman, Mardin olabilir, neresi olduğu hiç önemi değil. Memleketin diğer bir ucundan kalkar batıda bir şehirde hakim olarak atanır. Adam okumuş, okul bitirmiş. O zamanlar da o vasıflarda eğitimli adam bulmuşsunuz hakimde yaparsınız, kaymakam, vali de. Her neyse bu bizimkisi hakim olmuş. Toplamış tası tarağı memleketin diğer bir ucunda bi yere hakim olmuş. Hemde ne hakim(?) Rivayet odur ki, hakim akıllı, kurnaz, zeki adammış. Bizim hakim, hakimlik yaptığı yerde ne kadar gayrimüslim gariban vatandaş varsa veya onlardan kalan arsa, arzi mülk varsa başlamış el altından o malalrı edinmeye, kendi üzerine geçirmeye. Kim hesap soracak? Adam hakim. Cumhuuriyet'in ilk yılları, hesap soracak olan zaten bizim hakim. Daha anlaşılır biçimiyle, Ananı öpen kadı, kimi kime şikayet edeceksin.

Hakim, hak vaki olmuş öbür dünyaya göçmüş.

Geride kalan torun torbası hakim dedelerinin '' rivayete göre'' o türden kurnazlıkla edindiği malın mülkün keyfini sürmezler mi? Sürüyorlarmış zaten.

Keloğlan(!)

Elini işte bu noktada vicdanına koy ve  söyle bakalım; zamanında rahmetli dedelerinin üzerine bir biçimde çöktüğü mal, mülk sayesinde geğirenler ve merhum dedeleri dahil soydan, kökten hep birlikte bunlar, ASALAK MI DEĞİL Mİ(?)

Dedesinin yediği koruktan torununun dişleri kamaşırmış, diye bir ata sözü vardır.

Bizim hakim dedenin torunlarında ne bir diş kamaşması varmış ne de bir gocunma emaresi, aksine sağda solda lafı geldiğinde de, ahkam kesmeye, sütten çıkmış ak kaşık olduklarından dem vurmaya bayılırlarmış. Süt zaten aktı, sen o ak süte kaşık olarak girdiğinde tertemiz sütü mundar eden sensin ki, çıktığında sen nasıl ak olasın?

Asalak oğlu asalak bile değil, aslak torunu asalak(!)

Asalak nedir, tarifini yapmak, aslak olmadığını iddia etmek için lafı ağzına alabilecek en son sensin. Önce aynaya bir bak. Asalak torun(!)

Haksızmıyım Keloğlan? Bu asalak torunun önce kendisi aynaya bakmalı, sende bana katılıyorsun biliyorum.

Bu asalak hakim dedenin torunu kaderin cilvesine bakın ki, bir yere '' baş'' olmuş. Ne başı mı? Ne başı olmuşsa olmuş işte. Onu baş yapanlar aradan zaman geçtikçe yaka silkmeye, kendi kendilerine bunu başımıza baş ettikte ne halt ettik demeye başlamışlar. 

Soyadan asalak torun da dedesinden de fiyakalı, cafcaflı makama baş olmuş.

Ama torunun paraya, turaya, akçeli işlere gönlü yokmuş. Neden olsun ki? Dede zamanında iyi indirmiş. Torun daha başka işlerin müptelasıymış. Haşere meraklısı torun(!) Karafatma, bortü böcek, fındık kurdu türünden haşerelere meraklıymış. Karafatma görünce asla kendine hakim olamaz mutlaka tepelemek için ne var neyi yok ortaya seren cinsindenmiş. Çoluk, çocuk, makam, mevki, adap, usül, erkan, zaman, zemin gözü hiç bir şeyi görmez ne yapar eder karafatmasından vaz geçmez öyle ki, en kenar mahallede dahi adı çıkana kadar bu karafatma tutkusundan söz edilir hale gelmiş. Kim ne desin, ne yapsın? 

Aslakzadelerden bu torun sahip olduğu makamın imkanları sayesinde altında son model otomobilde bile karafatma besler, gezdirir okşar, öper koklar hale gelmiş. İşin çivisi çıkmış anşayacağınız.

Haksızmıyım keloğlan? Şimdi bu bir yerlere baş olmuş ve baş olduğu yerin forsuyla altına çektiği otomobilde karafatma besler, okşar, gezdirirse hangi imkan sayesinde bunu yapmış olur? O imkandan bu türlü faydalansın diye mi bunu baş yaptılar, baş yapanların sırtından karafatma gezdirmek aslaklık mı değil mi?

Asalak neymiş, kime denirmiş bir kez daha hatırlayalım;

Bir canlıda sürekli veya geçici yaşayarak ona zarar veren başka canlı, parazit. Başkalarının sırtından geçinen (kimse), otlakçı...

Rivayete göre işin seyri böyleyse...

... torun ne kadar ben asalak değilim, hiç asalak olmadım derse desin kim inanır(?)

Keloğlan, sen inanırmısın?

Son olarak !!!

Bu yazıdan kim ne anlar, kim anlamaz, kim alınır, kim gocunur bilemem. Üzerine alınacak, gocunacak biri veya birileri de çıkarsa buyursunlar. Üzerine alınan olur da bana bu benmiyim diye sorarsa söz ki beni bilen bilir, DOĞRU KİŞİYSE, EVET sensin derim. Ama bu bir rivayet, aktarılan masal, hikaye belkide dedikodu. Maksat(!) ders alınması, ders çıkartılması. Belki de yaşanmış bile değildir. Önemli olan, kıssadan hisse. Kişileri veya kurumları hedef alan bir yazı olmadığı bilinmeli.

Keloğlanın sormayacağından eminim. O kendisi olmadığından emin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor