Bilgisiz Fikir Hainde Yapar, Zalimde Asla Alim Yapmaz.

Bilgisiz Fikir Hainde Yapar, Zalimde Asla Alim Yapmaz.

Bilgi ve fikir arasındaki ince çizgiyi hadsizlikle karıştırıp üzerine saygısızlığı eklediğinizde cehalete kavuşmuş oluyoruz. Bununlada yetinmeyerek ihanet ve hainliği de sos olarak üzerine eklediğinizde tadından yenmez bir şey ortaya koyuyoruz ki tadı damağımıza bir kere  değdiğinde vanpirleşip sürekli o tadı arar hale geliyoruz.

Bilgi(!)

Öncelikle bilgi otoyolu denen kavrama bakalım. Bilgi otoyolu nedir, ne demektir?

Bir ülkenin, bir bölgenin, bir şehrin veya bir grubun bilginin iletilmesinde kullandığı bütün iletişim sistemleri bu sıralanan ların bilgi otoyolunu oluşturur. Bilgi otoyolunun gelişim düzeyi bilginin dosya, ses ve görüntülü olarak etkin ve yoğun kullanımıyla doğru orantılıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber “bilgi” en önemli ticari meta haline gelmiştir. Artık ülkelerin, bölgenin veya bir şehrin gelişim düzeyleri de teknolojiyi kullanımlarıyla ölçülmektedir. Teknolojisiyle iç içe olan
toplum artık bilgi toplumu olarak adlandırılmaktadır

Diğer taraftan bilgi edinme neymiş bir de ona bakalım mı?

Nesnel gerçeğin insan bilincine teorik düzeyde yansıması süreci ve bu sürecin sonucu. 

Bilgi edinme, aynı zamanda, somuttan soyuta, buradan da tekrar somutun daha yüksek bir biçimine tırmanışın diyalektik sürecidir.

Her şeyi kapsayıcı, kesin ve mutlak bir doğruya hakikat/doğruluk) ulaşmakla, bilgi nihai sonuna ulaşmış olmaz çünkü bilgi, mutlak bilgiye giden yolda daima göreceli hakikatleri öğrene öğrene yol alır ama, mutlak hakikate hiçbir zaman varamaz. Mutlak hakikat, göreceli hakikatlerin içinde, bunların aracılığıyla kavranır.

Bilgi ve bilgi edinme(!) en kısa biçimiyle bu kadar özetleyebileceğimiz bir kavram

Şimdi fikir(!) neymiş, fikir ne demek miş bir de ona bakalım.

Çok kısa, fikir düşünmektir.

O zaman fikir edinmek ne demek?

O da çok kısa. Kanaat sahibi olmak.

Bilgi ve bilgi edinmeyle fikir sahibi olmak ve fikir edinmek arasındaki farkı anlayabildik mi?

Bilgi edinmek ne kadar güç ve kapsamlı bir tanım ve edinlen bilginin tanımının özetinin özeti dahi ne kadar uzun hatta sıkıcı(!)

Hal böyle olunca, doğru bilgi sonrasında doğru fikir edinmek gerçeği ile ne zaman yüzleşeceğiz? 

Toplum olarak hiç ayrımsız, statümüz ne olursa olsun, hepimiz kısadan sadece fikir edinmeye kodlanmışız. Saly fikir ekseni üzerinden ayarlarımız imal edilmiş. Bilgi edinmek için kılımıızı kıpırdatmadan salt fikir edinme açlığımızın doyurulmasına odaklıyız. 

Yazılarımın bazılarında hatta sıklıkla, analitik zekamızı öne çıkarmayı öeneririm. Boşuna değildir bu ısrarlı önerim. Analiz yeteneğimizin gelişmesine olan ihtiyacımız sonsuz derecede önceliklidir. Amiyane tabirle, önümüze konulanla yetinmemek adınadır bu önerim.

Bilgi noksanıyla önümüze konansa, alın sizin fikriniz bu, bununla yetinin, bu kadarı size yeter, eleştirin, beğenin, beğenmeyin, oy verin, oy vermeyin, sevinin, üüzülün, konuşun bu fikri yayın kabilinden başka bir küçümseme, köleleştirmeden başka bir şey değil uygulanan.

Hal böyle olunca hainde oluruz, zalimde. Ama alim olanımız az olur.

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
BAKAN KOCA CORONA VİRÜSTE SON DURUMU AÇIKLADI
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor
Süleymanpaşa Belediyesi Şehir İçi Yolları Yeniliyor