İnkar İşe Yaramıyor.

İnkar İşe Yaramıyor.

Dünü bu gün dahi anlayamıyorken, yarını bugünden nasıl kurgulayabiliriz ki ?

İşimize geldiği gibi, işimize yaradığı kısımlarıyla dünü yorumlarken, yarınları herkes için planlayıp, hazırlamak imkansızdan daha zor.

Bizim ortak tarihimiz, ortak geleneklerimiz, ortak göreneklerimiz var mı? varsa da neler? Hangi tarih bizim hangi kesimimize ait veya hangi kesim tarihin ne kadarını teslim alabiliyor?

Sürekli inkarcılık, sürekli red etme, geçmişini, tarihini red ede ede nereye varmayı umuyoruz, geleceği hangi temeller üzerine inşa etmeyi planlıyoruz.

Tarih deyip geçilemez(!) 

Emperyalizm denilen olgu tümüyle tarihine sahip çıkan, tarih bilincine sıkı sıkıya tutunanların başarabildikleri bir şey. Emperyalizm kötü mü? Evet iyi değil. İçinde barındırdığı olumsuz ne varsa red edilmeli. Ama diğer taraftan da inkar edilemeyecek kadar gerçek. Emperyalizmle mücadele, yel değirmenlerine kılıçla saldırmak kadar gerçek dışı.

Hem emperyalist devletlere, güçlere imreneceksiniz hem de emperyalizmi red edeceksiniz, bu tezatı kabul etmek çok güç. Emperyalizm kabul edilemez en geniş kapsamlı bağnazlık ve sömürü halkların hatta insanlığın yegane düşmanı ve kan emici olgusudur. Emperyalizmle sonuna kadar savaşılmalı, yok edilmesi adına tüm dünya tek bir ordu kurarak emperyalizmle savaşmalıdır. 

Ancak(!)

Ah işte bu ancak, fakat, ama devreye girmese giremese. Ardından gelen gerçeğin tokadı, tekmesi, yumruğu hissedilmese. O da, Gerçek(!) gerçeğin ta kendisi.

Emperyalizme baktığınızda görünenin dışındaki gerçeği, beslendiği ana damar...

... tarihsel dayanaklar, iddialar gerçek veya hayal hiç farkı yok. Emperyalizmin beslendiği ana damar tarih ve esasen, din ve inanç üzerinden gerçekleştirilip kabullenilen ve ideal halini almış tarih.

Yahudiler(!)

hani kabul ettiğimiz ve dudak büke büke adamlar veya yahudiler diyerek söze başladığımız dünya ticareti üzerine konuşacakken onlar olmadan söze başlayamadığımız Yahudiler, dünyadaki emperyalist güçlere geçmişten bu güne bakıyoruz ve gördüğümüz gerçek ne? Yahudilerin egemenliği. İtiraz var mı? dayandıkları temel ne? İnançları üzerinden yürüttükleri her şey de geç.

O nedenle ki yazıma tarih bilincine sahip olmak ve o tarihe eğilmekle, gerçekliği ile başladım.

Kendi tarihimizin bir tarafına mutlaka tutunmak, güvenmek onu ideal haline getirmek zorundayız. İnkar etmekle, yok saymak karalamakla başarılı olamayız. tarih bilinci herşeyin üzerinde ve her şeyi planlamanın yegane rehberidir gerçeğini kabul etmek zorundayız ki biz Türkler, tarihlerinden ders alma konusunda sınıfta kalan belkide tek milletiz.

Beş bin yıllık bilinen tarihimizin her safhasını inkar ede ede geldiğimiz nokta işte bu.

Ya inkar ederiz ya da gereğinden fazla büyüttüğümüz tarihin aslında hiç bir kenar köşesini bilmediğimizi bilmeyiz.  Varsa yoksa savaşlar, o savaşların da her zaman kazanılanlarıyla övünmekten gerçeği göremediğimiz bir vakadır ki sormayın gitsin. Drs almadığımız derken işte bunu vurguluyorum.

Tarih demek savaş demek değildir. kazanılan savaşlar meydan muharebeleri değildir. Bize öğretilen tarih savaş meydanlarıyla sınırlandırılmış olsa dahi artık bu ucubeliği terk etmenin zamanı geldi.

Beş bin yıllık Türk taarihi savaşlardan ibaret değil. Aslında tümüyle ibretlerden meydana gelmiş bir tarihe sahibiz. Sonsuz derler, ibretlerin yer aldığı dünyanın en büyük kütüphanesi elimizin altında. Ama acı olan kısmı,biz bunun farkında değiliz. 

Tarih bilinci ve geleceğin hazırlanması, bu günün sürecine en büyük katkıyı tarihten almak kadar kolay yol yokken işiöize gelen kısmını kabul edip diğerine mesafeli hatta nefretle bakmak işe yaramıyor. 

Emperyalizme hizmetin diğer yolu tarih bilincinden uzaklaşmak, kopmak hatta inkar etmekten geçiyor.

 

 

 

 

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI