Ülkede OHAL, Tekirdağ'da BUHAL. . .

Ülkede OHAL, Tekirdağ'da BUHAL. . .

Ülkede  OHAL.

Tekirdağ'da BUHAL.

Çetrefilli, karışık, içinden çıkılamaz durumlar için ARAP SAÇI GİBİ OLMUŞ deriz ya, işte bu benzetmenin yerine Tekirdağ'da bundan sonra halk, TEKİRDAĞ GİBİ diyor.

Aşıklar biri birlerine kompliman yaparlarken; AŞKIMIZ TEKİRDAĞ'IN ALT YAPI ÇALIŞMALARI GİBİ OLACAK. HİÇ BİTMEYECEK. demeye başladılar.

Yine başka bir değişle, amiyane meydan okumalarda,; ÇARŞI PAZAR KARIŞIK denilir ya, 

Tekirdağ'da çarşı pazar gerçektende karışık hemde karmakarışık.

Dün sabah çarşı esnafından bir kaç kişi iş yerlerinin önünden geçen yolu trafiğe kapattılar. Yetkililerin daha doğrusu etkililerin dikkatlerini çekmek olan bu esnaf kitlesi canlarına tak eden duruma karşı doğal hatta gecikmiş tepkilerini ortaya koyarlarken bu küçük çaplı protestoları karşılıksız kalmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak başta olmak üzere belediyenin yetkili, etkili isimleri protestonun yapıldığı alana gelmekte zaman geçirmeyerek vatandaşın yaknmalarını bire bir dinlediler.

Bu durum sadece Bedesten Esnafının ortaya koyduğu tepki ile sınırlı değil. Süleymanpaşa'da esnaf, ev hanımı, öğrenci toplumun tüm kesimleri mevcut durum karşısında son derece tepkililer.

İnsanlar evlerinden çıkamıyor, çıkanlar geri dönemiyorlar. İş yerlerine ulaşamayan ulaşmak için şehri bir baştan diğer başa kat etmek zorunda kalan bir sürü vatandaş var. 

Burada vatandaşın da hakkı yenmemeli. Vatandaş yapılan çalışmanın ne kadar önemli bir yatırım olduğunun ve geleceğe yönelik çok önemli bir çalışmanın sürdüğünün farkında. Başta Kadir Albayrak olmak üzere belediyenin sürdürdüğü bu yapım işi son dereece takdirle karşılanıyor. Buraya kkadar hiç bir sıkıntı yok.

Ancak,

İşin yapımında izlenen yöneteme tepki var. Aslında yöntemsizliğe.

İşe başlanılırken vatandaşların düşecekleri hal ve ortaya çıkabilecek sorunlar hiç ön görülmemiş. Basit logar çukuru açılıp kapatılırcasına önlemsiz, alternatifsiz başlanılmış ve bizi ilgilendiren kısmını halledelim mantığı ile başlanılan ve sürdürülen bir çalışmanın ceremesi vatandaşın sırtında unutulmuş.

Alt yapı çalışmasını yürüten belediyenin tüm sorumlu birimleri bu konuda duyarsız, ön görüden uzak vatandaş adına umarsız davranıyorlar.

Ulaştırma sorumlusu, ulaşımla ilgili koordinasyon yetkilileri bu işin başlıca sorumluları gibi görünüyorlar. Vatandaş toz, toprak bir yana şehir içi ulaşımdan yana yaka silkmenin ötesinde isyan halinde.

Daha önceki yazılarımda da yer verdiğim diğer bir konu, bu sorumluluk ve vatandaşın tepkileri direk Kadir Albayrak ve TESKİ yetkililerine yöneltiliyor. Bu  sıkıntıları yaşayan vatandaşlar açısından son derece normal. Vatandaş işin aslını, gerçek nedenleri nereden bilebilir ki? Bilmek zaten işi değil. Vatandaş çaresiz olarak, katlanabileceği kadar zaten katlandı ve katlanmaya devam ediyor. 

Gerçek nedenler derken; Bu yaşanılan durum öncesi gerekli tedbirleri almayan veya alınmışsa da uygulama zafiyeti gösterenler beel ödemek zorundalar. Kadir Albayrak ve diğerlerinin haklarını vebal olarak taşıyorlar. Ulaşımdan sorumlu kim var kim yok derhal bu keşmekeşliğin hesabını vermek zorundalar. Sağa sola çirkin bantları çekmekle, etrafa dubalar yerleştirmek kukuleta koymakla işi çözmüş olmadıklarının farkına vardırılmaları gerekiyor.

Kadir Albayrak ve TESKİ yetkilileri günah keçisi durumuna düşürülmeyi hak etmiyorlar. 

İşte, başında da belirttiğim gibi;

Ülkede OHAL varken Süleymanpaşa'da ise BUHAL var.

Zavallı Süleymanpaşa zaten başında Ekrem Eşkinat gibi biir hal varken birde BUHAL derdiyle dertlenmeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi yetki alanı içinde bile olsa, Eşkinat'ı sorumluluk açısından ilgilendirmese dahi, etkilenen vatandaşların yanında olmak, en azından onlarla sıkıntılarını bire bir, yüz yüze paylaşma, onları aydınlatma, sabır göstermeye davet etme adına vatandaşın yanında, caddede, sokakta, iş yerlerinde görünerek hiç değilse yarenlik etme adına dahi vatandaşla yakın olmayı denese diye içimizden geçirsek bile,Eşkinat'ı vatandaşların başına gelmiş vaka olarak sayıyor ve hesaba hiç katmıyorum.

Sabır bir kaç ay daha sabır. Bu alt yapı tamamlandığında katlandığımız tüm sıkıntıları unutturacak düzeyde bir hizmete kavuşacağımıza olan inancımızla. Sabır.

 

 


DİĞER YAZILAR
İlk Yorumlayan Sen Ol......
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
Trakya Otoyolu 2020'de hizmete girecek
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN İNAN TÖRENLE GÖREVE BAŞLADI